MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 sierpnia
im. Klary, Juliana

Powstaje plac rekreacyjny przy Karłowicza

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 20 lipca 2014, 8:19
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 lipca 2014, 7:21
Autor: Angela
Fot. Angela
Do 9 sierpnia br. ma być gotowy nowy plac rekreacyjny dla dzieci i dorosłych, który powstaje pomiędzy budynkami Karłowicza 23–31 a zespołem pawilonów usługowych na tzw. górce. Będzie tu nowoczesny plac zabaw, siłownia pod chmurką i ławeczki. Całość zostanie ogrodzona i być może będzie monitorowana. Większość mieszkańców cieszy się z nowej atrakcji, ale są i tacy, którym realizacja się nie podoba.

Inwestycję od kilku tygodni realizuje Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Wyłożono już alejki kostką, widać nowe nasadzenia. Przygotowywany jest teren pod sześć stanowisk siłowni na świeżym powietrzu.

- Zamysłem tej inwestycji jest nadanie temu terenowi zupełnie nowego oblicza – mówi Agnieszka Winiarska-Roman z Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – W miejscu starego placu zabaw staną nowe sprzęty: domek ze zjeżdżalniami i elementami do wspinania się, podwójna huśtawka wahadłowa, walec sprawnościowy, dwa bujaki na sprężynach i oczywiście piaskownica. Wszystko będzie ogrodzone, by dostępu do tego nie miały zwierzęta. Na skwerku przy pawilonach handlowych, na tzw. Górce, staną urządzenia do ćwiczeń fitness, ustawione z dala od bloków, by osoby ćwiczące nie zakłócały spokoju mieszkańcom. Będzie również stół do gry w szachy z myślą o seniorach oraz ławeczki, by mamy mogły doglądać swoich pociech w komfortowych warunkach – wymienia Agnieszka Winiarska-Roman.

Współautorem projektu jest Jerzy Szczepanik, kierownik Administracji nr 1 JSM. – To ma być miejsce przyjazne okolicznym mieszkańcom, miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu – mówi Jerzy Szczepanik.

- Od lat czekaliśmy na coś takiego, w końcu będzie można wyjść przed blok i miło spędzić czas w pięknym otoczeniu – powiedziała nam pani Elżbieta mieszkająca nieopodal. – Z niecierpliwością czekamy na zakończenie prac i codziennie obserwujemy z okien, jakie są postępy – dodaje jeleniogórzanka.
Nie wszystkim podoba się jednak realizacja placu i jego projekt. Andrzej Łuczek, który zadzwonił do nas w tej sprawie, twierdzi że jest to radosna twórczość pozbawiona poczucia estetyki.

- 75 procent terenu będzie wyłożone kostką lub zalane asfaltem, a tu potrzebna jest zieleń – mówi okoliczny mieszkaniec. – Poza tym nowe drzewka obsypano białym kamykiem jak na cmentarzu i czarnym, jak na torowisku. Kojarzy mi się to z minionymi czasami, kiedy malowano opony na biało i wsadzano w nie kwiaty – dodaje Andrzej Łuczek.

Agnieszka Winiarska-Roman tłumaczy jednak, że na alejkach spacerowych nigdy trawy nie było i nie będzie, podobnie jak przy urządzeniach do ćwiczeń.

- W miejscach, gdzie obecnie są alejki z kostki było klepisko udeptane przez przechodzących ludzi, a po deszczu robiły się kałuże, stąd pomysł na wyłożenie tych miejsc kostką – tłumaczy. – Podobnie byłoby przy urządzeniach do ćwiczeń, co można zaobserwować w parku pomiędzy ul. Mickiewicza a Sudecką. To z pewnością tańsze rozwiązanie, ale niepraktyczne. Projektując ten plac wzięliśmy pod uwagę wiele aspektów, również takich, że na tzw. górce ciężko jest kosić trawę oraz w ogóle wyhodować zieleń. Projekt był konsultowany z mieszkańcami i jego finalny obraz jest kompromisem wielu rzeczy. O gustach się nie dyskutuje, a wszystkim niestety nie jesteśmy w stanie dogodzić – dodaje.

Szacowana wartość zadania to około 200 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Jubileuszowy bieg w Szklarskiej Porębie

Obieżyświat w Lwówku

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ 20-07-2014 8:56
Zawsze znajdzie się jakaś menda, której coś nie pasuje. Źle bo coś robią, źle bo dzieci będą hałasować, najlepiej wszyscy się wyprowadźcie z okolicy bo mi przeszkadzacie. A i biedronkę mi pod oknem postawcie, ale od kuchni, bo od salonu za głośno...
~Animalka1988 20-07-2014 11:28
Podejrzewam, że zwierzęta wyrządziłyby najmniej szkód... Zastanawiam się też, czy siłownia obok placu zabaw jest dobrym pomysłem.
~Mix 20-07-2014 16:24
Na miejscu tego pana marudy bardziej bym sie przejmował hałasem wrzeszczacych dzieci i/lub młodzieży gimnazjalnej która pewnie wieczorami bedzie okupowała lawki niż brakiem zieleni ;) ps. szkoda ze ta paskudna górka i te ohydne pawilony nikomu nie przeszkadzają bo to wyjątkowo szpetny element Zabobrza który powinien byc zrównany z ziemia
~Zab 20-07-2014 21:40
bardzo dobrze niech robią mi już przed blokiem mi się podoba tylko po zakończeniu prac potrzebny jest monitoring z całodobowym nadzorem i patrolami. ale jest coraz ładniej.
~:) 20-07-2014 22:36
Jak pięknie!! super!!! więcej takich placów zabaw!!! może w przyszłym roku dało by się zagospodarować tereny za Kolberga 2 i 3? duży piękny teren, aż sie prosi "ZRÓB COŚ ZE MNĄ" , aby oczywiście nie został sprzedany na jakiś markecik...:/ był kiedyś plac zabaw,miejsce do grania w kosza, siatkę, w zimie lodowisko, ale teraz to miejsce umarło, żyje tylko dla pijaczków....
~ja 20-07-2014 23:08
Brawo dla spoldzielni jeleniogorkiej, pieknie remontuje klatki schodowe, zaklada przed blokami trawniki a teraz ten plac, super. Niezadowoleni przeprowadzcie sie w stare dzielnice Jeleniej Gory tam nic sie nie robi bedziecie mieli spokoj
~zwa 21-07-2014 9:39
bardzo dobrze że będzie ten plac zabaw i bardzo dobrze że jest kostka wyłożona i niema zieleni bo nie ma tez sralni dla okolicznych piesków(wiem nie wina piesków a ich właścicieli bo kiedy piesek składa się do dwójeczki czyli prosto mówiąc sra to właściciel udaje że nie widzi tegoż faktu),a o hałas to nie ma się co przejmować,do tej pory siedziały żule między krzakami na ławeczce i były libacje to blok 27 i 23 powinny byc przyzwyczajone do różnych dziwnych okrzyków i zachowań,podsumowując bedzie plac zabaw a nie sralnia dla psów i melinka dla żuli...
~hd 21-07-2014 15:58
Brawo,brawo bardzo dobry pomysł.Prezes obecny bardzo dużo robi dla naszego osiedla.Nigdy jeszcze odkąd istnieje Zabobrze tyle inwestycji nie było.Dziękujemy Panie Prezesie.Proszę nie przejmować się uwagami niezadowolonych bo tacy zawsze będą.
~se 21-07-2014 18:32
Zbyt dużo tego żwiru, także wokół drzew. Czy nie można trochę mniej ingerować w naturę? Fakt, alejki są bardzo ładnie zrobione, a tam gdzie są drzewa, wolne ziemiste części czy górka mogłaby rosnąć ładnie zadbana zielona trawka. Nie tylko żwir i beton! Dobrze, że pozostawili tych parę drzew.
~anulak 21-07-2014 21:13
tylko szkoda, że zaczęli budować na początku wakacji. Mogli zacząć wcześniej, żeby dzieciaki mogły już korzystać, ale ogólnie dobrze, że robią cokolwiek. :)
~jj 23-07-2014 12:21
nareszcie spółdzielnie coś robią za nasze pieniądze i to dla dobra mieszkańców a nie dla siebie, drugi plac zabaw powstaje na Kiepury ciekawe czy zdążą przed zimą , ale brawo, brawo
~Nuka 24-07-2014 19:35
cóż co do braku zieleni to wycięte krzaki przynajmniej nie przyciągną więcej fanów picią mocniejszych trunków jak to miało miejsce do tej pory nawet o 12 w południe a jak się komuś nie podoba hałas związany z zabawą dzieci to kupić sobie domek za miastem...ale tam też pewnie będzie źle bo krowami będzie śmierdzieć....kiedyś hałas dzieci to było coś normalnego a teraz kiedy siedzą w domach przed komputerami i sporadycznie widuje się je placach zabaw i tak przeszkadza głównie bezrobotnym bo kto w porach od 9 do 17 siedzi w domu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Miastu na urodziny

Elektroniczny kontakt z klientem już działa

Kolejowe inwestycje w Kotlinie Kłodzkiej

Stalowe rumaki w Karpaczu

Odpust na Śnieżce

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
580
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%