MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Powrót koszmaru tirów

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Czwartek, 26 października 2006, 0:00
Autor: TEJO
Prawie trzy miesiące mieszkańcy Szklarskiej Poręby odpoczęli od hałasu i drgań wywołanych przez wielkie samochody. Do środy.

– Czeskie służby dyplomatyczne wydały notę zezwalającą na przejazd tirów przez drogowe przejście graniczne Jakuszyce – Harrachov – poinformowała por. Joanna Woźniak, rzeczniczka prasowa Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej. Do tej pory – mimo remontu krajowej trójki po zniszczeniach spowodowanych przez powódź w sierpniu, przejazd tirów nie był możliwy tylko ze względów formalnych.

Teraz znów suną wąskimi ulicami kurortu pod Szrenicą. Mało ich nie jest: nawet do 400 w ciągu doby. Mieszkańcy Szklarskiej Poręby już kilka razy protestowali przeciwko obecności wielkich ciężarówek w ich mieście. Ostatnio mieli powód do radości, bo krajową „trójką” tiry nie jeździły.

Dla kierowców to oszczędność na czasie przejazdu. Do tej pory musieli korzystać z objazdów w Jędrzychowicach i Kudowie Słonem, co znacznie wydłużało trasę.
Dla szklarskoporębian, zwłaszcza tych, którzy mieszkają przy głównej drodze przejazdowej – koszmar. Tiry jeżdżą niemal przez całą dobę. Powodują drgania budynków i hałas. Odstraszają turystów.

Jednak na razie nie ma możliwości, aby omijały Szklarską Porębę. Wynika to ze zobowiązań Polski do otwarcia właśnie w Jakuszycach granicy dla najcięższych pojazdów. Nastąpiło to podczas negocjacji o akcesji do Unii Europejskiej. Ma tak być do 2010 roku.

Rozwiązaniem jest budowa obwodnicy Szklarskiej Poręby, ale taki projekt istnieje tylko w planach zagospodarowania przestrzennego. Nie ma szans na jego szybką realizację.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~ciekawostka 26-10-2006 9:52
http://eugeniusz.piotrowski.w.interia.pl/piotrowski.jpg
~Yanec_BW 26-10-2006 10:15
A czy Czesi negocjowali sprawę otwarcia przejścia granicznego Jakuszyce - Harrachov z polskim Ministerstwem Transportu? Jeśli oni sobie sami wydali to na papierze bez negocjacji z polskim Ministerstwem Transportu to Polska może domagać się wstrzymania ruchu tirów!!!
~D E L F I N A 26-10-2006 15:31
Jestem mieszkanka Szklarskiej i uwazam za smutne to jak promuje sie miejscowosc turystyczna odwiedzana w sezonie przez kilkadziesiad tys.ludzi.Tiry poza tym,ze sa uciazliwe dla mieszkkancow centrum utrudniaja zima ruch w i tak zaniedbywanej pieknej miejscowosci...
~tomek.jg 26-10-2006 16:10
Jest szansa na obwodnicę!! Będzie kosztowałą 50-60mln zł. Tylko szklarskoporębianie muszą zacząć koło tego chodzić bo pieniążki będą! Wrocław potwierdza te infomracje.
~Yanec_BW 26-10-2006 18:30
Jeśli będzie obwodnica dla Szklarskiej Poręby, to którędy będzie ona przebiegać, jeśli można wiedzieć?
~Rondel 26-10-2006 19:16
Najtaniej i najszybciej moznaby rozwiazac problem stosujac prom kolejowy.Remont torow i budowa terminal ładunkowych dla ciezarowek bedzie duzo tansza i bardziej ekologiczna.
~JACEK 26-10-2006 19:37
racja piękna i strasznie zaniedbana ale tiry to tylko jeden problem...
~Krzys 27-10-2006 3:43
Brawo dla Rondla gratuluje.
~Marylka 27-10-2006 8:18
no kilka tirów już uderzyło w domy. ciekawe co się musi stać jeszcze żeby wprowadzono zakaz przejazdu tirów przez SP???? dobry pomysł Rondel
~mieszkanaka 27-10-2006 10:54
Przebieg niby "Nowej obwodnicy",zaklada powtorzenie stary projektu sprzed 20lat czyli jego przerysowanie. To rozwiazanie nie poprawia sytuacji komunikacyjnej, tylko pogarsza, jest on przerysowaniem ze starego projektu i nic nowego nie wnosci ta nieby "nowa" obodnica mialaby przechodzic przez osiedla domkow jednorodzinnych i pesjonatow i ogodkowych przydomowe ict. Obwodnica rozmiana jest jako trasa wyznaczona na obrzezach miasta tak aby rozwiazywala problem komunikacyjny i zaklocala zycia mieszkancom turystom. Taki projekt zagospodarowania przestrzennego na dzien dzisiejszy nie istnieje !!! Moze znajdzie sie biuro projektowe lub myslacy projktanci i wyrysuja obwodnice ktora bedzie miala sesowny przebieg, ale na to trzeba woli i kompetncji. Niestety "projektanci" poszli po najmniejszej lini oporu i na dyletanctowo urbanistyczno-architektoniczne,czego Szklarska jest jaskrawym przykladem. Studium mozna sie zapozanac Urzad Miejski Szklarska Poreba.
~Yanec_BW 5-11-2006 12:49
Jeśli obwodnica miasta miałaby przebiegać przez osiedla domków jednorodzinnych i pensjonatów to wątpię, żeby to przeszło przez Radnych Miasta Szklarskiej Poręby...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Łagodny wyrok za zakatowanie kota

Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie  

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Trwa nabór do Straży Granicznej

Zgon obok lokalu wyborczego

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
817
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%