MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Pożegnanie Słońca w Budnikach

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 27 listopada 2017, 10:37
Aktualizacja: Wtorek, 28 listopada 2017, 6:01
Autor: Osadnik Paweł Paliga
Fot. Użyczone
Tradycyjnie na koniec listopada, a dokładnie 25.11.2017, w dawnej osadzie Budniki odbyło się Pożegnanie Słońca na 113 dni, zorganizowane przez osadników Krzysztofa Macieja, Pawła oraz legendarnego Wołogóra w towarzystwie jak zawsze pomocnych osób Zygfryda i Korneli Szygula z Ośrodek U Musa z Karpacza oraz Tomasza i Róży Kuklińskich, Ryszarda, OSP Karpacz między innymi Oskara i Patryka.

Spotkanie w Budnikach cieszy się sporą popularnością i tego dnia wzięła udział spora grupa osób, która bardo zaskoczyła organizatorów. Byli turyści z Wrocławia, Poznania, Karpacza, Kowar, Jeleniej Góry i okolic. Miłośnikom Budnik towarzyszyła grupa młodzieżowej straży pożarnej.
Imprezę rozpoczęła wspólna wędrówka do Budnik w dwóch grupach, Jedna grupa szła z Karpacza, druga z Kowar. Po drodze uczestnicy podziwiali panoramę Kotliny Jeleniogórskiej i inne napotkane atrakcje. Wszyscy wysłuchali historii o okolicznych zabytkowych atrakcjach i oczywiście o Budnikach.

Kiedy obie grupy przybyły do centrum Budnik, uczestnicy zostali powitani przez osadników Budnik Krzysztofa i Macieja. Po oficjalnym przywitaniu gości spotkania i opowiedzeniu historii dawnej osady pojawił się Wołogór, który po nawoływaniach ucieszył wszystkich swoim przybyciem. Nastąpiło wygaszenie lampy naftowej, symbolu Słońca. Był konkurs z nagrodami na temat wiedzy historycznej o Budnikach. Na wszystkich, czekał gorący posiłek w postaci żurku z jajkiem i pieczywem, oraz herbata góralska z sokiem malinowym.

Wszystko to, jak co roku, sponsorowali i przygotowali Kornelia i Zygfryd Szygula, prowadzący pensjonat „U Musa” w Karpaczu , a pomagali przy posiłku Róża i Tomek Kuklińscy. Było też ognisko, na którym pieczono swoje kiełbaski. Nad ogniskiem czuwali strażacy z Karpacza, którzy pomagają przy organizowaniu spotkania w Budnikach. Wszyscy uczestnicy spotkania zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z legendą Budnik - Wołogórem.
Dzięki działom promocji z Karpacza i Kowar udało się zgromadzić wiele gadżetów na nagrody w konkursie.

Ponowne spotkanie w Budnikach, tym razem na Powitaniu Słońca, odbędzie się 17 marca 2018 roku.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Porównaj ceny z Jelonką.com

Ile dostaną sołectwa?

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Zatrzymano nielegalny transport starych opon

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Miejsca spotkań (na razie) zamknięte

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Co z odpadami po Green Energy Power?  

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1035
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%