MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Powyborcze przepychanki

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 14 grudnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 14 grudnia 2006, 17:46
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
Grażyna Malczuk z niecierpliwością oczekuje dnia 29 grudnia. Robert Tarsa się poddaje.

Powód? 29 grudnia to termin wyznaczony przez Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze, kiedy ma się rozstrzygnąć kwestia powtórnego przeliczenia głosów w jednym z obwodów wyborczych w stolicy Karkonoszy.

Do błędów miało dojść w obwodowej komisji wyborczej nr 15, której członkowie przypisali omyłkowo głosy innemu kandydatowi niż ten, na którego głosowali wyborcy.

Jeśli sąd zdecyduje o powtórnym przeliczeniu głosów w tej komisji, w radzie dojdzie do przetasowań. Mandat straci Dorota Dobek z „Naszego Domu”, klubowa koleżanka Zofii Czernow, a pośród rajców zasiądzie kanclerz Kolegium Karkonoskiego Grażyna Malczuk z SLD. Jeśli tak się stanie, klub Lewica i Demokraci będzie drugą siłą w radzie (sześciu rajców). Platforma Obywatelska ma siedmiu przedstawicieli.

Osamotnioną radną pozostałaby wówczas właśnie Zofia Czernow. Jak się dowiedzieliśmy, nie przewiduje się raczej jej przejścia do innego ugrupowania.

Tymczasem powyborcze spory w regionie powoli są rozwiązywane. Jeleniogórski sąd okręgowy nie przychylił się do wniosku Roberta Tarsy, byłego wójta Podgórzyna, który wnosił o powtórzenie wyborów w gminie.

W listopadzie Tarsa przegrał bój o fotel wójta z Anną Latto. Uważał jednak, że do zwycięstwa kontrkandydatki przyczyniły się nieprawdziwe informacje o byłym wójcie rozpowszechniane w ulotkach kolportowanych przez komitet popierający Latto. Mimo sądowego nakazu, nie zostały one sprostowane.

Tarsa protestował także, ponieważ nie miał możliwości dostarczenia do domów wyborców 1400 wyborczych folderów dotyczących jego osoby. Zlecił to Poczcie Polskiej, lecz ta niespodziewanie wycofała się z wykonania zlecenia.

Sąd uznał te oraz inne argumenty za niewystarczające, aby wybory w gminie Podgórzyn powtórzyć.
Tarsa nie zamierza wnosić kolejnego odwołania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sprawdzian w górach

Spór o edukację seksualną

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~cdi 14-12-2006 9:13
Jeśli tak się stanie, klub Lewica i Demokraci będzie drugą siłą w radzie (sześciu rajców) przed Platformą Obywatelską (siedmiu przedstawicieli) - chyba raczej po Platformie, skoro bedzie druga sila!
~jelon 14-12-2006 10:40
Ciekawe, komu "omylkowo" odliczono glosy i dlaczego "omylkowo" Wspolnemu Miastu i czemu tych "omylkowych" glosow bylo az 160? No i byc moze Zofia Czernow rowniez straci mandat... jak tych "omylkowych" glosow w tym okregu bedzie wiecej.
~DoRo 14-12-2006 10:58
Miejmy nadzieję że głosy zostaly sprawiedliwie policzone i Pani Grażyna bardziej zajmie się pracą w kolegium niż zasiadaniem w radach miasta. Takie rozpychanki powodują wielki niemak -cóż to tylko politycy SLD, wcale się nie dziwię. Oby jak najmniej ich zasiadało w radzie na przyszłość.
~lx 14-12-2006 11:15
Nie "jeżeli sąd zdecyduje o powtórnym przeliczeniu głosów (...) w radzie dojdzie do przetasowań" tylko wtedy, gdy okaże się, że były nieprawidłowości i sąd te nieprawidłowości uwzględni. Bo to co wszyscy wiedzą nie jest dla sądu argumentem. Argumentem będą fakty (ponowne przeliczenie głosów i wyliczenie podziału mandatów wg obowiazującego algorytmu). Ale niewątpliwie efekt będzie taki jak pisze autor artykułu.
~lx 14-12-2006 11:20
Do jelon P. Czernow nie straci mandatu, gdyż startowała z innego okręgu wyborczego (IV). Kto się pomylił wiadomo, a dlaczego - nie będę komentował. Do DoRo sprawiedliwie nie znaczy prawidłowo; a co do reszty to komentarz chyba zbędny - każdy umie czytać.
~:) 14-12-2006 12:48
a wspolniochy nastepnym razem zanim zaczna krzyczec niech sie zastanowia.... pewnie sld postawi flaszke prystromowi za taki prezencik - na otarcie lez :)
~zenek 14-12-2006 13:39
Moze by WM wycofalo wniosek do sado to by wrog Nr 1 kandydatka SLD nie miala szansy na wejscie do RM. Swoja droga jak wladza zmienia ludzi, kiedys w SP11 taka mila kobieta byla, a dzis?
~WIEM!!!. 14-12-2006 14:36
To ze krecono przy liczeniu glosow , to nie tylko w obw.nr 15.Wszedzie wyniki sa dziwnym trafem zaskakujace ,nie tylko w WM ,ale wszyscy maja watpliwosci,tylko nie SAD.Dlaczego tak bardzo boi sie SAD podjac decyzje o powturnym przeliczeniu glosow chocby na ZABOBRZU gdzie jest najwieksze podejrzenie ,ze cos jest nie TAK z liczeniem tych glosow!!!.Jesli SAD nie wyda decyzji, tzn.ze komus bardzo zalezy na tym aby ,do RADY weszla tylko P. MALCZUK.Tu nikt nie podejrzewa teori spisku.Po prostu jesli wyszly nieprawidlowosci to trzeba je wyjasnic,bo beda ciagle podejrzenia o mataczeniu wynikami wyborow.SAD powinien sam dojsc prawdy a nie wyrazenie zgody sam przyczynia sie do niepotrzebnych domyslow ze chce cos ukryc!!!.Bo SAD powinien niepewnosc do konca wyjasnic a nie chowac sie za plecami wyborcow .BO w tym wypadku SAD staje sie strona w sprawie z okreskonym politycznym zaangazowaniem.SAD sprawia swoja decyzja takie wrazenie.Dlatego ja nie mam do SADU w JELENIEJ GORZE zaufania.Nie wiem , czego obawia i czego boi sie SAD wydania decyzji o przeliczeniu wszystkich glosow?!!!!!!.MOZE JEST NAPRAWDE COS DO UKRYCIA!!!!>
~malkontent 14-12-2006 14:57
nie pchaj się na afisz jak nie potrafisz!!!!!!!PANI GRAżYNO !!
~Pawel 14-12-2006 18:12
jelon - chyba ci sie pomerdalo wspolne miasto z naszym domem.
~OBSERWATOR 14-12-2006 19:49
p. G. Malczuk niezależnie od wyniku musi uwzględnić fakt,że w trakcie ostatniej kadencji nie zyskała na popularności.A i działalność kanclerska ze względu na przetasowania polityczne będzie obecnie zdecydowanie trudniejsza
~Zibi 14-12-2006 21:44
to wszystko W.M. narozrabialo, a tak walczyli z kusiakiem i co?
~bary33 14-12-2006 22:03
kkolejny dowód na ścisłą współpracę Wspólnego Miasta z Komuchami
~AJOT 14-12-2006 23:20
Jak te stołki poprzyklejały im się do d...!
~bary33 hill 15-12-2006 0:23
wprawiasz mnie w dobry humor. zawsze idiotyczne komentarze mnie śmieszą
~widz 15-12-2006 1:11
do bary33 - twoj tekst to dowód kompletnej glupoty, zaloze się ze glosowales na PO. jako wyborca chcę by wyniki byly uczciwe, niewazne kto otrzyma mandat, tak zdecydowali wyborcy. a drugą sprawa jest to że sąd nie chce przeliczyc glosow we wszystkich obwodach, choc moze to zrobic i ma podstawy. zapytaj dlaczego?
~Grażyna 15-12-2006 7:51
Przeczytałam wypowiedzi internautów i postanowiłam zabrać głos w tej dyskusji.Po pierwsze Komitet Lewica i Demokraci złożył protest do sądu gdyż Przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej potwierdziła,że w obwodzie nr 15 doszło do pomyłki w liczeniu głosów.Czy dążenie do urealnienia wyników a więc stwierdzenia czy głosy wyborców zostały prawidłowo zapisane można nazwać prawie spiskiem politycznym.Przecież chodzi o rozwianie wszelkich wątpliwości a to w państwie prawa powinno być priorytetem.Jeżeli okaże się,że komisja obwodowa wykazała się należytą staranności w sporządzaniu protokołu to rozwieją się wszelkie wątpliwości.Pozostawmy tą sprawę sądowi i nie opluwajmy się nawzajem.
~Do Grażyny 15-12-2006 8:43
A pro pos państwa prawa! Afery, które wychodzą a dotyczą zarówno byłej jak i obecnej władzy (poszczególnych polityków i nie tylko w skali kraju) takie stwierdzenie stawiają pod zankiem zapytania (z wykrzyknikiem). W świetle zdarzeń w moim odczuciu jest to czysta hipoteza lub ewentualnie temat dla scojologów i filozofów.
~przesieczanka 15-12-2006 23:13
Robert Tarsa... PRZESIEKA z Toba!! szkoda że się nie udało... :(

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Tajemnice Książa

Mazolewski show!

Apel do parlamentarzystów

Obserwatorium na szczycie Śnieżki

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
103
Tak
59%
Nie
35%
Nie wiem
6%