MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poznajmy sąsiadów przez ich literaturę

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 4 stycznia 2019, 12:52
Aktualizacja: Sobota, 5 stycznia 2019, 6:23
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Angelika Grzywacz- Dudek
O tym, dlaczego warto sięgnąć po literaturę czeską, a następnie wziąć udział w spotkaniach czytelniczych „Czeski Čtvrtek albo inny dzień tygodnia” organizowanych w Książnicy Karkonoskiej, rozmawiamy z prowadzącym ten klub dyskusyjny Tomaszem Jaskułowskim.

Angelika Grzywacz- Dudek: Skąd pomysł na spotkania czytelnicze o literaturze czeskiej?

Tomasz Jaskułowski: Z osobistej pasji czytelniczej. Kiedyś zupełnie przypadkiem w ręce wpadła mi jedna z książek czeskiego autora i zafascynowałem się tą literaturą. Uważam, że ma ona nam sporo do zaoferowania. Z jednej strony potrafi rozbawić do łez, z drugiej strony skłonić do refleksji i opowiedzieć o przeszłości i trudnych momentach historii bez zbędnego patosu czy dramatyzmu, ale z potrzebną krytyką i bez wybielania błędów. Znajdziemy w niej ogromny dystans do rzeczywistości. To literatura, która w centrum uwagi stawia człowieka i przez pryzmat jednostki analizuje otaczający nas świat. Polski czytelnik może też utożsamiać się z bohaterami tej literatury, z historią, która nie tak bardzo różni się od naszej, ale w literaturze czeskiej jest zupełnie inaczej ukazana. A poza tym, a może przede wszystkim, to literatura która pozwala nam poznać kulturę, historię i obyczaje naszych sąsiadów. Coraz częściej jeździmy do Czech, ale te wycieczki często są powierzchowne. Odwiedzamy: zoo, parki, jemy knedliki, pijemy piwo i wracamy do domu. Sięgnięcie po literaturę czeską daje nam szansę zrobienia kolejnego kroku w budowaniu kontaktów z Czechami. Pozwala obalać wiele mitów dotyczących ich kultury.

Angelika Grzywacz-Dudek: A jakie jest zainteresowanie tą literaturą w Polsce?

Tomasz Jaskułowski: Coraz większe. Coraz więcej wydawnictw, również tych od lat funkcjonujących na rynku, zaczęło się specjalizować w drukowaniu tylko czeskich pozycji. To świadczy o tym, że jest na to zapotrzebowanie. Również w naszej bibliotece coraz więcej osób pyta o literaturę czeską. Warto podkreślić, że mamy dość szeroką ofertę dla tych osób, bo poza książkami, można u nas znaleźć również filmy czy płyty winylowe z muzyką czeską. W przyszłości powstanie też kącik czeski z różnymi pamiątkami.

Angelika Grzywacz- Dudek: Dopełnieniem jest czytelniczy klub…

Tomasz Jaskułowski: Taki klub już kiedyś u nas funkcjonował, a teraz jego działalność została wznowiona. Na pierwsze spotkanie w grudniu przyszło 10 osób. Zapraszamy więcej chętnych, ale też nie do końca chodzi mi o liczbę uczestników. Przede wszystkim zależy mi na żywej dyskusji wszystkich gości. Dlatego odnajdą się u nas nawet ci, którzy nigdy tej literatury nie czytali. Na kolejnym spotkaniu 28 stycznia o godz. 17.00 będziemy odczytywać fragmenty literatury czeskiej z serii o Arystokratce Evžena Bočka, ale też zapraszamy polsko – czeskie małżeństwa do opowiedzenia o sobie. Mile widziane będą też osoby, które mają jakieś ciekawe doświadczenia z Czechami, znają ich osobiście czy po prostu byli w tym kraju. Nie unikamy tak prostych tematów, jak ten, czy smakują nam potrawy czeskie i tamtejsze piwo. Chodzi mi o „żywe dzianie się” na tych spotkaniach, bo głęboko wierzę, że literatura może zbliżać, w tym przypadku Polaków do Czechów.

Dziękuję za rozmowę.

Twoja reakcja na artykuł?

18
86%
Cieszy
1
5%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Czołowe zderzenie

To warto zobaczyć!

Czy to pogrzeb cietrzewia?

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~xiz 4-01-2019 13:32
Czy ktoś poleci jakichś konkretnych autorów i pozycje, niekoniecznie z tych najbardziej znanych?
~ 4-01-2019 13:59
Sympatyczny pan bibliotekarz z Książnicy.
~Pano ano 4-01-2019 15:52
Dla śmiechu polecam Evžen Boček - Ostatnia arystokratka , Arystokratka w ukropie, Arystokratka na koniu Dla fanów kryminału Iva Procházková - Mężczyzna na dnie, Roznegliżowane Dla miłośników historii najnowszej i jej powojennych czeskich dylematów - Josef Škvorecký - Przypadki inżyniera ludzkich dusz. :)
~Hamlet 4-01-2019 16:07
ja polecam Jaroslava Rudisa.
~I hope 4-01-2019 17:07
Pozdrowienia dla sympatycznego pana.
~watss 4-01-2019 20:26
ja polece.Steaven King. a Po niech wam gamonie poleci zasnieżone chodniki w dyrnej jeleniej z durnymi ich wyborcami !!!!!!
~Bez granic 4-01-2019 21:57
Pamiętam czasy gdy mówiono że Czesi, Węgrzy i Poska to ten sam poziom rozwoju gospodarczego.
~Juga 17-01-2019 10:04
potwierdzam, Pan jest bardzo sympatyczny, pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Drugi konkurs na dyrektora SP 11

Kontrowersyjne nagranie nauczyciela

Skrócone (przez upały) godziny pracy Urzędu Miasta

Są nowe murale

Przedwiośnie na rzecz LGBT

Sonda

Czy reklamy przy drogach i ulicach dekoncentrują kierowców?

Oddanych
głosów
947
Tak
78%
Nie
18%
Nie mam zdania
4%