Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Alicji, Bogusławy
Czytających: 8696
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Powyborcze resztki. Czas na porządki

Wtorek, 7 grudnia 2010, 14:01
Aktualizacja: 16:10
Autor: TEJO/ AW
JELENIA GÓRA: Powyborcze resztki. Czas na porządki
Fot. TEJO
O gorącej atmosferze kampanii przed obiema turami wyborów samorządowych przypominają afisze, plakaty i billboardy, które tu i ówdzie widoczne są wciąż w mieście. Na ich posprzątanie sztaby mają niecałe dwa tygodnie.

W wielu zakątkach Jeleniej Góry można mieć wrażenie, że kampania jeszcze trwa, choć wyścig po mandaty i do fotela prezydenta już się zakończył. „Zmęczone” twarze kandydatów wciąż przypominają o swoich hasłach. Niektóre kampanijne gadżety już strącono: na znak ulotności kampanijnych bojów leżą deptane przez pieszych. Inne wciąż zdobią płoty, słupy ogłoszeniowe i latarnie.

Sztaby wyborcze mają dwa tygodnie, aby z tym zrobić porządek.Później straż miejska może nałożyć mandat za opieszałość. Zastrzeżenie to tyczy jedynie plakatów, ulotek i afiszy naklejanych na słupach ogłoszeniowych, czy też innych przeznaczonych do tego miejscach. Co innego jeśli sztab danego kandydata opłacił billboard na dłużej.

Kolejne wyborcze hasła i oblicza kandydatów pojawią się w Jeleniej Górze (i w kraju) za rok z racji wyborów do parlamentu zapowiedzianych na jesień 2011 roku.

Apel straży miejskiej
Przypominamy o obowiązku uprzątnięcia plakatów i urządzeń ogłoszeniowych przez komitety wyborcze. Jeżeli nie zdążą w ciągu miesiąca od daty wyborów, wówczas zrobi to gmina, na koszt komitetów wyborczych.

Obowiązek ich usunięcia ciąży na komitetach wyborczych, które je umieściły, zgodnie z art. art. 71 ust. 5 Ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.

Art. 71 ust. 5 Ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw

1. Na ścianach budynków, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości.

2. Przy ustawianiu własnych urządzeń ogłoszeniowych w celu prowadzenia kampanii wyborczej należy stosować obowiązujące przepisy porządkowe. Przepis art. 70 stosuje się odpowiednio.

3. Plakaty i hasła wyborcze należy umieszczać w taki sposób, aby można je było usunąć bez powodowania szkód.

4. Policja (straż gminna) jest obowiązana usuwać plakaty i hasła, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

5. Plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia kampanii wyborczej pełnomocnicy wyborczy komitetów wyborczych obowiązani są usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów.

6. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) postanawia o usunięciu plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych nieusuniętych przez obowiązanych do tego w terminie, o którym mowa w ust. 5. Koszty usunięcia ponoszą obowiązani.

Pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego, który w terminie 30 dni po dniu wyborów nie usunie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych ustawionych w celu prowadzenia kampanii wyborczej, podlega karze grzywny.

Jeśli i to nie pomoże, wówczas zgodnie z przepisami ordynacji wyborczej stosowana jest inna procedura. Precyzuje ją art. 71 ust. 6 tejże ustawy, który mówi: „wójt (burmistrz, prezydent miasta) postanawia o usunięciu plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych nieusuniętych przez obowiązanych do tego w terminie, o którym mowa w ust. 5. Koszty usunięcia ponoszą obowiązani.”
Zadanie to wójt, burmistrz, czy prezydent miasta może zlecić służbom porządkowym, właśnie takim, jak straż miejska.

Straż miejska apeluje także do mieszkańców, by po ustawowym terminie, sygnalizowali funkcjonariuszom, jeśli w mieście zauważą plakaty, hasła, ogłoszenia wyborcze, oczekujące na ściągnięcie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo zagłosujesz w 2 turze wyborów w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
212
Jerzy Łużniak
44%
Hubert Papaj
56%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennie
 
Polityka
Jelenia Góra: 2 tura Łużniak vs. Papaj
 
Polityka
Spotkanie z burmistrzem
 
Polityka
Piechowice: Burchacki vs. Kubielski
 
Karkonosze
Premiera już za tydzień
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group