MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Powrót tramwajów w „Muflonie”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 30 czerwca 2010, 19:48
Aktualizacja: Czwartek, 1 lipca 2010, 8:02
Autor: Gabi
Fot. TEJO
Czterdziesta piąta rocznica likwidacji odcinka linii tramwajowej z Cieplic do Sobieszowa stała się dziś przyczynkiem dla organizatorów okolicznościowego przejazdu rowerami szlakiem, który do 1965 roku pokonywał tramwaj. W MDK „Muflon” odbyło się też spotkanie jeleniogórskiego cyklisty Bolesława Osipika, który wspominał tramwajowe czasy.

Cała impreza rozpoczęła się o godz. 11. 30 przed dworcem głównym w Jeleniej Górze. Stąd przed laty odjeżdżały w trasę tramwaje. I tu dziś B. Osipik z nielicznym gronem entuzjastów ruszył tramwajowym szlakiem. Na rowerach. W południe, w Rynku, „ambasador rowerowy” Jeleniej Góry przekazał szefowi oddziału Archiwum Państwowego dzienniki ze swoich licznych wojaży na dwóch kółkach.

Po południu B. Osipik z peletonem ruszył w trasę z Cieplic do Sobieszowa. Dokładnie tą samą drogą, którą przed laty pokonywały wagony tramwajowe. Dotarł do dzielnicy pod Chojnikiem (do dawnej pętli przy dzisiejszej siedzibie WSM). W Sobieszowie cyklista spotkał się z zainteresowanymi w MDK „Muflon” i opowiedział o jeżdżących na linii Jelenia Góra-Sobieszów – tramwajach.

Zebrani zastanawiali się, czy możliwe by było postawienie w Sobieszowie tramwaju pamiątki, takiego jaki znajduje się w Podgórzynie czy na placu Ratuszowym. Bolesław Osipik, który wraz z tramwajami dorastał i bardzo często nimi jeździł, pokazał zgromadzonym liczne pamiątki, w tym dokumenty mamy. Pracowała ona w Tramwajach Jeleniogórskich jako motornicza.

Na spotkanie dotarł także kolekcjoner i znawca tramwajowej tematyki Henryk Magoń z Podgórzyna. Pasjonat przekazał 500 zdjęć związanych z naszymi tramwajami. Podzielił się też ze zgromadzonymi plonem swoich badań i obserwacji. Przypomniał, że elektryczne wozy zaczęły kursować od 1900 roku. Wcześniej po torowiskach sunęły wagony gazowe, które miały wiele problemów z pokonaniem licznych wzniesień.

Henryk Magoń dodał też, że Jelenia Góra stosunkowo późno otrzymała nowocześniejszy tabor, bo dopiero w 1959 roku. Wcześniej kursowały wyeksploatowane wozy poniemieckie, a nawet zużyte tramwaje przedwojenne, które zabrano z ulic Łodzi. Po likwidacji w 1969 roku jeleniogórskie tramwaje zasiliły zajezdnie innych tramwajowych miast, gdzie torowiska miały wąski rozstaw szyn. Do dziś zachował się tylko jeden sprawny pojazd, który przed laty przemierzał ulice Jeleniej Góry, Cieplic, Sobieszowa i Podgórzyna. Jeździ od w Toruniu okazjonalnie jako zabytkowy pojazd turystyczny.

W dyskusji, jaka wywiązała się w trakcie spotkania, Józef Gajewski, były radny, ubolewał, że zrezygnowano z takiego środka lokomocji w naszym mieście. Stwierdził, że niestety, ale nie ma możliwości, aby ruch tramwajowy wrócił. Janusz Wojtas, szef Sympatyków Sobieszowa, zaproponował entuzjastom tramwajów, by organizowali prelekcje w szkołach i pokazywali młodzieży jak to kiedyś wyglądało. Pozostaje mieć nadzieję, że pomysł chwyci. Biorąc pod uwagę renesans komunikacji tramwajowej, być może kiedyś lobby szynowe okaże się na tyle skuteczne, że ulicami Jeleniej Góry znów pojedzie tramwaj. Marzenia nic nie kosztują.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Wóz strażacki w nagrodę

Przestrzega przed glifosatem

Komentarze (12) Dodaj komentarz

teessi 30-06-2010 20:38
Dobrze byłoby, aby ktoś z UM lub nawet ze Starostwa Powiatowego kiedyś zrobił biznesplan wprowadzenia na powrót tramwajów. Jaki byłby koszt, jakie byłyby przychody, jaki byłby koszt eksploatacji, jak to będzie oddziaływać na środowisko. Może udałoby się przy pomocy dofinansowania ze środków europejskich? We Wrocławiu tramwaje sprawdzają się bardzo dobrze, jeżdżą często i są punktualne.
teessi 30-06-2010 21:08
Może we współpracy z ościennymi gminami?
~ 30-06-2010 21:23
Wspominajcie palanty i żyjcie przeszłością już niedługo będą autobusy powietrzne nad dachami latać.
~bloblo 30-06-2010 21:32
Przejazd fest - chyba 4 osoby - te co zawsze ;) Sztuka dla sztuki. No i dla Jelonki żeby miała co pisać ;)
~do bloblo 30-06-2010 21:52
A ja tam widziałam 5 osób -rowerzystów którzy towarzyszyli naszemu "amasadorowi" po ul.1Maja
~ 30-06-2010 22:53
~Lubię Pana Osipka ! ..bo on kocha swoje miasto,a to juz jest patriotyzm !
~Suwnicowy 30-06-2010 23:13
Bloblo zmień pampersa,possij smoczka i lulu.
~*piipi* 1-07-2010 0:05
~Pan Osipik dużo jeździ na *rowerze ..i NIE ma *brzuszka ! ~SMUTNE ..
~jas 1-07-2010 0:18
Tak
~Unia da! 1-07-2010 9:34
Jeleniogórska społeczność jest sobie sama winna. Na radnych należy wybierac ludzi z wizją, pomyslami, konsekwentnych. A co się robi z człowiekiem widać po wypowiedzi Gajewskiego. Mój Gajewski z pana zeszło już powietrze. Chyba nie powinieneś, mój drogi panie, zabierać więcej głosu na tematy za trudne dla ciebie. Nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia, są tylko malkontenci, ktorzy przeszkadzają. Jest wiele powodów, dla których komunikacja tramwajowa powinna jak najszybciej wrócić do naszego mia
~ 1-07-2010 11:21
do 01-07-2010 00:05 i do 30-06-2010 22:53 - A co to ma wspólnego z tramwajami?
~Adam K. 1-07-2010 11:29
A może wprowadzić to, co jest chociażby w Lublinie, Gdyni i Tychach - czyli trolejbusy? Koszty eksploatacji mniejsze, nie potrzeba budować torowiska. Trajtek włącza się do ruchu tak samo, jak autobus, a względy ekologiczne są takie same, jak w przypadku tramwajów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Monitoring w Radomicach

Norweska Dolina Luxury Resort***** – 4 dzieci gratis, poleca ITAKA

Finał na lawecie

Mina na Zabobrzu

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
3
Tak
67%
Nie
33%
Nie wiem
0%