MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Pracodawca rozliczy twój PIT

Wiadomości: JELENIA GÓRA / KRAJ
Sobota, 29 sierpnia 2009, 14:18
Aktualizacja: 14:25
Autor: Angela
Fot. Angela
Od przyszłego roku pracownicy nie będą musieli się martwić o rozliczenie PIT– u. Zgodnie ze planowanymi zmianami zatwierdzonymi w minioną środę przez radę ministrów, rozliczenie podatku dochodowego pracownika za 2009 rok i złożenie go fiskusowi, będzie obowiązkiem pracodawcy, który w deklaracji uwzględni też ulgi i jeden procent dla OPP. Ale nie za darmo – prawo pozwala mu pobrać za to opłatę.

Proponowane zmiany do ustawy o PIT- ach przez ministerstwo finansów zatwierdziła już rada ministrów. Jeśli propozycje ostatecznie wejdą w życie, pracownicy – podatnicy nie będą musieli samodzielnie składać PIT – ów za 2009 rok. Zrobi to za nich pracodawca – płatnik. Uwzględni on również należne pracownikowi dwie ulgi: internetową odliczaną od dochodu i ulgę prorodzinną, odliczaną od podatku. Pracodawca, wypełniając deklarację podatnika, wskaże również organizację pożytku publicznego, dla której pracownik będzie chciał przekazać 1 proc. swojego podatku.

Dotychczas, każdy pracownik, który chce być rozliczony za pośrednictwem pracodawcy, musi złożyć oświadczenie PIT-12.

Nie zawsze jednak PIT- y za pracownika rozliczy pracodawca. W kilku okolicznościach będzie on z tego obowiązku zwolniony. Tak się stanie, kiedy pracownik złoży mu oświadczenie, że sam chce się rozliczyć oraz gdy uzyskuje on dochody z kilku źródeł. W tych przypadkach podatnik będzie musiał złożyć roczne zeznanie podatkowe samodzielnie.

Usługa nie będzie darmowa

Nowe przepisy przewidują, że za dodatkowe obowiązki pracodawca będzie mógł pobrać sobie opłatę:
● 0,35 proc. kwoty pobranych podatków w odniesieniu do płatników sporządzających roczne obliczenie podatku traktowane na równi z zeznaniem (PIT-40),
● 0,4 proc. kwoty pobranych podatków w odniesieniu do płatników sporządzających roczne obliczenie podatku traktowane na równi z zeznaniem (PIT-40) i przesyłających to zeznanie za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mieszkańcom Trzcińska zostaje pociąg?

Gmina Mysłakowice rozkwita  

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Komentarze (9) Dodaj komentarz

rymcycymcy 29-08-2009 14:41
Nie ma mowy ! Gdyby mój pracodawca pobrał 0,4 % kwoty moich podatków, to mógłby za to spędzić miesiąc na Karaibach. A sąsiadka mi rozlicza za dziękuję :)
~czarna ręka 29-08-2009 16:09
rymcycymcy~~~~Zmień robotę. Ja bym się za takie marne grosze nie poniżała pracować. Za moje 0.4 % mój pracodawca pojechał by przynajmniej na pół roku na Karaiby. Ale jest też jeden minus-sąsiadka rozlicza mnie za 10zł.
~Meg 29-08-2009 21:01
... ale z Was barany, przecież ten procent pracodawca potrąci sobie od tego bieżących rozliczeń z urzedem skarbowym, czyli urząd bedzie im płacił!!!
piipi 29-08-2009 23:02
~RYMCYCYMCY ... sasiadka czuje,ze jestes dobry !
teessi 30-08-2009 12:59
Rymcy albo ma problemy z liczeniem procentów, albo faktycznie osiąga niebotyczny dochód, ale z tego wniosek, że ma wielki urok osobisty i przodków w Szkocji. ;-)
~Telee 30-08-2009 14:02
Głupota, nic prostszego jak kupic plyte z gazeta lub sciagnac program z netu i rozliczyc sie samemu,ale po co! Normalnie zadziwiaja mnie niektore wyksztalcone osoby, to dla nich zbyt trudne zeby spisac cyferki i komputer sam za ciebie wykona liczenie. Ale oni nie wiedza nawet gdzie sie podpisac - głąby...
rymcycymcy 30-08-2009 23:59
Teessi ...to, że lubię ubrać czasem miniówę, jak nikt nie widzi, to wcale nie oznacza, że miałem w rodzinie jakiś kobziarzy ! ;)
~do telee wyborca 31-08-2009 8:02
to prawda co piszesz i prawdą jest wymyślanie kolejnych debilnych ustaw by okraść tego woła roboczego co jeszcze płaci podatki. W PRL-u rozliczenia robił pracodawca za darmo. Pisał księgowy wszystko ręcznie i liczono na wielkim liczydle. Bilans zawsze wychodził na zero a nie na 650 miliardów długów jakie ma teraz Polska i głodne społeczeństwo.
~Do wyborca 31-08-2009 11:22
Nie wiem jak było kiedys, ale wiem jak jest teraz, co sie napatrze to moje, a głupich min nie wypada szczelac przy pracownikach "" co??? nie wiesz"??? to porste jak bułka z masłem chciałoby sie rzec ....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przemysłowe Davos w mieście pod Śnieżką

Ktoś zniszczył choinki

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

ODK do zameczku?

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
909
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%