MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Pracownicy Wojskowej Komendy Uzupełnień na bruk?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 1 grudnia 2010, 8:23
Aktualizacja: 8:23
Autor: Angela
Po likwidacji WKU z terenu dawnej jednostki "Pod Jeleniami" zniknie ostatni "przejaw" obecności armii w Jeleniej Górze.
Fot. TEJO
Z dniem 31 grudnia po 61 latach funkcjonowania, zlikwidowana zostanie Wojskowa Komenda Uzupełnień w Jeleniej Górze i około 30 procent wszystkich WKU w kraju. Niesie to za sobą nie tylko ograniczenie dostępu do WKU mieszkańców, ale i spore problemy dla cywilnych pracowników WKU, którzy czują się oszukani przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Likwidacja tego typu urzędów w kraju wynika z rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej, w sprawie wojewódzkich sztabów wojskowych i wojskowych komend uzupełnień. Zgodnie z jego z treścią likwidacji ulega na terenie Polski 45 wojskowych komend uzupełnień, których sprawy zostaną przeniesione do innych jednostek. Z jednej strony spowoduje to ograniczenie dostępu obywatela do urzędu, a z drugiej dotyka ponad 600 zwalnianych pracowników, którym to resort obrony nie zamierza wypłacić odpraw pieniężnych.

– Jeśli ktoś myślał, że w „czasie profesjonalistów” jaki panuje w MON zwolnienie pracowników realizowane będzie według najwyższych standardów to niestety ale był w błędzie. Zwolnienie pracownika likwidowanej WKU to jego najzwyklejsze wyrzucenie na bruk i to bez jakichkolwiek odpraw pieniężnych. Jesteśmy traktowani jak niepotrzebne i zużyte narzędzia, które po maksymalnym wykorzystaniu należy wyrzucić– piszą w liście do redakcji cywilni pracownicy WKU w Jeleniej Górze.

W stolicy Karkonoszy problem zwolnień w WKU dotknie około 20 pracowników. W tej sprawie od maja br. wysyłali oni listy z prośbą o pomoc do wielu urzędów i instytucji, w tym m.in. do Marszałka Sejmu RP (p.o. Prezydenta RP), Prezesa Rady Ministrów RP, Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, Rzecznika Praw Obywatelskich, Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Szefa Korpusu Służby Cywilnej RP, Ministra Obrony Narodowej, Szefa Sztabu Generalnego WP, Szefa Inspektoratu Wsparcia SZ RP, Dowódcy Wojsk Lądowych, Dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego, Sekretarza Stanu ds. społecznych i profesjonalizacji MON, Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Wojska oraz do Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego we Wrocławiu.

– Nie wszystkie jednak urzędy zechciały się pochylić nad naszymi problemami. Te które już zadały sobie ten „trud”, ograniczyły się jedynie do bezkrytycznego przyjęcia wyjaśnień MON nie dokonując własnych analiz zgłaszanych problemów – piszą pracownicy WKU w Jeleniej Górze.
Minister obrony narodowej swoją decyzję o niewypłaceniu odpraw, uzasadnia przepisami prawa, zgodnie z którymi, nie może wypłacić jednorazowych odpraw pracownikom zatrudniających z WKU zatrudniającym mniej niż 20 pracowników. W wystawionych wypowiedzeniach natomiast MON pisze o zniesieniu z dniem 31.12. 2010 roku likwidowanych Wojskowych Komend Uzupełnień, co zdaniem MON, jest równoznaczne z likwidacją pracodawcy. – W związku z tym, nie będą stosowane artykuły kodeksu pracy pełniące rolę ochronną dla pracownika – wyjaśnia MON”.

Pracownicy WKU udowadniają, że jest to nieprawda. Za przykład podają wyrok sądu z Ostrowa Wielkopolskiego, do którego w tej samej sprawie zgłosili się cywilni pracownicy WKU z tej miejscowości. - Sąd uznał, że w przypadku likwidacji Wojskowej Komendy Uzupełnień nie dochodzi do likwidacji pracodawcy lecz do przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę o czym mówi się w art. 23 kodeksu pracy. Warto zaznaczyć, że dla każdej likwidowanej WKU wskazany został następca prawny. Przy takim zwolnieniu pracownika (przez przejmującego następcę prawnego) „kryterium zatrudniania co najmniej 20 pracowników” jest spełnione i pracownik może otrzymać odprawę pieniężną – mówią pracownicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wakacje w Złotoryi

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sytuacja w spółce Sanikom

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~ 1-12-2010 8:41
a co na to kandydat z PO na prezydenta naszego miasta Marcin Zawiła?? Przecież Pan Zawiła realizuje w terenie politykę PO. Nie był Was pocieszyć?? Wczoraj w Jeleniej Górze był osobiscie Pan Marszałek Sejmu Schetyna - rozmawialiście na swój temat? czy nie dopuszczono Was do tej osobistości? życzę powodzenia w walce o swoje prawa.
~wie39 1-12-2010 8:59
prawidłowo-na bruk!tych ludzi nie żałuję-całe lata ciepła posadka załatwiona po znajomości i nic się nie robiło...czas najwyższy wziąć się do uczciwej pracy.Szwalnie czekają tesco przyjmie...
~pkp82 1-12-2010 9:01
Panstwo potrzebuje oszczednosci. Trzeba likwidowac zbedne urzedy, szkoda tylko tych cywilnych, bo wojskowi i tak juz maja pewnie cieple emeryturki wypracowane po paru latach sluzby. Bardzo dobry krok do przodu w likwidacji aparatu rezimu komunistycznego. Oby obywatelom bylo jak najdalej do tego typu urzedow.
~Bezrobotny 1-12-2010 9:13
no to macie urzędasy ,poczujecie jak to jest kiedy sie nie ma pracy moze docenicie tych co ida w kolejke do pośredniaka ,nasz pośredniak też można zreformować bo załatwienie petenta kojaży sie z cudem ,ale cóż kiedys bezrobocie dotknie też ich.
~wow 1-12-2010 9:16
Do pośredniaczka będą mieli dwa kroczki więc dadzą rade przetrwać zimę:)
~Greg 1-12-2010 9:55
Nie będzie już ciepłego stołeczka, kanapeczek i herbatki ! yes yes yes ! (pośredniak jest ulicę dalej: Podchorążych Street). Powiem tak, jak mi mówili w Szkole Oficerskiej we Wrocławiu: "Podpowiadam - można biec !"
~Zaścianek 1-12-2010 10:05
4-ch piszących na tym forum są typowym przykładem polskiego umysłowego zaścianka. Czy żadnemu z was nie przyszło do głowy, że to kolejny przykład marginalizacji Jeleniej Góry. Czy któryś z was zastanowił się przez chwilę, czy zlikwidowano podobne WKU w Legnicy? Nie zasługujecie na miano obywateli Jeleniej Góry! Niestety takie będzie to miasto jak wy. Bez ambicji, bez perspektyw, bez przyszłości. Zagryzie was zazdrość i bezmyślność. Tacy jak wy to doskonały materiał na wciskanie ciemnoty i manipulację.
~olo 1-12-2010 10:08
I kto mnie teraz przeniesie do rezerwy........ Tak jakoś mi ich nie żal nioech popracują troszeczkę w życiu
~ 1-12-2010 10:25
Jak kto przeniesie - od 01.01.2011 WKU W Bolesławcu lub Kłodzku - zależy gdzie mieszkasz.
~Weteran-; 1-12-2010 10:30
A może poruszyć inną sprawę że większość pracujących tam mężczyzn jest emerytowanymi wojskowymi co tylko dorabiają do świadczenia a nie pracują. Żal mi jedynie kobietek - a faceci zajmowali miejsca bezrobotnym bo przecież oni dostawali/dostają emerytury wojskowe.
~mmm 1-12-2010 10:48
Ci pracownicy cywilni to byli wojskowi, będący na emeryturach.
~Spoldzielnie 1-12-2010 10:49
Zostały jeszcze społdzielnie mieszkaniowe zgl połnoc południe od lat na ciepłych posadach sa tam po to aby utrudniac !
~ 1-12-2010 11:05
Znajomość procedur wojskowych, znajomość zawiłej dokumentacji, powoduje że cywile po kilku latach mają problemy z ogarnięciem tego tematu albo częściej odchodzą po kilku miesiącach. Dlatego w większości zawsze zatrudniani są byli wojskowi którzy są bardziej kompetentni temacie administracji.
~ 1-12-2010 11:08
Jak kto przeniesie - od 01.01.2011 WKU W Bolesławcu lub Kłodzku - zależy gdzie mieszkasz.
~rararak 1-12-2010 11:22
to elektorat POpaprańców i sld więc mają to na co zasłużyli. to ryży zlikwidował Pobór on zaczoł a bronek na kolanach dokończy.
~- 1-12-2010 11:41
Dziękujemy posłowi Zawile za skuteczna obronę miejsc pracy i skuteczną politykę likwidujaca bezrobocie w Jeleniej Górze
~mm 1-12-2010 11:58
należy się odprawa.Pozew zbiorowy załatwi sprawę. Trzymam za Was kciuki.
~Wstrętne 1-12-2010 12:24
Jest to obrzydliwy prezent ze strony władz Platformy dla Zawiły. PO czuje się już bardzo pewnie. Rządzą w Jeleniej Gorze więc mogą olewać tzw elektorat bez obawy, że stracą u nas władzę
~haha 1-12-2010 12:28
To teraz proponuje im iść na zawodowego tak jak namawiali poborowych przecież tam jest tak fajnie i 2000 na początek powodzenia
~Rezerwista 1-12-2010 13:02
Nie ma obowiazkowej służby wojskowej - to i WKU nie jest potrzebne i tyle. Teraz to raczej biuro pośrednictwa pracy dla NSR i zawodowców. Powinni ich jeszcze więcej zlikwidować. A emerytów wojskowych mi nie żal - mają kaskę.
~wiarus 1-12-2010 17:36
Pan poseł Zawiła, członek sejmowej komisji obrony narodowej nie zrobił nic aby obronić utrzymanie urzędu jakim jest WKU, a tym samym wszyscy , którzy będą musieli, lub chcieli załatwiać sprawy związane ze służbą wojskową (np. zaświadczenie do ZUS) udadzą się do WKU w Bolesławcu, lub Kłodzku, żeby nie było wątpliwości na swój koszt. Proszę tych , którzy uważają , że dobrze się stało, że likwidowana jest WKU jak wyobrażają sobie wyjazd w dniu takim jak dzisiejszy do Bolesławca - koszt, czas, zima,a być może nie załatwi się w jednym dniu. MON wykaże się oszczędnościami, ale za to zapłaci interesant - gratuluję tym co popierają takie decyzje - a miało być - przyjazne państwo itd.
~Jeleniogorza 1-12-2010 18:50
A co p.Zawiła zrobił dla naszego miasta przez kadencje w sejmie ,bo ja osobiście nie wiem ,nawet wystąpienia na łamach sejmu nigdy nie widziałem p.Zawiły ,a jak słucham tych debat z tym jakającym sie i mądrzącym we wszystkim Zawiła to jak nie lubie Obrębalskiego ,to zagłosuje na nie go ,bo wole już Obrebalskiego niz Zawiłe co tylko sie przechwala kim on to nie był i co to nie zrobił ,a wżeczywistości to nedzny z niego polityk i tyle.
~PracownikWKU 1-12-2010 20:42
Z tymi , którzy obciążeni są syndromem wrodzonej niechęci do urzędów, armii i administracji nie będę dyskutował. Często słyszymy, że jakiś tam zakład pracy źle, nieprawnie i bezdusznie traktuje swoich pracowników. Proszę zwrócić uwagę, że my pracujemy w urzędzie administracji rządowej (patrz hasło WKU np. w Wikipedii) i niestety, to przykre ale to rząd nas tak traktuje. Nasz pracodawca dysponuje budżetem na poziomie 1,95% PKB .... i nie stać go na godne pożegnanie! Taki problem jak my mają jeszcze 44 urzędy w całym kraju. Nasza rada dla wszystkich, których może dotknąć zwolnienie z pracy - odżałować 100 zł i nie czekając ani dnia(7 dni na odwołanie od wypowiedzenia jest ŚWIĘTE!) iść po poradę do prawnika - nie do kolegi, czy koleżanki - do PRAWNIKA! Nie liczyć na to, że urzędy powołane do obrony praw pracowniczych i obywatelskich pomogą - jeszcze raz PRAWNIK. Jeśli ktokolwiek czytający ten artykuł może nam pomóc w obronie naszych praw łamanych w majestacie urzędu MON - prosi
~PracownikWKU 1-12-2010 20:49
końcówka z kontaktem (nr. telefonu) do nas postu nie przeszła więc jeszcze raz - jak może ktoś pomóc prosimy o kontakt np. za pomocą naszej strony internetowej dział O NAS - NAPISZ DO NAS Pozdrawiam
~ms 2-12-2010 11:35
Pracę w WKU traci kilkunastu pracowników, mały to problem, ale kilka tysięcy interesantów rocznie z Jeleniej Góry będzie na własny koszt jeździło do Boleslawca i wtedy proszę sobie przypomnieć takie dwa nazwiska KLICH i ZAWIŁA - pozdrawiam
~odp 4-12-2010 17:07
Jeśli ktoś myśli, że praca w WKU to ciepła posadka i nic "nie robienie" to jest w wielkim błędzie! A tego, że z WKU do PUP-u są dwa kroki dalej nikomu nie życzę. i
~prac. 5-01-2011 20:06
To wszystko, o czym piszecie - to swięta prawda. Nikt i nigdy nie przejmował się pracownikami. A, byli też i tacy przełożeni ", którzy wręczyli wypowiedzenia swoim pracownikom w czerwcu br. (tak było w WKU Legnica) - i przed sezonem urlopowym sprawę załatwili. Pozdrawiam
~anonimowy 8-01-2011 11:13
Po pierwsze to MON powinien zrobić porządek z byłymi emerytami wojskowymi co zajmują stanowiska i pracują jako cywile, biorą po dwie pensje i zajmują miejsca pracy bezrobotnym. A jeśli chodzi o oszczędności w wojsku to dużo by było mówić jaka jest gospodarka finansowa w MON, a to czy interesanci będą mieli do pokonania kilka km kogo to interesuje. Tam na górze potworzą sobie stanowiska pracy i będą sie cieszyć posadkami a po co tworzą WOG-i likwidują WKU to jest w ramach oszczędności KPINA !!!!! TAKIEGO MAMY MINISTRA PANA KLICHA ŚMIECHU WARTE !!!!!!!!!!!!!!!!!
~prac. 8-03-2011 22:27
Dzisiaj wygrały Starachowice.Jelenia Góra i Legnica wniosły apelację. Nie tracimy nadziei:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ruszyła procedura w sprawie referendum

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Dotacja na usuwanie azbestu

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
207
Tak
45%
Nie
42%
Nie wiem
14%