MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Premiera “Rewii ognia” Teatru Cinema na “Rozdrożu”

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 13 października 2014, 8:49
Aktualizacja: Wtorek, 14 października 2014, 23:56
Autor: Manu
Fot. Teatr Cinema
Dzisiaj (w poniedziałek, 13.10) o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury “Muflon” w Sobieszowie, w ramach jubileuszowego X Festiwalu Muzyki Teatralnej, Teatr Cinema z Michałowic zaprezentuje fragment swojego najnowszego spektaklu “Rewia ognia” na podstawie scenariusza, w reżyserii i ze scenografią Zbigniewa Szumskiego. Premiera tego przedstawienia będzie miała miejsce 27 października w Warszawie podczas XXI Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji “Rozdroże”, których organizatorem jest Fundacja Sztuka i Współczesność we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

“Rewia ognia” operuje głównie ruchem i narracją wizualną. Ukazuje miłość dwojga młodych ludzi w kontekście Holocaustu. Spektakl inspirowany jest poetycką prozą Edmonda Jabèsa, żydowskiego poety i teozofa piszącego w języku francuskim. Urodzony w Kairze w 1912 r., do roku 1967 mieszkał w Aleksandrii, mieście, którego duchowy klimat przesycony żywą tradycją filozoficznych sporów, Kabały i myśli gnostyckiej pozostawił znaczący ślad w jego twórczości. Po fali zamieszek antysemickich w 1967 r. Jabès przeniósł się na stałe do Francji. Na jego dorobek poetycki składa się kilkanaście tomów. Za najważniejsze dzieło uważana jest siedmiotomowa Księga Pytań, która jest w równej mierze medytacją nad pismem jako aktem tworzenia, jak konfrontacją literatury z jej własną utopią.

Edmond Jabès jest przede wszystkim poetą poezji. Zadaje pytania samej istocie słowa. Pismo tworzy się, a zarazem samo się niszczy. Ryzykiem każdego słowa jest powrót do milczenia, z którego się rodzi. Podstawowe wątki rozważań poeta to istota judaizmu, odwieczna trwoga pisania, groza Holokaustu, lęk pustyni, refleksje o początku i końcu, wreszcie relacja pomiędzy słowem poetyckim a przesłaniem odczytywanym w tekstach świętych Ksiąg. W całym poetyckim dziele Jabèsa jest obecny obraz Biblii.

Autorem, reżyserem i scenografem “Rewii ognia” jest Zbigniew Szumski, uhonorowany medalem “Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2014), który dobrze odnajduje się w roli reżysera i scenografa oraz znakomicie czuje się w plakacie. Urodzony w Sopocie, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku na wydziale malarstwa i grafiki, reżyser i scenograf Teatru Cinema z Michałowic, przez wielu określany jest jako Mistrz skrótu i wolności skojarzeń. Podczas studiów brał udział w wielu konkursach graficznych i osiągnął pierwsze spektakularne sukcesy. Wraz z żoną Katarzyną otworzył w Gdańsku własną pracownię artystyczną. Tworząc scenografie na potrzeby różnych działań artystycznych na Wybrzeżu. W roku 1992 wraz z czteroosobową grupą aktorów z Teatru im. Norwida zawiązał grupę teatralną Stowarzyszenie Teatr Cinema.

Od początku swego istnienia Teatr Cinema realizuje spektakle autorskie, które mają być odpowiedzią na zunifikowaną i zmumifikowaną twórczość zwłaszcza w telewizji i kinie. Jest jednym z najbardziej oryginalnych i cenionych polskich teatrów poszukujących, nawiązujących do tradycji polskiej i europejskiej awangardy teatralnej (m.in. do twórczości Tadeusza Kantora). Teatr Cinema występował na wielu festiwalach m.in. w Niemczech, Szwajcarii oraz Izraelu.

W “Rewii ognia” występują: Małgorzata Walas–Antoniello, Izabela Terek–Jopkiewicz, Anna Krych, Tadeusz Rybicki oraz tancerz izraelskiego pochodzenia Irad Mazliah.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dzisiaj ruszają letnie koncerty organowe

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Śmierć na żwirowni

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 13-10-2014 10:58
brawo Cinema!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Remont Wojska Polskiego – jaka organizacja ruchu?

Gości wita król Maciuś

Koncert organowy Františka Vaníčka

Zaczytaj się z Jelonką.com

Z wrocławskiego muzeum do Książa

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
790
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
5%