MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Pracują nad programem ochrony środowiska

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 16 listopada 2017, 7:09
Aktualizacja: Piątek, 17 listopada 2017, 7:50
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej zaprezentowano projekt Programu Ochrony Środowiska dla Jeleniej Góry na lata 2017–2020 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2024. Szczegóły programu, które prezentowali przedstawiciele firmy z Katowic przewodnicząca komisji zaprosiła wszystkich radnych, ale przybyło jedynie 5 z 23.

W wielu samorządach merytoryczna dyskusja trwa podczas posiedzeń komisji stałych, ale w Jeleniej Górze (jak zwykle) szeroka dyskusja będzie prowadzona podczas sesji Rady Miejskiej - przy włączonych urządzeniach utrwalających obraz i dźwięk. Mimo zaproszenia Bożeny Wachowicz-Makieły, niewielu radnych zdecydowało się zapoznać z projektem podczas posiedzenia komisji. Ci, którzy przybyli poznali założenia programu, wymaganego przepisami ustawy. Dotychczasowy program określał politykę ochrony środowiska miasta na lata 2013-2016 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2020, więc trzeba było przystąpić do sporządzenia nowego programu.

- Nowy program będzie kontynuacją działań poprzedniego, ale będą też nowe działania np. edukacyjne czy przeciwdziałanie niskiej emisji - powiedział Marek Kozak z firmy IGO sp. z o.o. To właśnie smog ma być jedną z głównych kwestii, z którą władze miasta mają się zmagać w oparciu o nowy program. Wśród założeń nowej strategii znajdujemy: poprawę i utrzymanie jakości powietrza atmosferycznego zgodnie z obowiązującymi standardami, zmniejszenie zagrożenia emisją hałasu, zmniejszenie zagrożenia emisją pól elektromagnetycznych, prowadzenie racjonalnej gospodarki zasobami wód i gospodarki ściekowej, racjonalne i efektywne gospodarowanie zasobami kopalin ze złóż, zapewnienie właściwego postępowania z odpadami, ochrona zasobów przyrodniczych miasta oraz przeciwdziałanie powstawaniu awarii. Struktura gruntów miasta dzieli się na zabudowane i zurbanizowane (24 proc.), rolne (41 proc.), leśne (34 proc.) oraz grunty pod wodami (1 proc.).

Przedstawiciele firmy IGO przeanalizowali też stan jakości powietrza na podstawie pomiarów prowadzonych w Jeleniej Górze w latach 2015-2016 i mimo działań na rzecz poprawy tego stanu, wiele wskaźników wzrosło w tym okresie (szczegóły w galerii zdjęć do artykułu). Ponadto autorzy projektu przeprowadzili analizę SWOT wskazując m.in. słabe strony i zagrożenia. W kwestii gospodarki wodne zwracają uwagę, że słabą stroną jest zły stan wód powierzchniowych i istnienie obszarów szczególnego zagrożenia powodzią na terenie miasta, a wśród zagrożeń wymieniają m.in. wysokie koszty realizacji urządzeń podczyszczania ścieków, spływ zanieczyszczeń z terenów przemysłowych, brak funduszy na inwestycje. W sprawie odpadów jako słabą stronę wskazują niewielką ilość zbieranych selektywnie odpadów w stosunku do całkowitej ilości powstających odpadów.

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej (28.11) radni zajmą się ponownie programem ochrony środowiska i zdecydują o jego przyjęciu lub odrzuceniu. Posiedzenie komisji było okazją, aby zgłosić ewentualne zastrzeżenia i poprawki, jednak większość radnych nie znalazła czasu, aby pojawić się na posiedzeniu, choć w dużej liczbie (10) pojawili się na Komisji Rozwoju, która obradowała chwilę później. W posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej uczestniczyli jej członkowie: Bożena Wachowicz-Makieła, Stanisław Dziedzic, Krzysztof Kroczak i Józef Kusiak (nieobecny był Oliwer Kubicki - członek komisji), a z zaproszenia przewodniczącej skorzystała jedynie Anna Bałkowska. Komisja jednogłośnie wydała pozytywną opinię na temat projektu programu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Odpust Krzeszowski

Walczyli o Puchar Wójta

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ 16-11-2017 8:16
Smog ?? Zlikwidować większość sygnalizacji świetlnej i kładki dla pieszych pobudować
~ 16-11-2017 10:50
Ludzie jaka ochrona środowiska,miasto zasmrodzone, że płuca można wypluć.Ludzie żyją przez to15-20 lat krócej niż na Zachodzie a oni o jakiejś ochronie środowiska debatują.
Ula Cichoń 16-11-2017 18:04
Kto by się przejmował (interesował) programem ochrony środowiska. Program swoje, życie swoje... Założenia programu i tak są łamane... to czysta fikcja... Radni swoją nieobecnością tylko to potwierdzili...
~ed 16-11-2017 18:47
niestety, smogowi winna jest moda na kominki kozy i inne tego typu wynalazki. Jedynym sposobem ograniczenia smogu w kotlinie jest ZAKAZ palenia paliwami stałymi, przy jednoczesnym umożliwieniu podłączenia o PECu. Ktoś kto się nie chce podłączyć powinien siedzieć w zimnie lub się wyprowadzić poza miasto. Nie kazdy musi mieszkać w mieście.
~cie,cie,cie... 16-11-2017 20:55
ciekawe.Naprawdę ?
~ccc 16-11-2017 21:46
do ...ed ... a PEC to czym pali fiołkami . Znalazł się filozof z bloków .propozycja stworzyć system nisko oprocentowanych kredytów które pozwolą mieszkańcom wprowadzić systemy ogrzewania niskoemisyjnego , przy zastosowaniu kotłów nowej generacji na węgiel lub ekogroszek ,,,EURO 5,,,podobnych jak pojazdach mech anicznych a wiem bo we własnym zakładzie i domu taki zastosowałem, do tej pory zamontowane miałem piece na gaz i wydatkom nie było końca.Powiem tak nie wiem komu i jakim siłom zależy aby przez takie zakazy wyeliminować z gry nasze górnictwo na rzecz importu innych zródeł , i uzależnieniu nas POLAKÓW od wachań tych nośników energi w perspektywie na długie długie lata ,wmawiając nam jaka ta nasza energia jest dla nas szkodliwa i niedobra a tak w ogóle to kopalnie pozalewać i pozamykać a wszystko dla naszego dobra ha ha ha.
~t-tryk 16-11-2017 21:47
Parole , parole, parole- a kase za to ktoś zainkasował.
Tomek Rudi Rudaś 17-11-2017 14:38
Piękne ujęcie do zdjęcia !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pożegnania w starostwie

Lokator celowo podpalił mieszkanie

To było podpalenie

Planowali zamach na prokuratora krajowego

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
97
Tak
45%
Nie
48%
Nie wiem
6%