MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Prawie 130 milionów euro dla Aglomeracji Jeleniogórskiej

Wiadomości: Region
Środa, 16 kwietnia 2014, 7:42
Aktualizacja: Czwartek, 17 kwietnia 2014, 7:56
Autor: Angela
Fot. Angela
– Cieszy mnie fakt, że wynegocjowaliśmy zbliżoną kwotę do planowanej, bo 129,6 mln euro na 130 mln euro, ale niepokoi mnie struktura podziału tych środków i ustalenie niemal 30 procent ogólnej kwoty na projekty miękkie – tak o pieniądzach przyznanych dla Aglomeracji Jeleniogórskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych mówił wczoraj (15.04) prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła.

Chodzi o pieniądze, które już w pierwszym kwartale 2015 roku trafią do 19. członków Aglomeracji Jeleniogórskiej. A będzie się czym dzielić, bo wynegocjowano niebagatelną kwotę 129,6 mln euro.

- Pieniędzy starczy dla wszystkich, ale cały czas negocjujemy odpowiedni podział tych środków – mówił Marcin Zawiła w imieniu lidera ZIT-u. – Te rozmowy mają się zakończyć w okolicach czerwca br. Za mało jest pieniędzy na projekty twarde, inwestycyjne, szczególnie na kanalizację czy termomodernizację budynków mieszkalnych, a aż 29 procent z całej kwoty zapisano na projekty miękkie, czyli kursy, szkolenia itp. Boimy się, że te fundusze nie zostaną wykorzystane, bo ludzie nie chcą już kończyć czwartego i piątego kursu przekwalifikującego go na pracownika branży, w której nie będzie miał pracy. Moim zdaniem, na tego typu działania wystarczyłaby kwota około 10 – 15 procent, a pozostałe pieniądze należałoby przesunąć na te sfery, w których jest wiele do zrobienia. Rzeczywisty problem Kotliny Jeleniogórskiej to zanieczyszczenie powietrza, konieczność wykonania termomodernizacji pomieszczeń, budowa kanalizacji, remonty zabytkowych obiektów czy poprawa komunikacji. Ja jestem optymistą i wierzę w to, że to uda się nam to wynegocjować z zarządem województwa. Cieszę się natomiast z tego, że z gminami wchodzącymi w skład aglomeracji rozmawiamy jednym głosem, co wcale nie jest łatwe, bo każda z gmin ma własne interesy – mówił Marcin Zawiła.

W priorytetach Jeleniej Góry jest m.in. budowa obwodnicy w Maciejowej, rewitalizacja centrum miasta w tym al. Wojska Polskiego, zminimalizowanie zanieczyszczenia powietrza, ale i budowa Szybkiej Kolei Miejskiej czy termomodernizacja budynków użyteczności publicznej oraz mieszkaniowych.

Dla Kowar ważne są m.in.: rewitalizacja dworca kolejowego z budową galerii, informacji i restauracji, oraz zagospodarowanie tzw. kowarskiej wyspy (5 mln zł), gdzie miałoby powstać odkryte kąpielisko z zagospodarowanym parkiem. – Chcemy również wspólnie z mieszkańcami rewitalizować miasto – dodał burmistrz Kowar Mirosław Górecki.

Dla Szklarskiej Poręby najważniejsza jest m.in. walka ze smogiem, ale i ogólny rozwój turystyki.
- W projektach miękkich, założenia na co przeznaczone powinny być pieniądze są bardzo ogólne, stąd wolimy by środki zostały przeznaczone na inwestycje, które będą służyły wszystkim – mówił Grzegorz Sokoliński, burmistrz Szklarskiej Poręby.

Stąd zdeterminowanie w negocjacjach z województwem, tym bardziej, że gminy wchodzące w skład aglomeracji, nie będą mogły już starać się o środki w innych konkursach na te zadania.

- Chcemy np. by na termomodernizację było 25 mln euro, a obecnie proponuje się nam 12 mln euro, na rewitalizacje obszarów wiejskich chcemy 15 mln euro, a zapisane jest 10 mln euro – wymieniał wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak. - Chcemy też jako ZIP więcej pieniędzy na wodociągi i kanalizację, bo nasze gminy mają potrzeby na ponad 200 mln zł, a dostajemy propozycję około 40 mln zł. Dlatego nie jest to dla nas do zaakceptowania. Będziemy chcieli zrezygnować z 10 mln euro na rzecz odpowiedniego podziału na priorytety, które wymieniłem. Mocno negocjujemy również pieniądze na transport, na który chcielibyśmy przeznaczyć około 15 mln euro, a dostaliśmy około 10 mln euro. Dostaliśmy natomiast około 10 mln euro na kolej i tu jest szansa na wykorzystanie tych środków m.in. na rozwój kolei w kierunku Lwówka Śląskiego czy przystanków w ramach Aglomeracji Jeleniogórskiej – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Bardzo słabe wyniki matur

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (44) Dodaj komentarz

~ 16-04-2014 8:14
Łomnicką lepiej zróbcie, Wyczółkowskiego, Pijarską (robiona kilka la temu już w fatalnym stanie) i obwodnicę Maciejowej....
~ad 16-04-2014 8:15
prezydent Zawiła zaczyna mówić o SKM,znaczy zbliżają się wybory,......jestem ciekaw ilu naiwnych nabierze się na te lukrowane g........
~ 16-04-2014 8:19
Czy podczas rewitalizacji al. Wojska Polskiego będzie wreszcie zrobiony plac zabaw między ulicami Wojska Polskiego i Okrzei?? Tam nkiedyś dojdzie do nieszczęścia. Zjeżdżalnie straszą rozwalającą się drewnianą konstrukcją. Elementy konstrukcji zostały dawno rozkradzione. Huśtawki są zepsute,a pod nimi po deszczu robią się mega kałuże,Była super pajęczyna do wspinaczki- została zniszczona przez wandali więc służby po prostu ją zlikwidowały.Były huśtawki na sprężynach-ślad po nich zaginą. Murki do zabaw w chowanego popisane słownictwem na pewno nie przeznaczonym dla dzieci. Między tymi murkami strach biegać,bo szkło i ludzkie odchody. Na ławkach przesiadują menele popijając piwko z polbliskich sklepów ( netto i żabka) Teren nie ogrodzony, podłoże- brudna pełna petów,szkieł ziemia .
~twoja stara 16-04-2014 8:47
No proszę, nasza Jelenia Dziura z wyjącym bezrobociem i kurczącą się ludnością stawia na.... kolej aglomeracyjną.
~broń 16-04-2014 9:09
broń Panie Boże przed przesądzaniem o wydatkowaniu tych pieniędzy przez obecnego prezydenta; w wielkim opracowaniu Śródmieścia są takie knoty, że wierzyć się nie chce (gdyby większość zawartych tam pomysłów poddać fachowej ocenie to okaże się, że gorzej pieniędzy podatnika wydać już nie można); dlaczego ten człowiek nie zajmie się np. katechezą w szkole parafialnej ? może zamiast wielkich, nowych inwestycji "zreperować" wybudowane już miasto ?
~??? 16-04-2014 9:26
A może coś produkować? Zatrudnić ludzi. Np. branża spożywcza?
~rumcajs54 16-04-2014 9:49
Nie bardzo pasuje mi tu sformułowanie "aglomeracja jeleniogórska", nawet w znaczeniu potocznym (vide np. Wikipedia).
~Leon 16-04-2014 10:13
Już gdaczecie, kury? Już wam się nie podoba?! Wypad z Jeleniej Góry. najlepiej do Wałbrzycha. To miasto w sam raz dla was.
~Zdenerwowany 16-04-2014 10:17
Ludzie, 130 mln euro trafi do nas, w wy szczujecie! Popukajcie się po tych pustych łepetynach, Ciągle wam się nie podoba, a jestem przekonany, że sami jesteście nieudacznikami i leniami. Rację ma Leon - wyjeżdżajcie stąd.
~Kokospoko 16-04-2014 10:23
Galeria w kowarach?....to jakiś żart?przecie tam wiekszość to romy a im wystarczy murek pod ryneczkiem.
~do Leon 16-04-2014 10:26
Brawo za komentarz.Niestety biadolenie i zawiść to w tym kraju sport narodowy.
rymcycymcy 16-04-2014 11:18
Pieniądze to złoo ! :) ...zło nadchodzi ! ...uciekajmy ! :)
~T - Deusz 16-04-2014 11:38
do @Leon i do @doLeon - a czy mieszkańcy regionu nie mają w tym gdakaniu trochę racji? Wszystko, do czego dotknęli się nasze władze i nasi samorządowcy, to albo niewypał, albo padczka, afera, czy, w ostatecznym rozrachunku, podatnicy muszą w jakiś sposób dopłacać. Chyba są podstawy do obaw, że te pieniądze pójdą kolejny raz w błoto, bez korzyści dla mieszkańców. Takie z Was kozaki, że gromy ciskacie? Jest takie powiedzenie: "Pieniądze, że są, to dobrze, ale pokaż mi, kto nimi rządzi, a powiem, ile stracisz".
~ 16-04-2014 12:06
Wybory blisko a więc i bzdur coraz więcej będzie w przestrzeni. Potem powie się że to oni nie dali i złamali obietnicę. Co za bzdety dla motłochu.
~do T. Deusz 16-04-2014 12:10
prosze wymień te sprawy których dotkneła się władze i wyszly z tego padaki afert itp , ale prosze o konkrety a nie sprawy medialne wynikajace z polskiego narzekactwa takze proponuje sobie odpuscic "przeciekajace termy" , gnojowke w kranowce jak to ostatnio stwierdzil pan randy a pisu czy wiedance kwaiaty w jakijs doniczne na 1 Maja, prosze o konkrety najlepiej zarzuty o niegospodarnosc itd
~alexpand52 16-04-2014 12:13
Jeszcze nie tak dawno krzyczał że będzie przyglądał się każdej cudzej złotówce z MOPS-u . Miliony euro przeznaczone na szkolenia, kursy itd które dostał tez mu przeszkadzają. Lepiej dać na premie wyznawcom ratuszowego kultu oraz ich biznes. Teraz ważna ka...lizacja bo trzeba zwiększyć przekroje rur do spuszczenia tych .... z prądem.
~ 16-04-2014 12:22
bedzie czym sie dzielic na ustawionych zlodziejskich przetargach-
~ 16-04-2014 12:23
ciekawe ktore to budynki uzytecznsci publicznej beda docieplane
~gluś 16-04-2014 12:47
już się cieszą wszelkiej maści fundacje i NGOy będzie z czego znowu się opłacać za pseudo szkolenia, porady, doradztwo, konferencje i takie tam ble, ble, ble .... jak prezio uważa że 30% na miękkie projekty może być zmarnowane to niech się zastanowi jak tego nie zmarnować a faktycznie coś sensownego zrobić dla ludzi a nie pseudo wolontariuszy za kasę
~twoja stara 16-04-2014 13:02
@zdenerwowany i inni: nie ma czegoś takiego jak darmowe 130 euro. Ta kasa wyparowała z Jeleniej i okolic w formie podatków, akcyz itd. Teraz część tego wraca i zanosi się na kolejne inwestycje pierwszej potrzeby jak termy i stadion.
~ 16-04-2014 13:07
Aglomeracja :) i Los Maciejowa :)
~xxx 16-04-2014 13:17
niech sie szanowna rada i szanowny pan prezydent głęboko zastanowią, bo to może być ostatni tak duży zastrzyk finansowy dla miasta. Trzeba go wydać tak, aby przyniósł jakiś impuls rozwojowy na wiele lat i podniósł to miasto gospodarczo z kolan. Wątpię, aby termomodernizacja, emisja zanieczyszczeń, remonty zabytkowych obiektów, rewitalizacje budynków czy miękkie projekty, na które najwyraźniej pójdzie większość tych pieniądzy dały taki efekt. To tylko pacykowanie fasady, podczas gdy undamenty dalej gniją... takie wydawanie pieniędzy jest od lat praktykowane w tym mieście - efekty każdy widzi sam. Może się Państwu podoba... mnie jakoś nie bardzo.
~emera 16-04-2014 13:43
Proponuję wydać jakieś dodatkowe pieniądze na sprzątanie miasta. Mam na myśli nie tylko Plac Ratuszowy i okolice, ale także dzielnice położone na obrzeżach miasta. Odbudowę mostu na ul Warszawskiej/Nadbrzeżnej. Naprawę nawierzchni ulic. Czyszczenie studzienek deszczowych(systematyczne!). Jak znam sposób działania naszych władz, to większość pieniędzy wpompuje się w filharmonię, muzeum, teatr i zorganizuje się parę sympozjów na bzdetny temat. Nie sztuka mieć głowę w chmurach i udawać, że się nie widzi, że się stoi po kolana w g....e.
~ 16-04-2014 13:50
xxx ma rację zacząć od fundamentów, to co rzeczywiście potrzebne dla rozwoju miasta, a nie kostki brukowe, fasady czy fontanny, dla radości jedynie oka. Kostka położona na 1-maja rozwoju JG nie dała, wystarczy się przejść przez centrum aby zobaczyć,że z roku na rok coraz mniej tam ludzi i wieje trupem w centrum. Fasady i remonty, to kwestia tego jakby bezrobotny dostał kredyt i w całości go wydał na remont swojego domu plus wyposażenie telewizory na ściany itd. Takie wydatkowanie to wydatkowanie na przejedzenie ,oznacza brak konceptu uruchomienia mechanizmu ekonomicznego. Co może zatrzymać ludzi w JG praca i rozwój, a nie wyremontowane kamienice.
~ 16-04-2014 14:02
DOLNOŚLĄZAK. Cieszy fakt, że aż 29% przewidziano na tzw. "doksztalt". Jeleniogórscy aglomeranci nie powinni tego zmieniać, gdyż kursy i szkolenia stanowią podstawę egzystencji wszelkich tworów pozarządowych. Wraz z liczną grupą znajomych i pociotków korzystamy z tej formy edukacji. Dyskurs o pierdołach w miłej atmosfera, z udziałem ludzi ze społecznikowską pasją, catering, materiały szkoleniowe, teczka z papeterią i długopisem. A na zakończenie uroczyste wręczenie certyfikatów, zazwyczaj z udziałem polityka partii rządzącej. Uwielbiam szkolenia o ekonomii społecznej albo w KARR o "klajstrach turystycznych". Prezydencie, proszę nie odbierać nam tych szkoleń, narad i konferencji. DOLNOŚLĄZAK
~oko 16-04-2014 14:10
pieknie pieknie ... to tez potrzebne ... ale gdzie PRODUKCJA ... w pieknym domu ...POLSKA ... trzeeba z czegos zyc ... z po ...
~ 16-04-2014 14:31
w 100% zgadzam się z emera z 13:43. Bark w JG gospodarza który dba o podwórko. Byle filharmonia, teatr i inne pierdoły... NA kulturę przyjdzie czas, najpierw bardziej przyziemne cele...Porządek....
~Marian2 16-04-2014 16:03
A ja mam pomysł jak zainwestować cała kwotę aby cały region poszedł mocno do przodu, wystarczy wybudować ekspresówkęz Jeleniej tak aby wychodziła za Bolków, zyskają wszyscy: Jeleniogórzanie, ale przede wszystkim zyska bardzo mocno branża turystyczna bo turyści dzięki dobrej drodze nie bedą nas już postrzegai jako zaścianek. Pozdr
~Marcin12 16-04-2014 16:25
Jakby wybudowali porządną drogę na odcinku Jelenia - Bolków, tak, żeby od razu wyjeżdżać na Strzegom i minąć te zakręty to by było coś. Jelenia ma potencjał, ale bez komunikacji dużo się tu nie zdziała. Mogliby też zbudować zaawansowaną spalarnię śmieci - tanio i ekologicznie, może opłaty by spadły. To by była inwestycja. Ludzie powinni sobie uświadomić, że drogi wcale nie muszą być dziurawe, wywóz śmieci może być tańszy, a miasto wcale nie potrzebuje 10 galerii.
~xlo 16-04-2014 16:49
wszystko pieknie widze ze tutaj padaja propozycje co w "mieście zrobić" problem polega na tym ze aglomeracja Jeleniogórska to nie obszar Jeleniej Góry ale gminy Szklarska Karpacz , Podgórzyn Janowice, Jezów itd... wiec ta kasa to nie jest "tylko" dla Jeleniej...
~ 16-04-2014 17:53
Co komu po tych skarbach, i tak pojda w bloto przy tej ekipie. Ulic jak nie bylo, tak nie bedzie, ZAPOMNIJMY.
~!!!! 16-04-2014 17:58
Aglomeracja >>jak to naukowo brzmi.. kiedy rozwiążą SM? Wole 1 ormowca niż 2 sm.
~T - Deusz 16-04-2014 18:18
DO @12.10. Słuchaj no, Kolego/Koleżanko, Ty tu nie wyciągaj kwiatków w doniczce, czy Term (NIK ma się tym zająć ponoć). Jeśli jesteś "od nich", co podejrzewam, to doskonale wiesz, że nie jest dobrze. Mieszkańcy nie mają dostępu do wszystkiego z Ratusza, więc to na przykład, że pan radny, czy prasa, coś "wyciąga", jest jakąś wykładnią do oceny samorządu. Jest nią też poziom życia, a tu to już bardzo źle wygląda. Pokaż mi choć jedną, naprawdę udaną, pożyteczną inwestycję. Rozbudowa Muzeum? Wygląda na to, że największą jest łatanie dziur w jezdniach przez Kółko Rolnicze Siedlęcin. Potraficie tylko oklaskiwać się wzajemnie, i gdziekolwiek zasiadać. I co, mylisz, że jak napiszą, że są pieniądze, pokażą zamyślone twarze, to to ma spowodować lawinę szczęścia i optymizmu?
~jano 16-04-2014 18:30
Fajnie bedzie,nareszcie na miotly starczy i na odpowiednie ekipy do utrzymania miasta w czystosci,moze zrobic kursy utrzymania miasta w czystosci i puscic ludzi niech czyszcza ten totalny syf, robic elewacje chodniki bo na niektorych ulicach jak B.PRUSA potrzebny jest juz sprzet alpinistyczny by przejsc normalnie ulica.Wynajac najpierw dla panstwa RADNYCH odkryty autobus i niech przejada po naszej perle karkonoszy czy jak kto woli stolicy i ogarna wzrokiem to dziadostwo. POwinno wystarczyc tych przydzialowych pieniedzy obojetnie czy to na cele miekkie czy twarde.Miekie i twarde miotly sa potrzebne,ludzie kiedy to sie wreszcie zacznie,kiedy poustawia sie w centrum wiecej KOSZY trawniki klaby kwietniki,ludzie do roboty bo juz gleboka wiosna. Panie prezydencie ZAWILA -wiosna do roboty.
~aqua 16-04-2014 18:30
według chińskiej bajki-dać ludziom wędkę żeby mogli złowić ryby(utworzyć miejsca pracy),a nie ryby żeby je zjedli i koniec z kasą.
~ 16-04-2014 18:43
Rząd Polski wyłudza od niepełnosprawnych pieniądze pod groźbą utraty pracy. Jestem niepełnosprawny i co jakiś czas muszę robić badania by przedłużyć ważność prawa jazdy, badanie kosztuje około 80zł. a wydanie dokumentu 105zł. moje zarobki ledwo starczały na życie, rachunków nie płaciłem bo nie starczało, jak i nie starczyło na w/w opłaty i teraz nie mam prawa jazdy i pracy. Co mam robić, kraść? Jelonka też się nie zainteresowała tym tematem.
~nostro 16-04-2014 18:55
Co wy macie za urojenia tym budowaniem fabryk?Żeby coś produkować trzeba najpierw opracować technologie i znaleźć na to zbyt,poza tym cały świat ucieka z fabrykami do azji bo tam za miskę ryżu zrobią to lepiej niż wy za 2tys. pln miesięcznie.Fabryki miały rację bytu w ubiegłym wieku,dziś szansa dla tego regionu są usługi,turystyka a nie kombinaty i manufaktury rodem z prl.
~kowarzanin 16-04-2014 20:10
Burmistrz Górecki już raz zagospodarował "wyspę" tworząc tam planetarium i ogród japoński. I już znowu trzeba zmieniać.... i to na co??? dokładnie to co było przed "ogrodem japońskim", normalnie śmiechu warte, a zachowanie godne Jasia Fasoli.... czyżby zbliżały się wybory...???
~Nike 16-04-2014 20:11
nostro ma rację. A moim zdaniem najważniejsze i najpilniejsze to jest to, by tu stworzyć optymalnie zdrowy region, wszak tylko zdrowe społeczeństwo bogactwem narodu! Czyli zadbać o czystość powietrza i dobrą jakość wody wykorzystując walory naszych terenów. Usługi dają też duże możliwości zatrudnienia i one prym wiodą, tylko należy umieć rozwijać potrzeby na nie szczególnie u turystów. Których czymś należy przyciągać, jest tyle możliwości i niewykorzystanych szans. No cóż, tu nie są w cenie ludzie racjonalnie myślący, nepotyzm daje szanse zatrudnienia i bezowocnego tkwienia na stanowiskach - a my pienimy się ze złości, że nasze środki są wydawane tak, że nie niosą za sobą oczekiwanych korzyści. Oby dyskurs się zmienił to i my docenimy wysiłki wyznaczających ten kierunek.
~ 16-04-2014 21:06
...kursy, szkolenia ...jedne pożyteczne np, kurs operatora wózka widłowego pewnej grupie osób z pewnością pozwolił podjąć pracę bo zakres materiału teoretycznego nie wielki i praktyka też nie wymaga wielu godzin na widlaku ale miesięczny kurs ślusarski???? ...materiałoznawstwo, technologia, rysunek techniczny, zajęcia praktyczne to podstawy ślusarstwa i każdy z przedmiotów wymaga co najmniej miesiąca nauki a praktyka to minimum dwa, trzy miesiące ...po takim kursie jest szansa że adept nada się do pracy w zawodzie a i to jeszcze pod okiem doświadczonego pracownika ...nie mam wątpliwości że miesięczny kurs mający nauczyć ślusarki to kurs dla instruktorów, zapewni im jakieś wynagrodzenie ale ślusarki nikogo nie nauczy chyba że ktoś ma pokrewny zawód np.tokarz , frezer, spawacz
~Maciejj 16-04-2014 21:41
SKM? A co miałaby łączyć? Bo jeśli PKP JG z Piechowicami to wątpliwa inwestycja. Rewitalizacja dworca PKP w Kowarach? Czy to nie kolej powinna remontować swoje obiekty?
~ 16-04-2014 22:12
Do Nostro. Technologie powiadasz? A Lucjan Łągiewka to nie opracował technologii? Wszyscy go wyśmiali, to zawinął się gdzie indziej z swoim wynalazkiem i teraz się śmieje z nas i nie jeden taki Łągiewka był i jest w naszym regionie, ja też mam kilka ciekawych projektów do zrealizowania, ale nie w tym kraju, bo jestem na zerze a na takich patrzą jak na śmiecia, tylko, że ja się nie poddam i zrealizuję swoje projekty, ale nie w tym kraju, to jest niemożliwe wśród tak zacofanego społeczeństwa i skorumpowanej władzy.
~Komentator 17-04-2014 0:34
Drogi Panie Prezydencie! PKB rośnie. Z drugiej strony, wzmocnienie i określenia form oddziaływania. Ostatnie szlify systemu. Wyższe założenie ideowe, a szczególnie dalszy rozwój różnych form oddziaływania. Prawdą jest, iż usprawnienie systemu obsługi koliduje z dotychczasowymi zasadami kierunków rozwoju. Wagi i koledzy, aktualna struktura organizacji spełnia istotną rolę w kształtowaniu kierunków postępowego wychowania. Reasumując, konsultacja z tym, rozszerzenie bazy o nowe rekordy powoduje docenianie wag kolejnych kroków w wypracowaniu nowych propozycji. Stałe zabezpieczenie informacyjne naszej kompetencji w przyszłościowe rozwiązania zabezpiecza udział szerokiej grupie w wypracowaniu postaw uczestników wobec zadań stanowionych przez organizację.
~30%ze130mln 19-04-2014 21:54
W muzeum są organizowane co rusz szkolenia, a zyska wiecie kto?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Trwają porządki w Mysłakowicach

T4B Ekotechnologie odpowiada spółce KSWiK  

Rzeźby dla Kowar

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
876
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%