MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Precz z psimi brudami

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 12:37
Autor: TEJO
Fot. SM
Gimnazjaliści wyszli na ulicę, aby przekonać jeleniogórskich właścicieli psów, że należy sprzątać nieczystości po swoich pupilach. Happening był częścią projektu pod hasłem: „Młodzi obywatele działają”.

Na pomysł, aby działać skuteczniej niż urzędnicy, wpadli uczniowie klasy III a w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Stefana Żeromskiego. – Już w październiku młodzież zaczęła uświadamiać mieszkańcom i władzom miasta, jak dużym problemem są psie odchody na ulicach i chodnikach – mówił Mariusz Kokotowski, wychowawca trzecioklasistów.

Kłopot ten jest w Jeleniej Górze nierozwiązany: nie ma za wiele koszy przeznaczonych na kupy po pupilach. Nie ma też świadomości wśród psiarzy, że to, co ich ulubieniec wydalił, nie jest ozdobą chodników ani piaskownic. Niewielu boi się mandatów, którymi grozi Straż Miejska. Za pozostawienie psiej kupy można zapłacić 50 złotych kary.

Gimnazjaliści z „Żeroma” postanowili to zmienić. Podczas happeningu, w którym uczestniczyło około 500 jeleniogórzan, starali się przekonać mieszkańców, że sprzątanie po psie nie jest rzeczą wstydliwą.
Rozdano ulotki oraz zestawy higieniczne w postaci torebek i łopatek z wysięgnikiem, które ułatwiają tę czynność. W trakcie imprezy gimnazjaliści nagłaśniali sprawę przez mikrofon. Podkreślili, jak bardzo niebezpieczne dla dzieci bawiących się w piaskownicach, są pozostawione tam psie nieczystości.

Pośrednio w happeningu wzięli udział również przedszkolacy, którzy w konkursie pod hasłem „Posprzątaj po swoim piesku” narysowali kilkadziesiąt prac. Te zostały wystawione podczas imprezy. Będą też ilustrowały kalendarz wydany okazyjnie na 2007 rok.

Jak zapowiada młodszy inspektor Grzegorz Rybarczyk ze Straży Miejskiej, w Jeleniej Górze będzie zainstalowanych około 100 koszy przeznaczonych na psie nieczystości. Będą one w kształcie dalmatyńczyka.
Zestawy do usuwania kup są do nabycia w sklepach zoologicznych. Na razie miasto nie zamierza rozdawać ich za darmo. O zakup koszy SM stara się wraz z Akademią Ekonomiczną. Razem zabiegają o fundusze z Unii Europejskiej.

Na rynku są dostępne specjalne urządzenie do zbierania brudów po zwierzętach Odkurzacz kosztuje około 7 tys. zł. Pojemnik z wodą i środkami do dezynfekcji
zakłada się na plecy, a nieczystości zbiera specjalna ssawka. Być może kupno takiego aparatu rozważy Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przetarg na kolejną stację

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Maseczki dla szpitala

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~sieta mada faka 2-03-2005 17:06
no to kurna damy rade :) impra na bank będzie wyj...na w kosmos :) pozdro for dj crustofari !! RESPECT AJJJJ
~marcello 24-04-2006 12:09
brawo!Nareszcie ktos zauwazyl problem.Ja sprzatam po swoim psie i uchodze za dziwaka.A w kosze to nie wierze bo zwyklych koszy nie uswiadczysz a co dopiero na psie kupy.
~Pawka 24-04-2006 16:24
Jestem posiadaczem Psa rasy golden retriever. Nie widze nic wstydliwego w sprzataniu kup po swoich psach. Uwazam to za rzecz normalna i oczywista. Sam zawsze sprzatam po mojej suni, ponadto do takiego sprzatania wcale nie potrzeba zadnych szczypiec lopatek itd wystarczy zrywka po zakupach i po sprawie. zawsze idac na spacerek z psinka mam 3-4 takie zryweczki i po sprawie. Ktos kto nie sprzata po psie odznacza sie bardzo niska kultura i tyle. Mnie samego obrzydzaja ofajdane trawniki i chodniki, dlatego wszyscy wlasciciele pieskow powinni sprzatac po swoim czworonogu :) a naprawde to wiele nie kosztuje i wstydliwa rzecza nie jest! pozdrawiam.
~ja 24-04-2006 18:43
hmmm co roku płaci sie podatek za posiadanie psa - nie jest on niski... a kasa niby idzie na sprzątanie psich odchodów......nikt nie sprząta...nie ma gdzie wyrzucać...nie chcą dawać łopatek...jak nie posprzątasz to płacisz mandat.. więc na co idzie ta kasa która trzeba wykładac??
~dreist 24-04-2006 20:38
Hapenning fajna i modna rzecz.Ale jaki to ma oddżwięk społeczny. Czy psy przestaną ozdabiać nasze misato? wątpie.Jedyna metoda to po portfelu właściciela takiego grzesznika.Niestety wszystkich sie nie złapie.Miasto musi zakupić sprzęt i sprzątać. Mnie się wydaje że zapomina się o wiele większym i poważniejszym problemie niż psie kupy. Dzikie wysypiska śmieci,to jest problem do rozwiązania.Z psią kupą tą niesprzątniętą przyroda da sobie radę,ale śmieci niestety ,problem wielu lat. A zostawić tego nie można,trzeba szukać skutecznych rozwiązań. sprawa pilna.
~do "ja". 25-04-2006 6:12
jak to nie ma gdzie wyrzucac? jesli w okolicy nie3 ma specjalnych pojemnikow to wrzucasz najzwyklej w swiecie do smietnika ogolnego. ponadto z tymi lopatkami to ni ema co przesadzac, zwykly woreczke i po sprawie. ja tez place podatek ale uwazam ze sprzatac po swoim psie OBOWIAZKOWA TRZEBA! pozdr.
~Stefan 25-04-2006 19:40
Kosze na psie kupy w kształcie dalmatyńczyka? Kiedyś były kosze w kształcie pingwinów...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Cieplickie place

Stadion nie dla kibiców – jak długo? [aktualizacja]

Przebudowa drogi nr 2273D

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Norweska Dolina Luxury Resort***** – 4 dzieci gratis, poleca ITAKA

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
607
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%