MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Powstanie galeria lotniczych sław na Górze Szybowcowej

Wiadomości: Jeżów Sudecki
Piątek, 29 lipca 2016, 6:20
Aktualizacja: 11:27
Autor: Robert Czepielewski
Fot. –
Podczas zeszłorocznej konferencji, która odbyła się w Jeżowie Sudeckim, upamiętniającej 70– lecie szybownictwa w Polsce, zrodził się nietuzinkowy pomysł upamiętnienia na Górze Szybowcowej lotników związanych z rozwojem jeleniogórskiego i polskiego szybownictwa.

Pierwszym pomysłem było wykorzystanie rozbiegu do startu grawitacyjnego i umieszczenia na nim pamiątkowych tablic z nazwiskami tych wybitnych postaci. Oprócz tego ścieżka rozbiegowa miała przyjąć nazwę „Popielówka” na cześć Tadeusza Popiela. Pomysł szybko upadł , gdyż zwrócono uwagę, że aeroklub nie będzie w stanie zagwarantować należytego szacunku tym osobom.

Zapytaliśmy Jacka Musiała jakie znaczenie ma Góra Szybowcowa dla polskiego szybownictwa?
- Kolosalne! To tutaj powstała druga na świecie szkoła szybownictwa. To tutaj odbyła się pierwsza po wojnie konferencja, podczas której podjęto decyzję jak ma się rozwijać sport szybowcowy w Polsce, i jak okazuje się nie były to złe postanowienia skoro Polska ma tak wielu mistrzów świata, pilotów, którzy mogą poszczycić się trofeami zdobytymi na największych imprezach szybowcowych na świecie - odpowiada dyrektor jeleniogórskiego aeroklubu.

Kolejny pomysł wydaje się być bardziej trafiony. Władze aeroklubu jeleniogórskiego postanowiły, że tablice pamiątkowe zostaną umieszczone na jednej ze ścian hangaru.

Odsłonięcie pierwszych tablic nastąpi 28 sierpnia 2016r. w dniu święta lotnictwa. Wśród uhonorowanych szybowników znajdą się takie nazwiska jak Tadeusz Popiel, jego brat Jerzy Popiel, który oprócz tego, że był szefem technicznym jeleniogórskich szybowników, był także szybowcowym wicemistrzem świata oraz instruktorka Lidia Pazio, która wyszkoliła między innymi Mirosława Hermaszewskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kolorowe wakacje w MDK

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~abc 29-07-2016 12:23
A co ze znana w Polsce i niemczech Hanna Reitsch - zreszta urodzona w Jeleniej Gorze? Jedna z najzdolniejszych kobiet latajacych samolotami i szybowcami lat 30-40. W latach 20 chodzila do szkoly szybowcowej w Jeżowie Sudeckim
~do abc 29-07-2016 12:45
Poczytaj trochę więcej o swojej "idolce" z Hirschberg (wujek gogle ci w tym pomoże) , to szybko będziesz chciał o niej zapomnieć nie będziesz już zadawał głupich pytań o upamiętnianiu zatwardziałych faszystek.
~bora bora 29-07-2016 13:27
do v12 45moze i była faszystka ale co zrobiła dla szybownictwa i pilotazu to niektóry facet w gacie robił szkoda ze teraz rtakiej nie ma mo by rozwiazała problemy ztakim wpisem jak poprzednik
~Do bora bora 29-07-2016 13:53
Czym się tak podniecasz,swoje zasługi w szybownictwie zawdzięczała głownie dzięki swojej wyjątkowo drobnej posturze (wążyła zaledwie 47kg) co pozwalało jej dłużej utrzymać się w powietrzu od normalnych kobiet.Jedną z jej "zasług" dla szybownictwa był pomysł wykorzystania jeńców do lotów testowych w jedną stronę.Natomiast odnośnie "rozwiązywania" problemów to rozwiązała by i z tobą o ile nie jesteś szwabem.Do swojej śmierci w latach 80-tych nie potrafiła się pogodzić z tym że III Rzesza przegrała a Słowian uważała za podludzi.Nowe pokolenie idiotów jak ty,którzy nie rozumieją tego jest niestety coraz większe.Bez odbioru bo z idiotami nie dyskutuję i nie czytam ich chorych wpisów.
~bora bora 29-07-2016 20:11
do 13 53 pozycz mi swich wasów do podtarcia tył.a a j ci pozycze w zamian malutkiego do wyczyszczenia zebów
~sajmon 29-07-2016 20:29
Hmm.. jedno jest pewna w naszym polskim przypadku nie powinniśmy promować nazistów jak i nazizmu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przetarg na Szklarską Porebę Średnią

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Maseczki dla szpitala

Spacery z przewodnikiem po centrum i Cieplicach

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
513
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%