MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Powalczą ze śmieciami. Ekologicznie i nowocześnie

Wiadomości: DOLNY ŚLĄSK
Piątek, 19 listopada 2010, 9:50
Aktualizacja: 9:53
Autor: JO–Ma Multimedia
Prezes Sanikom sp. z o.o. Andrzej Wojdyła: Dzięki naszej inwestycji tylko 10 proc. odpadu trafi na wysypisko.
Fot. Jo–Ma Multimedia
17 samorządów z powiatów: kamiennogórskiego, jaworskiego, złotoryjskiego i wałbrzyskiego przystąpiło do realizacji jednego z najnowocześniejszych w Polsce projektów dotyczących unieszkodliwiania odpadów. To inwestycja bardzo innowacyjna, wychodząca naprzeciw oczekiwaniom Unii Europejskiej. Teren pod jej budowę znajduje się w Lubawce.

Wspólne proekologiczne działanie wymagało podjęcia stosownych uchwał przez rady gmin. Samorządy objęły udziały spółki Sanikom w Lubawce, w zamian za wkład finansowy . Można zatem konsumować środki otrzymane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskego. Jest to niebagatelna kwota 20 mln zł przyznana na realizację projektu: „Budowa środkowosudeckiego regionu gospodarki odpadami w oparciu o zakład unieszkodliwiania odpadów w Lubawce”.

- Realizowane przedsięwzięcie jest przykładem, jak skutecznie gminy radzą sobie z problemem odpadów. Dobrze, że tak wiele samorządów porozumiało się i działa razem - mówi marszałek województwa dolnośląskiego, Marek Łapiński.

Oprócz wspomnianych 20 mln zł, potrzebne ok. 8 mln zł wyłożą (po połowie) Sanikom i 17 samorządów. Bolków, gmina Kamienna Góra, miasto Kamienna Góra, Lubawka, Marciszów, Mieroszów, Stare Bogaczowice, Czary Bór, Boguszów Gorce, Jawor, Męcinka, Mściwojów, Paszowice, Wądroże Wielkie, Wojcieszów, Pielgrzymka, Świerzawa.

- Będzie to już trzeci etap naszej inwestycji. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę sortowni. Wcześniej, za blisko 8 mln zł, uruchomiliśmy nową kwaterę i płytę do kompostowania odpadów, wyposażoną w sieci wodne i kanalizacyjne. Zamontowaliśmy zbiornik na odcieki, wagę i przerzucarkę do kompostu. Całkowita wartość instalacji to 37 mln zł netto – mówi prezes Sanikom spółki z o.o. w Lubawce, Andrzej Wojdyła.

Budowa sortowni zakończy realizację całego projektu pod koniec pierwszego kwartału 2012 roku. Z instalacji będzie korzystać 150 tys. mieszkańców, także z Czech. Do Lubawki, już od przyszłej wiosny, przywożona będzie skoszona trawa z pobliskiego Zaclerza. Sanikom będzie ją przetwarzać i wtórnie wykorzystywać. To czwarte w Europie tak nowoczesne przedsięwzięcie, po: Włoszech, Niemczech i Francji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sołectwa kupują defibrylatory

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Doczekają się wiat przystankowych

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~diabelek 19-11-2010 10:59
a w JG na kupkę ... no tak, ale Jelenia, to male miasteczko ... nie to co metropolia Lubawka ... OoooO ... i z Czech będziemy TRAWE importować ... a tak niedawno zakazali dopalaczy ... sie młodziez ucieszy ... :)
~z klasy 19-11-2010 13:45
J.Góra woli budować 2 Śnieżkę -wiadomo gdzie. Ciekawe co na to Pani Poseł Marzena M. Pod jej bokiem takie rzeczy ,a tu cisza z Jej strony.A ta Pani jest ,, za KLASĄ " ???
~SEPY 19-11-2010 19:02
CIEKAWE CO BĘDZIE JAK SIĘ EKOLOGICZNE SĘPY DOWIEDZĄ, PEWNIE ZABLOKUJĄ BUDOWĘ PO PODRZUCENIU JAKIEGOŚ PTASZKA ALBO ROBACZKA I ZA 100 MILIONÓW EURO POZWOLĄ BUDOWAĆ DALEJ A JEŚLI CHODZI O ODPADY-20 LAT TEMU WIDZIAŁEM JAK NIEMCY SEGREGUJĄ ODPADY ( ZA NIEUMYTĄ PUSZKĘ BYŁA KARA 5 MAREK)
~nie umyta 19-11-2010 19:14
nie umyta-
~jelinek 19-11-2010 22:31
Może Jelenia Góra pójdzie także w tym kierunku.
~ 20-11-2010 16:04
DOLNOŚLĄZAK. W Kotlinie Jeleniogórskiej jest wysypisko w Kostrzycy - Gmina Mysłakowice. Już się z niego przelewa. Najwięcej odpadów pochodzi z JG. Okoliczne dzielnice też mają znaczny w tym udział. Nie wiadomo co zamierza zrobić z tym problemem emeryt wójt Gminy Mysłakowice. Z publikacji nie wynika, że Z. Pietrowski poczynił jakieś starania, ażeby przyłączyć się do cennej proekologicznej inicjatywy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pamięci poległych

Zamknięty szlak z Koziej Szyi

Finał remontów wiaduktów na A4

Referendum coraz bliżej

Szybko zapomniany staw?

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
793
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%