MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Praca ma być dla każdego

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 29 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 stycznia 2006, 15:59
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Dziesięć godzin pracy w miesiącu za sześćdziesiąt złotych albo wykreślenie z rejestru bezrobotnych i tym samym pozbawienie bezpłatnej opieki lekarskiej – to czeka bezrobotnych od 1 listopada

Pierwszego listopada wchodzi w życie ustawa o promocji zatrudnienia, a z nią tak zwane prace społecznie użyteczne. Bezrobotni, którzy korzystają ze wsparcia ośrodków pomocy społecznej, będą kierowani do pracy. Raz w miesiącu mają przepracować 10 godzin. Jeśli nie przyjmą oferty, powiatowy urząd pracy może na trzy miesiące wykreślić ich z rejestru bezrobotnych. Oznacza to brak ubezpieczenia zdrowotnego.

Będziemy kierować ludzi do tych prac, ale nie od razu – mówi Ewa Hryciów, dyrektorka urzędu. – Na razie będzie to problem dla szefów gmin. To oni muszą przygotować miejsca dla bezrobotnych.
Mirosław Haniszewski, wójt Warty Bolesławieckiej, bezrobotnych zatrudnia nieustannie. W ramach prac interwencyjnych i robót publicznych przez cały rok daje zajęcie ponad dwudziestu osobom.

Tym sposobem niedrogo wybudował już pięć świetlic i oczyścił Bobrzycę. Nowy system jednak nie wzbudza jego entuzjazmu. – Nie wyobrażam sobie, jak gmina będzie organizować prace w wymiarze 10 godzin w miesiącu – mówi Haniszewski. – Jeżeli mam zatrudnić kilkaset osób do takich prac, to jeszcze muszę przyjąć kogoś do ich pilnowania. To będzie bardzo trudne, bo koszty organizacji mogą być większe, niż pożytek z wykonanej pracy.

Choć Katarzynie Woźnej takie pomysły się nie podobają, pełen entuzjazmu jest inny bezrobotny, Jan Korszeń.
– Za sześć złotych za godzinę to jest bardzo dobre zajęcie – mówi pozbawiony od 20 lat stałego zatrudnienia blacharz i lakiernik samochodowy. – Szkoda tylko, że tych godzin jest tak mało. Ale ja szukam pracy nawet za 4 złote za godzinę, właśnie idę do urzędu przejrzeć oferty.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ostrzeżenie przed burzami i deszczem

Porównaj ceny z Jelonką.com

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Stalowe rumaki w Karpaczu

Jakie ma być nasze miasto za 20 lat...

Minka na sobotni wieczór

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Czytelniczka: drogo i brudno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
253
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%