MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Poznajmy sąsiadów przez ich literaturę

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 4 stycznia 2019, 12:52
Aktualizacja: Sobota, 5 stycznia 2019, 6:23
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Angelika Grzywacz- Dudek
O tym, dlaczego warto sięgnąć po literaturę czeską, a następnie wziąć udział w spotkaniach czytelniczych „Czeski Čtvrtek albo inny dzień tygodnia” organizowanych w Książnicy Karkonoskiej, rozmawiamy z prowadzącym ten klub dyskusyjny Tomaszem Jaskułowskim.

Angelika Grzywacz- Dudek: Skąd pomysł na spotkania czytelnicze o literaturze czeskiej?

Tomasz Jaskułowski: Z osobistej pasji czytelniczej. Kiedyś zupełnie przypadkiem w ręce wpadła mi jedna z książek czeskiego autora i zafascynowałem się tą literaturą. Uważam, że ma ona nam sporo do zaoferowania. Z jednej strony potrafi rozbawić do łez, z drugiej strony skłonić do refleksji i opowiedzieć o przeszłości i trudnych momentach historii bez zbędnego patosu czy dramatyzmu, ale z potrzebną krytyką i bez wybielania błędów. Znajdziemy w niej ogromny dystans do rzeczywistości. To literatura, która w centrum uwagi stawia człowieka i przez pryzmat jednostki analizuje otaczający nas świat. Polski czytelnik może też utożsamiać się z bohaterami tej literatury, z historią, która nie tak bardzo różni się od naszej, ale w literaturze czeskiej jest zupełnie inaczej ukazana. A poza tym, a może przede wszystkim, to literatura która pozwala nam poznać kulturę, historię i obyczaje naszych sąsiadów. Coraz częściej jeździmy do Czech, ale te wycieczki często są powierzchowne. Odwiedzamy: zoo, parki, jemy knedliki, pijemy piwo i wracamy do domu. Sięgnięcie po literaturę czeską daje nam szansę zrobienia kolejnego kroku w budowaniu kontaktów z Czechami. Pozwala obalać wiele mitów dotyczących ich kultury.

Angelika Grzywacz-Dudek: A jakie jest zainteresowanie tą literaturą w Polsce?

Tomasz Jaskułowski: Coraz większe. Coraz więcej wydawnictw, również tych od lat funkcjonujących na rynku, zaczęło się specjalizować w drukowaniu tylko czeskich pozycji. To świadczy o tym, że jest na to zapotrzebowanie. Również w naszej bibliotece coraz więcej osób pyta o literaturę czeską. Warto podkreślić, że mamy dość szeroką ofertę dla tych osób, bo poza książkami, można u nas znaleźć również filmy czy płyty winylowe z muzyką czeską. W przyszłości powstanie też kącik czeski z różnymi pamiątkami.

Angelika Grzywacz- Dudek: Dopełnieniem jest czytelniczy klub…

Tomasz Jaskułowski: Taki klub już kiedyś u nas funkcjonował, a teraz jego działalność została wznowiona. Na pierwsze spotkanie w grudniu przyszło 10 osób. Zapraszamy więcej chętnych, ale też nie do końca chodzi mi o liczbę uczestników. Przede wszystkim zależy mi na żywej dyskusji wszystkich gości. Dlatego odnajdą się u nas nawet ci, którzy nigdy tej literatury nie czytali. Na kolejnym spotkaniu 28 stycznia o godz. 17.00 będziemy odczytywać fragmenty literatury czeskiej z serii o Arystokratce Evžena Bočka, ale też zapraszamy polsko – czeskie małżeństwa do opowiedzenia o sobie. Mile widziane będą też osoby, które mają jakieś ciekawe doświadczenia z Czechami, znają ich osobiście czy po prostu byli w tym kraju. Nie unikamy tak prostych tematów, jak ten, czy smakują nam potrawy czeskie i tamtejsze piwo. Chodzi mi o „żywe dzianie się” na tych spotkaniach, bo głęboko wierzę, że literatura może zbliżać, w tym przypadku Polaków do Czechów.

Dziękuję za rozmowę.

Twoja reakcja na artykuł?

18
90%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Wraca pomysł łączenia muzeów

Burmistrz: Karpacz dał radę

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~xiz 4-01-2019 13:32
Czy ktoś poleci jakichś konkretnych autorów i pozycje, niekoniecznie z tych najbardziej znanych?
~ 4-01-2019 13:59
Sympatyczny pan bibliotekarz z Książnicy.
~Pano ano 4-01-2019 15:52
Dla śmiechu polecam Evžen Boček - Ostatnia arystokratka , Arystokratka w ukropie, Arystokratka na koniu Dla fanów kryminału Iva Procházková - Mężczyzna na dnie, Roznegliżowane Dla miłośników historii najnowszej i jej powojennych czeskich dylematów - Josef Škvorecký - Przypadki inżyniera ludzkich dusz. :)
~Hamlet 4-01-2019 16:07
ja polecam Jaroslava Rudisa.
~I hope 4-01-2019 17:07
Pozdrowienia dla sympatycznego pana.
~watss 4-01-2019 20:26
ja polece.Steaven King. a Po niech wam gamonie poleci zasnieżone chodniki w dyrnej jeleniej z durnymi ich wyborcami !!!!!!
~Bez granic 4-01-2019 21:57
Pamiętam czasy gdy mówiono że Czesi, Węgrzy i Poska to ten sam poziom rozwoju gospodarczego.
~Juga 17-01-2019 10:04
potwierdzam, Pan jest bardzo sympatyczny, pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Doczekają się ronda

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Nie taka bestia straszna (recenzja)

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
728
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%