MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Prawo jazdy dzięki sieci? – tylko teoretycznie

Wiadomości: JELENIA GÓRA/KRAJ
Poniedziałek, 5 stycznia 2009, 8:00
Aktualizacja: 17:12
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Nie ruszając się na krok z domu będzie można zaliczyć kurs na prawo jazdy. Co prawda tylko teorię, ale to i tak rewolucja w systemie szkolenia kierowców.

O zapowiedzi wprowadzenia zmian przeczytamy w dzisiejszym wydaniu „Dziennika”. Gazeta zauważa, że cześć teoretyczna kursu na prawo jazdy bywa dla kandydatów kłopotliwa ze względu na organizację czasu. Zajęć nie można ustalać indywidualnie, a wielu kursantów pracuje w czasie, kiedy odbywają się ćwiczenia.

Sposobem na ominięcie tej trudności jest Internet, a Ministerstwo Infrastruktury już pracuje nad nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami tak, aby e-learning stał się możliwy we wszystkich ośrodkach ruchu drogowego.

Gazeta zauważa, że kurs na prawo jazdy kosztuje średnio około 1500 złotych. Jeśli odpadnie z niego część teoretyczna w ośrodku, cena spadnie o około jedną trzecią. Dochodzi do tego nie zawsze najwyższy poziom nauczania, o co wielu kursantów ma często pretensje. Jeśli byłaby możliwość nauki przez Internet, kandydat na kierowcę sam wybierałby sobie godziny przeznaczone na zgłębianie przepisów i uczył się na własną odpowiedzialność. A do ośrodka ruchu drogowego przychodziłby tylko na egzamin.

Jak nietrudno się domyśleć, zmian nie oceniają dobrze pracownicy WORD-dów. Po pierwsze spadłyby dochody ośrodków, a po drugie – część wykładowców straciłaby zajęcie. – Żywych zajęć nie zastąpi kurs w sieci – czytamy kontrargument w „Dzienniku”.

A zmiany wejdą w życie najpewniej latem, o ile wcześniej parlament przegłosuje ustawę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z historią

Motocykliści dla Niepodległej

Teraz lepiej widać

Komentarze (11) Dodaj komentarz

niewiemocochodzi 5-01-2009 10:18
Nie bardzo rozumiem kogo ta zmiana dotyczy. Artykuł raz mówi, że ceny kursów spadną o jedną trzecią, a co do tego ma word? dlaczego u nich spadną dochody??Pewnie się to nie zmieni, tylko zmiany mają dotknąć szkół jazdy. Chyba, że przyszli kierowcy mieli by zdać egzamin teoretyczny w domu, a na jazdę stawić się osobiście. Tylko jak udowodnić że to faktycznie ja zdawałem testy a nie na przykład ktoś kto bardzo dobrze je zna? Znając wymysły tych Panów na górze, sam proces udowadniania, że faktycznie ja zdałem teorię, a nie mój kolega, czy brat? podpis elektroniczny to jednak droga sprawa, jak na domowy budżet
~Tomy M. 5-01-2009 10:40
Przecież i tak nikt się nie uczy żadnych przepisów. To jest nauka testów i nic ponadto, wykładowca do tego niepotrzebny.
Calineczka 5-01-2009 10:46
Jeśli spadną dochody firm szkolących kierowców, to jestem pewna, że egzaminatorzy zaczną oblewać jeszcze więcej kursantów, aby zwiększyć swoje dochody !!! Z drugiej strony ta ustawa była by bardzo komfortowa dla ludzi zdających na prawo jazdy. Każda sprawa ma zawsze swoje plusy i minusy.
~przemek 5-01-2009 13:01
totalna bzdura i ktoś tu wyłączył myślenie. 1)zamiast kowalski usiądzie nowak do teorii 2)zawieszenie komputera w domu i co egzamin od nowa? kto go pokryje? 3)jeżeli wprowadzi się podpis elektroniczny to dysponent nadal nim zarządza i chetnie da mu komus kto mu pomoze w zdaniu prawka. zreszta kogo bedzie stac wywalić np 350 zł na podpis niekwalifikowany? to jest ta obnizka kosztów? 4) szkoły nic do tego nie maja bo nadal beda musialy nauczac teorie (przynajmniej niektore tak robią bo wiele z nich daje płytke CD i po temacie) 5) na pewno ministerstwo obciązy kosztem egzaminu kandydata na dzien dzisiejszy jest to 22 zł. jeżeli cały egzamin kosztuje 134 to koszt teorii to zaledwie 19%. prosze sobie samemu policzyc a potem dopiero szacować udział kosztów teorii w całej kwocie egzaminu artykuł no cóż sensacyjny na zasadzie napisania żeby było...
~daytona 5-01-2009 13:12
ale kretynizm. najwiekszy jaki ostatnio przeczytałem. śmiech i tyle. Jakiś szmatławiec wyciąga debilne informacje z projektu ustawy a wy (jelonka) to przepisujecie na swoje www. Prędzej Polska bedzie mistrzem świata w piłce nożnej niż tak bedzie sie zdawalo teorie. PEACE!!
~Regina 5-01-2009 14:29
"Jeśli odpadnie z niego część teoretyczna w ośrodku, cena spadnie o około jedną trzecią. Dochodzi do tego nie zawsze najwyższy poziom nauczania, o co wielu kursantów ma często pretensje. Jeśli byłaby możliwość nauki przez Internet, kandydat na kierowcę sam wybierałby sobie godziny przeznaczone na zgłębianie przepisów i uczył się na własną odpowiedzialność. A do ośrodka ruchu drogowego przychodziłby tylko na egzamin." NIE MAM PYTAŃ CO DO WASZEGO CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM:/ BRAWO!!!!!!
~Tomy M. 5-01-2009 15:05
Osoby powyżej które nie załapały o czym jest tekst ... nie dopuściłbym nawet do egzaminu na prawo jazdy, w Polsce ANALFABETA nie może posiadać Prawa Jazdy, to przykre ale takie są przepisy.
~wie39 5-01-2009 15:14
A ŁAPOWKĘ MOZNA TEŻ DAĆ PRZEZ INTERNET?
~daytona 5-01-2009 17:09
ja zrozumiałem tylko tyle ,że osoba pisząca ten artykuł nie ma pojęcia czym jest WORD- czyli wojewódzki ośrodek ruchu drogowego, a czym jest OSK - czyli ośrodek szkolenia kierowców. Mowa jest o kursie!!!!!!!!!!! a co ma kurs na prawo jazdy wspólnego z WORDem???????? to co jest opisane to szkolenie w ośrodku szkolenia. Tu nie chodzi nawet o egzamin na prawo jazdy w wordzie a tylko o egzamin wewnętrzny w OSK!!!!! Na litość!!!!! konsultujcie to co piszecie i umieszczacie na stronie z kims kto ma chociaz cień pojęcia. WSTYD!!!!!
~Pheel0 5-01-2009 17:13
""Nie ruszając się na krok z domu będzie można zaliczyć kurs na prawo jazdy. Co prawda tylko teorię, ale to i tak rewolucja w systemie szkolenia kierowców."" Trochę to głupio brzmi. Czyli co, czekamy, aż będzie można i jazdę zaliczyć przez internet ?? Źle poskładany nagłówek. Bardzo ciekawy koncept.
~Trzy grosze... 5-01-2009 22:18
...ten, kto nie bedzie znal teorii czyli przepisow, nie zda egzaminu praktycznego z jazdy...dlaczego z gory mamy zakladac, ze kandydaci beda oszukiwac? przeciez w interesie kazdego potencjalnego, dobrego kierowcy jest znajomosc przepisow drogowych...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spodziewany silny wiatr

Pożegnali Słońce

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Wokół Ratusza – to warto zobaczyć!

Studium na początek

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
44
Tak
68%
Nie
32%
Nie wiem
0%