MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Powalczą wspólnie o unijne pieniądze

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Czwartek, 21 sierpnia 2008, 17:55
Aktualizacja: 22:12
Autor: Ania
Fot. Archiwum
Gminy Mysłakowice, Szklarska Poręba i Podgórzyn zjednoczyły swoje siły w staraniach o unijną dotację. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, dostaną dziesięć milionów złotych na termomodernizację budynków użytku publicznego.

Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Gmina Mysłakowice, która potrzebuje aż pięć milionów złotych na ocieplenie budynków szkół w Łomnicy i Kostrzycy. Jest to jednak za mała kwota, żeby starać się o dotację z Unii Europejskiej, ponieważ w programie operacyjnym infrastruktury i środowiska do jakiego planuje przystąpić gmina, można starać się o dotację nie mniejszą niż dziesięć milionów złotych.

Stąd pomysł na pozyskanie partnerów, którzy chcieliby włączyć się w starania o unijną dotację. Następnym krokiem było już porozumienie ze Szklarską Porębą i Podgórzynem, które podobnie, jak Mysłakowice, planowały przeprowadzić termomodernizację obiektów użytku publicznego.

W Szklarskiej Porębie trzeba ocieplić dwie szkoły podstawowe, budynek po byłej szkole podstawowej numer dwa, przedszkola samorządowe oraz salę gimnastyczną przy szkole podstawowej przy ulicy Franciszkańskiej. Na wszystko miasto potrzebuje ponad trzy miliony złotych – Wspólne starania o dotację z UE są bardzo korzystne dla wszystkich, o ile ma się poważnych partnerów – powiedział Romuald Mały, podinspektor ds. Inwestycji w Urzędzie Gminy w Mysłakowicach.

Gmina Podgórzyn planuje przeprowadzić termomodernizację w szkołach w Ściegnach, Miłkowie, Staniszowie oraz w przedszkolu w Podgórzynie. Koszty z tym związane wynoszą około miliona złotych.
– Wspólne działanie zwiększa nasze szanse na pozyskanie dotacji z Unii Europejskiej, tym bardziej, że w programie operacyjnym, do którego chcemy się zgłosić, przewidziane są dotacje na kwotę nie mniejszą niż dziesięć milionów złotych – mówi Elżbieta Nieckula, kierownik referatu rozwoju.

Termomodernizacja budynków użytku publicznego jest możliwa w ramach regionalnych programów operacyjnych. Uzyskane dotacje można przeznaczyć na remonty i i przebudowę budynków oświatowych oraz rekreacyjno-sportowych. W ich ramach można także zmodernizować szkolne kotłownie i wymienić instalację grzewczą.

Mysłakowice, Szklarska Poręba i Podgórzyn do programu operacyjnego infrastruktury i środowiska przystąpią w pierwszym kwartale 2009 roku, na razie trwają prace nad projektem

Ogłoszenia

Czytaj również

Co z przebudową stadionu przy Lubańskiej?  

Mazolewski show!

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Komentarze (1) Dodaj komentarz

KochaSJG1983 21-08-2008 20:32
Może poprawcie tekst "przyulicy Franciszkańskiej. Na wszystkomiasto potrzebuje ponad trzy", a później wstawiajcie na internet. Może małe błędy, ale to zawsze coś.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Apel do parlamentarzystów

Trudny dojazd do SP 3

Nie trzeba się bać defibrylatora

Park już gotowy

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
3
Tak
33%
Nie
67%
Nie wiem
0%