MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Powrót nad Odrę i Bałtyk. Ziemie Odzyskane w plakacie polskim

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 2 lipca 2015, 12:44
Aktualizacja: 12:45
Autor: Manu
Fot. Organizator
Jutro (w piątek, 3.07) o godz. 17.00 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze będzie mało miejsce uroczyste otwarcie wystawy “Powrót nad Odrę i Bałtyk. Ziemie Odzyskane w plakacie polskim”. Wystawa potrwa do 31 lipca.

W tym roku mija 70 lat od zakończenia II wojny światowej. Ponowna zmiana granic państwa polskiego wywołała falę przymusowych przesiedleń, które zmusiły miliony Polaków do porzucenia swoich domów i rozpoczęcia nowego życia – między innymi na Dolnym Śląsku.

Ekspozycja “Powrót nad Odrę i Bałtyk. Ziemie Odzyskane w plakacie polskim” pochodzi ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie. Przedstawia ona realia ówczesnej Polski i przywołuje pamięć o wydarzeniach sprzed lat, które na trwałe zmieniły oblicze Dolnego Śląska.

Wystawa jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć w ramach uroczystych obchodów 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej i przyłączenia do Polski terenów, które w owych latach obdarzano mianem “Ziem Odzyskanych” lub “Ziem Zachodnich i Północnych”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Perfectum zaprasza na wieczór lokalnych talentów

Remont ulicy Drzymały – jaka decyzja?

Koncert Marcina Wyrostka w Jeleniej Górze (rozmowa z artystą)

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Arkadiusz Lipin 3-07-2015 11:03
Trzeba doprawdy mieć spore luki w historii, by uskuteczniać termin "Ziemie Odzyskane". Przejęty przez z stalinowską Polskę Śląsk, Górne Łużyce, Pomorze Wschodnie (zwane w Polsce Zachodnim) to zdecydowanie Ziemie POZYSKANE.
~Do Arkadiusz Lipin 3-07-2015 13:10
Odzyskane, czyli kiedyś utracone. Tak się składa, że Polska w różnych okresach swoich dziejów wspomniane ziemie miała pod swoim panowaniem, jedne dłużej, drugie krócej, ale jednak. Tak więc nazwa "Ziemie Odzyskane" jest jak najbardziej na miejscu, choć może jest to określenie zbyt górnolotne. Trzeba doprawdy mieć spore luki w historii, by uskuteczniać nieprawdziwość terminu "Ziemie Odzyskane".

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dekada Gabrieli Zawiły

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Wypadek przy baniakach  

Mają w nosie pieszych

Pamięci Henryka Tomaszewskiego

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
385
Tak
62%
Nie
35%
Nie wiem
3%