MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Precz z pijakami za kółkiem

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Środa, 11 lipca 2007, 0:00
Autor: DOB
Fot. Jelonka.com
Ministerstwo chce konfiskować samochody nietrzeźwym kierowcom.

Piłeś i wsiadasz za kierownicę? Możesz stracić auto. Taką karę za jazdę po głębszym chce wprowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości. – To nierozsądne – odpowiada większość pytanych przez nas kierowców.

– Dlaczego mają zabrać mi samochód, skoro będę jechał powoli i bezpieczne – denerwuje się Darek, kierowca z Jeleniej Góry. – Czy wypicie jednego piwa to wielkie przestępstwo?
Dotychczasowe, i tak bardzo ostre kary, nie skutkują. Liczba wypadków z udziałem pijanych kierowców stale rośnie. W niedzielę (1 lipca) 21-latek z gminy Stara Kamienica spowodował kolizję. Nie dalej jak miesiąc temu, 22-letni kierowca w Cieplicach staranował barierkę i uciekł, zostawiając w samochodzie krwawiącego pasażera. Okazało się, że sprawca był pijany. Podobnych przykładów jest znacznie więcej.

Zwiększone kary to jeden z elementów projektu zmian kodeksu karnego, przygotowanego przez resort sprawiedliwości. Kierowca, który będzie jechał po głębszym, musi liczyć się z utratą samochodu. Kara przepadku auta obowiązywałaby też tych, którzy jeżdżą pod wpływem środków odurzających, sprawców niektórych wypadków oraz kierowców, którzy zbiegli z miejsca zdarzenia.

Pojazdy byłyby sprzedawane a dochód zasiliłby budżet państwa.
– Jeśli dotychczasowe restrykcje nie skutkują, to należy je zaostrzyć – uważa Marzena Machałek, posłanka Prawa i Sprawiedliwości z regionu jeleniogórskiego. – Wystarczy pomyśleć o tych, którzy zginęli albo stracili kogoś bliskiego przez pijanych kierowców. Przecież w takiej sytuacji może znaleźć się każdy z nas. Ludzie powinni sobie zdawać sprawę, że jeśli wypili, to nie mogą wsiadać za kierownicę.

– Nie można w nieskończoność zwiększać kar – uważa tymczasem Andrzej Wieja, sędzia Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. – Kara skutkuje do pewnego momentu.
Jak twierdzi, skonfiskowanie auta nie jest sprawiedliwe.
– Nie można traktować tak samo kogoś, kto ma 0,6 promila i kierowcy, który ma 3 promile – mówi. – A co w przypadku, jeśli kierowca jechał pożyczonym samochodem? Załóżmy jeszcze, że jechał do apteki, by wykupić niepełnosprawnemu sąsiadowi lekarstwa. On także ma stracić auto? – pyta Andrzej Wieja.

– Taka kara może mieć dramatyczne skutki – mówi Mariusz Podolak z Jeleniej Góry. – Mam wielu znajomych na wsi. Gdyby policja zrobiła tam. tzw. nalot w sobotę wieczorem, po dyskotece, to następnego dnia połowa mieszkańców nie miałaby jak dojechać do miasta do pracy.
Inna sprawa, to fakt, że taka kara jest nierówna. Więcej straci kierowca, który jechał luksusowym mercedesem, aniżeli kierowca, który jechał maluchem.

Wątpliwe też, aby państwo wiele zyskało na konfiskowanych autach. Nie wiadomo, gdzie by trzymano takie samochody ani kto płaciłby za ochronę?
Wszyscy są jednak zgodni, że trzeba walczyć z pijaństwem wśród kierowców. – Rząd powinien pomyśleć, co zrobić, żeby zmienić nastawienie ludzi – mówi Andrzej Wieja. – W wielu środowiskach jest, bowiem społeczne przyzwolenie na jazdę po pijanemu.

Podobnego zdania jest Dariusz Pinis, zastępca prokuratora rejonowego w Jeleniej Górze. – Wracający z dyskoteki, zamiast zamówić taksówkę, do prowadzenia samochodu wybierają tego, który najmniej wypił – mówi. – Jeśli uda się zmienić nastawienie ludzi, to i wypadków z udziałem pijanych kierowców będzie znacznie mniej.

<b> Przerażające dane </b>
Jeleniogórska policja w pierwszym półroczu 2007 roku zatrzymała 380 nietrzeźwych kierujących. To średnio ponad dwóch na dzień! Tylko w maju przed sądem 24-godzinnym stanęło ok. 70. osób. Nie ma miesiąca, żeby nie odnotowano kolizji z udziałem pijanego prowadzącego. Ilu jest takich, którym się udało dojechać po pijanemu bez konsekwencji?

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~sober 11-07-2007 7:12
"Inna sprawa, to fakt, że taka kara jest nierówna. Więcej straci kierowca, który jechał luksusowym mercedesem, aniżeli kierowca, który jechał maluchem." co to za wymówka??? nikt grubasowi nie kazał kupować mercedesa i jeździć po pijaku... kierowca to odpowiedzialność za siebie i za innych na drodze!
~joten52 11-07-2007 7:14
Statystycznie, ok 20% wypadków powodują nietrzeźwi kierowcy. Oznacza to, że 80% powoduja trzeźwi. Gdyby więc skonfiskowano auta wszystkim trzeźwym kierowcom, to liczba wypadków by spadła o 80 %. Proste, prawda? A, co, że niby niesprawiedliwe? Przecież tu nie chodzi o sprawiedliwość, a o spadek ilości wypadków.Cel ponoć uświęca środki!
~antypijka 11-07-2007 7:19
wiele razy widziałem miejsce wypadku z udziałem ofiar badź poważnie rannych, piłeś nie jedź, jedziesz nie pij, takim kierowcom należy zabierać auta bo faktycznie społeczeństwo ma w dupie dobro kogos innego!!! Ilu jest takich nachlanych cwaniaczków pod jeleniogórskimi lokalami co wożą te naćpane ździry, nie wspomne już o wiejskim regulaminie jazdy autem – zasada nr 1 – po trzeźwemu każdy potrafi jeździć!!! d...lizm – auta zabierać – mądrych i rozsądnych kirowców ta kara nie będzie dotyczyć, natomiast głupka z malucha czy mercedesa tak!!!!!!!
~dorobkiewicz 11-07-2007 7:59
samochód zarejestrowany na mnie.nie mamy rozdzielności majątkowej.pijanej żonie zabierzecie nasz wspólny dorobek życia?!!!
~cr@zy 11-07-2007 8:50
...mozna jeszcze powiedziec: nie pij, gdy prowadzisz, bo za duzo sie wylewa :P
~Renia 11-07-2007 8:57
Obojętnie czy mesio, czy maluch. W tym wypadku może to być narzędzie zbrodni. Konfiskować i już. Może to nauczy bogatych i biednych d...li rozumu. Na wsi też piją, więc niech nie jeżdżą. Nie dojedzie do pracy, to go zwolnią, więc grubo się zastanowi nad wsiadaniem po gazie za kółko. A na wsi nie ma takich odległości, aby nie dojść do remizy na dyskotekę.
~etc 11-07-2007 8:58
zgadzam się z dorobkiewiczem. kara mósi być ale nie ma w prawie pojęcia odpowiedzialności zbiorowej!!! to tak jakby zamykać całą rodzinę złodzieja. gdzieś przeczytałem że od samej kary ważniejsza jest jej nieuchronność! może by tak zainwestować w policje?
~gregor54 11-07-2007 9:43
w chwili obecnej już są zatrzymywane pojazdy i dopiero po zapłaceniu kary grzywny kierowca może odebrać pojazd. Należy zwiększać karę grzywny w zależności od okoliczności ( zawartość promili).
~KU..WA!!! 11-07-2007 9:44
Argumenty niektórych osób z artykułu powalają!!! Palancie! Nie interesuje mnie czy będziesz jechał powoli i bezpiecznie, czy auto jest pożyczone, czy auto jest wspólnym majątkiem, czy nie będziesz miał czym dojechać do pracy! PIŁEŚ? PONIEŚ KARĘ ZANIM KTOŚ INNY UCIERPI PRZEZ TWOJĄ GŁUPOTĘ!!!
~do pajaca dorobkiewicza 11-07-2007 9:52
ty kolo co ty pieprzysz ?? to skoro pozwoliłeś żonie kierować po pijaku to twoja brocha. a co do konfiskaty samochodów to jestem ZA! dziadostwo powinno się nauczyć że się nie pije za kierą. Bardzo dobry pomysł.
~papa 11-07-2007 10:03
Powinno się zabierać prawo jazdy dożywotnio. To jest najlepsza kara, a nie oddaje się prawko po dwóch latach.
~ziutek 11-07-2007 11:22
Zabierać nietrzeźwym prawo jazdy dożywotnio! A co będzie,jeśli pijany kierowca jechał samochodem służbowym? Bo jest kierowcą w jakiejś firmie? (nie mówimy tu o sytuacji, w której bogaty właściciel firmy jeździ "firmowym"mercedesem.)
~cabanek 11-07-2007 11:24
Cos tak czuje, ze jak wejdzie to prawo, to duza liczba ludzi sprawi sobie kolejne autko, np. takiego maluszka za 200zl ...na specjalne okazje ;)
~ponury grabarz 11-07-2007 11:31
Dlaczego w tym kraju zawsze ściga się tych, którzy mają predyspozycje do popełnienia przestępstwa bardziej, niż tych, którzy je popełnili? Jakby mi rodzinę zabił kierowca, to byłoby mi wszystko jedno czy byłby on pijany czy trzeźwy– domagałbym się dla niego takiej samej kary. Tymczasem zapewne okolicznością łagodzącą byłoby to, że był trzeźwy. Dlatego karać należy bardziej za czyny, niż predyspozycje do ich popełnienia.
~IgorekYa 11-07-2007 11:41
A jeżeli samochód nie jest zarejestrowany na osobę pijaną ?
~s. 11-07-2007 11:42
Jeżeli jazda po spożyciu jest przestępstwem, to należy konfiskować narzędzie przestępstwa.W Grecji jakoś przyniosło skutek. Baba niech nie pije. Bo kto dowiezie pijanego chłopa do domu ?
~Do dorobkiewicza 11-07-2007 13:05
Współczóje takiej żony, pewnie jesteś tak brzydki że musi się upijać żeby z pracy do ciebie wracać. Zabierać auta pijanym świnią i wsadzać do pierdla conajmniej na 5 lat !!!
~jacol 11-07-2007 13:09
Jak pijak kogoś zabije na drodze to na forum jest krzyk: Kara smierci..... zabrać mu auto....zabrać prawo jazdy.....pod samosąd go.... coś jak z Adamkiem z Kowar, ale jak chcą wprowadzić ostre przepisy dla pijaków to już paru obrońców się odzywa ( chyba zwolenników jazdy na dwóch gazach ) To będzie chyba naj;lepsza kara dla pijaka, no bo ile razy będzie zmianiał auto, a i skarb państwa troche podreperuje budzet jak złapią pare merców. SUUUUUPER POMYSŁ !!!!
~gacuś 11-07-2007 13:13
A Pan PINIS niech zostawi swoje zdanie dla siebie.Wszyscy wiedzą że ten pomysł by przesworzył tylko więcej roboty prokuraturze, więc nie jest na ręke. Już sądy 24 godzinne dowaliły Wam roboty ! No cóż cudowne lata bezrobocia z dobrą pensyjke się skończyły, Pan ZIOBRO nie popuszcza. Jak nie pasuje to mama:IRLANDIA I ANGLIA czeka !
~Łowca byków 11-07-2007 16:08
Ja bym tam takie auta zawoził od razu pod prasę do kasacji, aby nikt nie zarzucał komuś zarobku x tytułu sprzedaży. To co zostanie to odpad do przeróbki. Drugie rozwiązanie to minimum dwa lata pudła, a jak kogoś zabił to 25 lat lub dożywocie. Bardziej był bym za odsiadką – skutek murowany. W świecie w kratki niektórzy zaczynają myśleć.
~do wszystkch 11-07-2007 19:34
a ja tam absolutnie sie z wami nie zgadzam wypije dwa piwka i spokojnie i powoli pojade do domu, co to ko.wa komus przeszkadza jezeli nie spowoduje wypadku i nigogo nie zabije bo ja np mam tak ze jak jade potrzezwemu to lubie poszalec natomiast jak jade po piwku to jade przepsowo i bardziej ostroznie bo wiem ze jezeli spowoduje kolizje to juz nie bedzie wesolo!!! i co je..bane zlodzieje znowu beda reperowac budzet bo ktos sobie piwko wypil??? jak pijany spowoduje wypadek albo kogos zabije to za kratki a od samochodow sie odje.ac!!! jak by byl to jakis fajny merc to zaraz za grosze trafil by wrece tych poj..ebanych urzednikow!!!
~do DO WSZYSTKICH 12-07-2007 10:44
Lecz się gościu... Marna prowokacja albo jesteś głupi...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wrzuć nakrętki – dla dzieci

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Śmierć na żwirowni

Skalne ławki pod Szrenicą

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
131
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%