MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Pozbądź się azbestu. Miasto w tym pomoże

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 11 grudnia 2012, 7:36
Aktualizacja: 7:37
Autor: UM
Jelenia Góra przystępuje do kolejnego, trzeciego już etapu programu „Usuwanie wyrobów zawierających azbest”. Program ten, pilotowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, zapewnia możliwość pozyskania do 100 proc. dotacji na zadania związane z usuwaniem azbestu, obejmujące koszt demontażu, zbierania, transportu i unieszkodliwiania takich odpadów.

Zainteresowani właściciele obiektów, przy powstawaniu których używane były wyroby z udziałem azbestu winni spełnić kilka warunków dla uzyskania tej dotacji. Po pierwsze – program nie przewiduje refinansowania kosztów działań już zrealizowanych i zakończonych, trzeba więc zgłaszać wolę usunięcia wyrobów z azbestem w obiektach, w których taka operacja nie została jeszcze przeprowadzona. Należy też posiadać środki na wykonanie nowego pokrycia dachu, czy też wykonanie elewacji (bo płyty cementowo-azbestowe były głównie używane do takich właśnie pokryć). Występujący o dotację winni także spełnić wymagania zawarte w Zarządzeniu nr 0050.680.2012.VI Prezydenta Jeleniej Góry z marca 2012 w sprawie zasad usuwania azbestu – do wglądu na stronach internetowych Miasta.

- Chcemy wesprzeć działania mające na celu usuwanie azbestu – powiedział prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. - Dla ich właściwego zaplanowania prosimy, by właściciele posesji, którzy chcą tego dokonać, zgłosili pisemną deklarację podjęcia takich prac w Urzędzie Miasta w terminie do 18 stycznia 2013 r. Wszelkich informacji na ten temat udziela Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska (tel. 75-75-46-307). Informacje w tej sprawie są też na stronie internetowej http://isieko.jeleniagora.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Chodnik na Krośnieńskiej  

Zderzenie w Radomierzu

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 11-12-2012 8:38
w pebexsie przykryli azbest blachą i pod nosem ochrony środowiska
~Krzyś 11-12-2012 8:57
A co mają robić ci, którzy nie mają środków na wymianę azbestu? Dalej mają go wdychać? Może Urząd Miasta nie wie, że większość tego typu pokryć jest na budynkach ludzi biednych? Bogaty nigdy nie pokrył azbestem dachu. On dawał dachówkę. "Program... zapewnia możliwość pozyskania do 100 proc. dotacji na zadania związane z usuwaniem azbestu". Możliwość...!!! Jak już wymienisz azbest, to nagle skończą się środki, lub zapomniałeś podpisać w wyznaczonym czasie jakiegoś papierka... Samo życie.
~do krzyś 11-12-2012 10:02
nie dygaj ten azbest jest szkodliwy jedynie jak zaczniesz go ciąć albo tłuc mlotkiem,wtedy tworzy się pył,który wdychany jest rakotwórczy ,natomiast płyty same z siebie nie pylą i nikomu nie szkodzą,na zachodzie też tego mają od groma i nikt paniki nie sieje.
Nοstradamus 11-12-2012 12:41
Nie bądźcie naiwni, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dostał KUPĘ SZMALU na przygotowanie ZESTAWIENIA BUDYNKÓW Z POKRYCIEM AZBESTOWYM. Wasze zgłoszenie to jest to na co oni czekają. Liczą na naiwnych dzięki którym zrobią sobie BAZĘ DANYCH. A kasy z tego programu NIE ZOBACZYCIE. Kilka miesięcy po zgłoszeniu się do tego programu będziecie nękani WEZWANIAMI DO USUNIĘCIA AZBESTU, oczywiście na swój koszt. Wiecie co oni robią z tym azbestem? Wykopują dziurę i wsypują go tam. Tak wygląda ta BARDZO DROGA I TECHNOLOGICZNIE SKOMPLIKOWANA OPERACJA. Zakopany azbest nie jest szkodliwy dla nikogo, nawet dla ujęć wody takie jak studnie. Przy rozbiórce należy używać masek 0,3 mikrona (można kupić w sklepie lakierniczym) oraz zraszaczy ogrodniczych.
~do Krzyś 11-12-2012 13:20
Piszesz bzdury! Skorzystałam w tym roku z programu usuwania azbestu. Jedyne, co musiałam zrobić to wypełnić stosowny wniosek i złożyc go w urzędzie. Po kilku miesiącach musiałam tylko uzgodnić z wykonawcą termin. Przyjechali, sprawnie i szybko zdjeli azbest, zapakowali i wywieźli. Nie oczekiwałam "zobaczenia" jakiejś kasy. Nie oczekiwałam też, że inni ludzie sfinansują mi nowe pokrycie dachu. Sfinansował mi to bank a ja bedę to spłacać przez 4 lata. Nie czuję sie pokrzywdzona, z tego powodu, że po 25 latach mieszkania pod azbestem, Państwo pomogło mi się go pozbyć - koszt usunięcia i utylizacji Miasto szacowało na ok. 6 tyś. zł..

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bus dla strażaków

Tort w dowód wdzięczności

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Doczekają się wiat przystankowych

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
791
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%