MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Pracują nad programem ochrony środowiska

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 16 listopada 2017, 7:09
Aktualizacja: Piątek, 17 listopada 2017, 7:50
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej zaprezentowano projekt Programu Ochrony Środowiska dla Jeleniej Góry na lata 2017–2020 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2024. Szczegóły programu, które prezentowali przedstawiciele firmy z Katowic przewodnicząca komisji zaprosiła wszystkich radnych, ale przybyło jedynie 5 z 23.

W wielu samorządach merytoryczna dyskusja trwa podczas posiedzeń komisji stałych, ale w Jeleniej Górze (jak zwykle) szeroka dyskusja będzie prowadzona podczas sesji Rady Miejskiej - przy włączonych urządzeniach utrwalających obraz i dźwięk. Mimo zaproszenia Bożeny Wachowicz-Makieły, niewielu radnych zdecydowało się zapoznać z projektem podczas posiedzenia komisji. Ci, którzy przybyli poznali założenia programu, wymaganego przepisami ustawy. Dotychczasowy program określał politykę ochrony środowiska miasta na lata 2013-2016 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2020, więc trzeba było przystąpić do sporządzenia nowego programu.

- Nowy program będzie kontynuacją działań poprzedniego, ale będą też nowe działania np. edukacyjne czy przeciwdziałanie niskiej emisji - powiedział Marek Kozak z firmy IGO sp. z o.o. To właśnie smog ma być jedną z głównych kwestii, z którą władze miasta mają się zmagać w oparciu o nowy program. Wśród założeń nowej strategii znajdujemy: poprawę i utrzymanie jakości powietrza atmosferycznego zgodnie z obowiązującymi standardami, zmniejszenie zagrożenia emisją hałasu, zmniejszenie zagrożenia emisją pól elektromagnetycznych, prowadzenie racjonalnej gospodarki zasobami wód i gospodarki ściekowej, racjonalne i efektywne gospodarowanie zasobami kopalin ze złóż, zapewnienie właściwego postępowania z odpadami, ochrona zasobów przyrodniczych miasta oraz przeciwdziałanie powstawaniu awarii. Struktura gruntów miasta dzieli się na zabudowane i zurbanizowane (24 proc.), rolne (41 proc.), leśne (34 proc.) oraz grunty pod wodami (1 proc.).

Przedstawiciele firmy IGO przeanalizowali też stan jakości powietrza na podstawie pomiarów prowadzonych w Jeleniej Górze w latach 2015-2016 i mimo działań na rzecz poprawy tego stanu, wiele wskaźników wzrosło w tym okresie (szczegóły w galerii zdjęć do artykułu). Ponadto autorzy projektu przeprowadzili analizę SWOT wskazując m.in. słabe strony i zagrożenia. W kwestii gospodarki wodne zwracają uwagę, że słabą stroną jest zły stan wód powierzchniowych i istnienie obszarów szczególnego zagrożenia powodzią na terenie miasta, a wśród zagrożeń wymieniają m.in. wysokie koszty realizacji urządzeń podczyszczania ścieków, spływ zanieczyszczeń z terenów przemysłowych, brak funduszy na inwestycje. W sprawie odpadów jako słabą stronę wskazują niewielką ilość zbieranych selektywnie odpadów w stosunku do całkowitej ilości powstających odpadów.

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej (28.11) radni zajmą się ponownie programem ochrony środowiska i zdecydują o jego przyjęciu lub odrzuceniu. Posiedzenie komisji było okazją, aby zgłosić ewentualne zastrzeżenia i poprawki, jednak większość radnych nie znalazła czasu, aby pojawić się na posiedzeniu, choć w dużej liczbie (10) pojawili się na Komisji Rozwoju, która obradowała chwilę później. W posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej uczestniczyli jej członkowie: Bożena Wachowicz-Makieła, Stanisław Dziedzic, Krzysztof Kroczak i Józef Kusiak (nieobecny był Oliwer Kubicki - członek komisji), a z zaproszenia przewodniczącej skorzystała jedynie Anna Bałkowska. Komisja jednogłośnie wydała pozytywną opinię na temat projektu programu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wypadek przy baniakach  

Już 50 lat razem

Tu też świętowali

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ 16-11-2017 8:16
Smog ?? Zlikwidować większość sygnalizacji świetlnej i kładki dla pieszych pobudować
~ 16-11-2017 10:50
Ludzie jaka ochrona środowiska,miasto zasmrodzone, że płuca można wypluć.Ludzie żyją przez to15-20 lat krócej niż na Zachodzie a oni o jakiejś ochronie środowiska debatują.
Ula Cichoń 16-11-2017 18:04
Kto by się przejmował (interesował) programem ochrony środowiska. Program swoje, życie swoje... Założenia programu i tak są łamane... to czysta fikcja... Radni swoją nieobecnością tylko to potwierdzili...
~ed 16-11-2017 18:47
niestety, smogowi winna jest moda na kominki kozy i inne tego typu wynalazki. Jedynym sposobem ograniczenia smogu w kotlinie jest ZAKAZ palenia paliwami stałymi, przy jednoczesnym umożliwieniu podłączenia o PECu. Ktoś kto się nie chce podłączyć powinien siedzieć w zimnie lub się wyprowadzić poza miasto. Nie kazdy musi mieszkać w mieście.
~cie,cie,cie... 16-11-2017 20:55
ciekawe.Naprawdę ?
~ccc 16-11-2017 21:46
do ...ed ... a PEC to czym pali fiołkami . Znalazł się filozof z bloków .propozycja stworzyć system nisko oprocentowanych kredytów które pozwolą mieszkańcom wprowadzić systemy ogrzewania niskoemisyjnego , przy zastosowaniu kotłów nowej generacji na węgiel lub ekogroszek ,,,EURO 5,,,podobnych jak pojazdach mech anicznych a wiem bo we własnym zakładzie i domu taki zastosowałem, do tej pory zamontowane miałem piece na gaz i wydatkom nie było końca.Powiem tak nie wiem komu i jakim siłom zależy aby przez takie zakazy wyeliminować z gry nasze górnictwo na rzecz importu innych zródeł , i uzależnieniu nas POLAKÓW od wachań tych nośników energi w perspektywie na długie długie lata ,wmawiając nam jaka ta nasza energia jest dla nas szkodliwa i niedobra a tak w ogóle to kopalnie pozalewać i pozamykać a wszystko dla naszego dobra ha ha ha.
~t-tryk 16-11-2017 21:47
Parole , parole, parole- a kase za to ktoś zainkasował.
Tomek Rudi Rudaś 17-11-2017 14:38
Piękne ujęcie do zdjęcia !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

O rozpadających się górach

Jubileusze małżeńskie

Warsztaty modelarskie

Spotkanie z historią

Pożegnali Słońce

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
99
Tak
64%
Nie
34%
Nie wiem
2%