MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Premiera „Policji”, czyli Karawana rusza dalej

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 5 września 2017, 12:54
Aktualizacja: 13:21
Autor: MDK "Muflon"
Fot. Użyczone/MDK "Muflon"
Duże emocje, kapitalna gra aktorska, prosta scenografia, absurd i groteska, to wszystko spotkało widzów, którzy w piątek 1 września w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze – Sobieszowie oglądali premierę spektaklu „Policja”, zrealizowanego przez Teatr Osób Uzależnionych „Karawana”.

Widownię przywitał reżyser Tadeusz Rybicki, który wyjaśnił, skąd pojawił się pomysł ponownego sięgnięcia przez „Karawanę” po tekst Sławomira Mrożka. Impulsem do wzięcia na warsztat „Policji” był, znaleziony przez reżysera, fragment w korespondencji Stanisława Lema i Sławomira Mrożka o tym, że Mrożek przebywał pod koniec lat 50. w Sobieszowie na turnusie twórczym i tu, w dwa tygodnie, napisał swój debiut.

Następnie reżyser oddał głos samemu Autorowi (w tej roli Lesław Zamaro), a ten słowem wstępu wyjaśnił widowni, iż tekstu dramatu nie należy odbierać metaforycznie, że absolutnie nie posiada on drugiego dna, że nie ma służyć snuciu interpretacji oraz nie ma potrzeby doszukiwać się w nim nawiązań do współczesności.

Widownia żywo reagowała śmiechem na zawroty akcji, zaś efekty świetlno-dźwiękowe (np. syrena policyjna, wybuch bomby) dodawały spektaklowi dramaturgii.

Wystąpili: Janusz Belczyk (Sierżant), Weronika Duchnowska (Żona Sierżanta), Anna Jodko (Więźniarka, Adiutantka), Darek Jezierski (Naczelnik Policji), Adam Marzec (Szeregowy), Piotr Marszałek (Generał) i Lesław Zamaro (Mrożek).

Dla Teatru Osób Uzależnionych „Karawana” fakt, że frekwencja była tak wysoka jest bardzo ważny. Także to, że ich działalność odbija się dużym rezonansem społecznym, nie tylko wśród trzeźwiejących uzależnionych i sympatyków Teatru, ale również, jak w przypadku tej premiery, przyciąga nowych widzów: mieszkańców Sobieszowa, a i nawet teatromanów z Wrocławia.

Stała publiczność i pełna sala to nie jedyne wskaźniki sukcesu „Karawany”. Widzowie po spektaklu mówili o tym, że chętniej w nowym sezonie pójdą do teatru, czy powrócą do lektury tekstów Mrożka.

Spektakl będzie grany w MDK „Muflon” jeszcze tej jesieni, a następnie „Karawana” ruszy na zaplanowane granie wyjazdowe m.in. w Kowarach, Wolsztynie i Poznaniu. Prosta, skromna scenografia jej to ułatwi, mieści się bowiem w bagażniku osobowego auta.

Działalność Teatru KARAWANA została dofinansowana przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jeleniej Górze.

Impreza dofinansowana z Budżetu Miasta Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kolejny seans w Lwówku Śląskim

Działka nad zabytek?

Kino Lot zaprasza

Wyjątkowi aktorzy, niecodzienne okoliczności

Zaczytaj się z Jelonką.com

O knajpach w przedwojennym Lwowie

Emocje filmowe w Lwówku Śląskim

Drastyczne billboardy

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1288
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%