MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 28 września
im. Marka, Wacława

Pożar w Książnicy ...do opanowania

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 19 listopada 2008, 14:07
Aktualizacja: 14:08
Autor: Angela
Fot. TEJO
Około 40 osób ewakuowano z Książnicy Karkonoskiej, po tym jak po godzinie 9 w pomieszczeniu socjalnym na drugim piętrze wybuchł pożar. Dojazd do palącego się budynku utrudniły strażakom samochody, które zatarasowały drogę pożarową. Taki był scenariusz ćwiczeń gaśniczych w otwartym kilka miesięcy temu budynku.

Sporo strachu najedli się czytelnicy i pracownicy Książnicy Karkonoskiej przy ulicy Bankowej, kiedy po godzinie 9 rozbrzmiał alarm pożarowy. Na korytarzu i w pomieszczeniu socjalnym na drugim piętrze pojawiły się spore ilości dymu. Cztery osoby, w tym zastępca dyrektora, sekretarka i dwie bibliotekarki, utknęły na tej kondygnacji odcięte smugą ognia i dymu od wyjścia.

Po kilku minutach ewakuowali ich strażacy samochodem pożarniczym z wysięgnikiem i mechaniczną drabiną. Tak zakładał bowiem scenariusz ćwiczeń, o którym nikt poza dyrekcją biblioteki nie wiedział. Poprawnie zareagowały czujki dymu zainstalowane w budynku, oświetlenie ewakuacyjne, klapy dymowe, winda i przejścia między pomieszczeniami.

– Jest to jeden z najnowocześniejszych pod kątem bezpieczeństwa pożarowego budynek w Jeleniej Górze – mówił po ćwiczeniach st.kap. Mieczysław Stelmach z Jednostki Gaśniczo Ratowniczej nr 2 w Jeleniej Górze.

Mimo tego nie obyło się poważnych problemów z dojazdem do palącego się budynku. Okazało się bowiem, że duże samochody strażackie nie mogą się swobodnie poruszać po drodze pożarowej, która jest za wąska i dodatkowo była zastawiona przez auta osobowe. Samochody jeleniogórzan zatarasowały również dojazd strażakom od pozostałych stron budynku.

Musieliśmy jeden samochód przestawiać ręcznie, bo inaczej nie udało by nam się na czas zakończyć skutecznie akcji ratowniczo-gaśniczej – mówi Mieczysław Stelmach. – Przekazaliśmy dyrekcji placówki by wystąpiła do miasta z wnioskiem o zmianę miejsca drogi pożarowej, która obecnie jest od tyłu filharmonii, na wjazd od ulicy Piłsudskiego przy skrzyżowaniu z ulicą Grabowskiego.

Po zlokalizowaniu i ugaszeniu źródła pożaru akcja w sumie zakończyła się jednak pozytywnie po godzinie. Kolejne ćwiczenia w Książnicy Karkonoskiej odbędą się zgodnie z prawnymi wymogami za dwa lata.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

To było bezpieczne?

Informacja wojewody ws koronawirusa (aktualizacja)

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~misiaczek 19-11-2008 16:40
hehe nie wytrzymam na sile kazano i tam zostac chodz tego nie chcialy.a tak wogole to panowie sie nie spisaliscie gdyby ten pozar byl na powaznie to dawno bysmy sie spalily,bo przypominam ze drzwi ewakuacyjne byly zamkniete n aklucz ktory sie krecil w kołko w drzwiach.oceniam ta sytuacje za poraszke,no ale w koncu szkolenie sie odbylo!
~misiaczka 19-11-2008 17:06
no a wogole to to nie bylo takie zaskoczenie hihi. na szczescie nikomu nic sie nie stalo wiec to jest duzy pozytyw :D
~Czytelniczka 19-11-2008 17:38
Misiaczek,czy Ty jesteś bibliotekarką????? Takie byki???? Pracujesz tam??? PORAŻKA!!!!!!!!!!! Sprawdzić koniecznie, czy to pracownica i natychmiast zwolnić! WSTYD !
~do misiaczek 19-11-2008 20:12
Bo klucz najpierw wkłada sie do zamka zanim się zacznie kręcić.
~Sabath 19-11-2008 21:10
każdemu się zdarzy jakaś wpadka nikt nie jest najlepszy nawet dorosłemu który niekoniecznie pamięta jak się pisze
~Sabath 19-11-2008 21:15
ja bym wolał odrazu z ogniem wtedy się to czuje ale wiadomo że nikt nie jest przygotowany , przeszkolony i istnieje większe ryzyko utraty życia bo najpierw trzeba się sprawdzić
~Sabath 19-11-2008 21:16
pożar jest tragicznym przeżyciem
~Do Czytelniczki... 19-11-2008 21:57
Mam cichą nadzieję, że to nie bibliotekarka…. a tylko jakiś obserwator, bo takich nie brakowało…. Albo jakaś nędzna prowokacja służąca kompromitacji . Inaczej to rzeczywiście… porażka w pełnym wydaniu…. „wielotomowym”….
~zzz 19-11-2008 22:04
A wiadomo kto zrobil taka dobra instalację p-poż że dziala?
~Trzy grosze... 20-11-2008 2:28
...probne alarmy sa bardzo przydatne, dopiero wtedy okazuje sie co dzilala, a co nie... nastepny powinien byc za rok a nie za dwa lata...
~ 27-11-2008 0:17
Dlaczego nie ma zdjęcia nr 5?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

O sporcie w KPSW  

Tak nie parkujemy

Jarmark Staroci był skromniejszy tym razem...

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Nowości w muzycznym poranku

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1001
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%