MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Powalczą o pałacyk na Zabobrzu?

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 27 czerwca 2016, 7:21
Aktualizacja: Wtorek, 28 czerwca 2016, 7:28
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
Mija piąty rok, od kiedy Miasto przejęło pałacyk na Zabobrzu i podjęło próbę jego wyremontowania, by go przeznaczyć na dom kultury. Dotychczas nie udało się skutecznie pozyskać na to pieniędzy. Niebawem Jelenia Góra planuje złożyć kolejny wniosek na dofinansowanie tej inwestycji, tym razem z niemieckim partnerem. Wybrano też wykonawcę studium wykonalności i analizy finansowej renowacji całego kompleksu pałacowo – parkowego.

- Jesteśmy na etapie porozumienia z niemieckim partnerem – miastem Boxberg w sprawie złożenia wspólnego wniosku na tę inwestycję i wierzymy, że tym razem uda się skutecznie pozyskać potrzebne pieniądze do renowacji zarówno pałacyku, jak i zespołu pałacowo- parkowego. Informację, czy udało nam się pozyskać pieniądze na ten cel, dostaniemy najprawdopodobniej jeszcze w czerwcu – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Studium wykonalności oraz analizę ekonomiczno- finansową (na potrzebę składanego wniosku „Renowacja zabytkowego XIX-wiecznego zespołu pałacowo- parkowego w Jeleniej Górze- ochrona bioróżnorodności parku) przygotuje Marzena Przybylska z Gorzowa Wielkopolskiego, która spośród dziewięciu chętnych firm zaproponowała najniższą cenę - 4990 zł.

Planowany zakres prac w ramach projektu obejmować będzie – poza renowacją pałacyku - m.in.: rewaloryzację około 2 ha parku (gdzie jest ok. 90 drzew, krzewów i bylin), modernizację i utwardzenie istniejących alejek oraz wytyczenie ścieżek dydaktycznych, remont obiektów znajdujących się w parku w tym altany, montaż obiektów małej architektury oraz oświetlenie.

Obiekt został przejęty przez Miasto od Politechniki Wrocławskiej w 2011 roku. Pałacyk wraz z parkiem powstał jako rezydencja przemysłowca z Raszyc Maxa Erfurta, a po 1945 roku pełnił różne funkcje. Ostatnio mieścił się tu Zakład Badawczo-Wdrożeniowy Politechniki Wrocławskiej oraz biblioteka. W minionym roku przeprowadzono remont dachu pałacyku. Niedokończony został dach na wieżyczce, bo Miasto liczy na to, że sfinansuje to z dofinansowania unijnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Otwarcie siłowni zewnętrznej w Lubawce

Dachowanie w Radomierzu

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~Gg 27-06-2016 7:32
Fajnie aby biblioteka znów wróciła do zameczku. Magiczne miejsce :)
~Le1k 27-06-2016 7:42
Na kible w 11 bylo a na zabytek nie ma brawo!!! Moze w koncu jak urzedasy beda braly odpowiedzialność za swoje czyny ro wezmą sie do robory!
~pis 27-06-2016 7:52
A moze tak niemcy p rzejmą nasze miasto, przeprowadzą rewitalizacje a następnie odbierzemy im jako stare pistowskie ziemie.
~Tubylec 27-06-2016 7:58
Rezydencja przemysłowca ze Strupic a nie Raszyc! Strupice stały się Raszycami dopiero po 1945. Polecam Wasz własny artykuł jako źródło RZETELNYCH informacji... Pozdrawiam :-)
~Rico 27-06-2016 8:43
Proponuję to sprzedać w prywatne ręce , przynajmniej miasto zainkasuje pokaźną gotówkę , a pałacyk będzie lśnił jak za dawnych czasów. Inaczej podzieli nieszczęsny los wielu podobnych jak chociażby w Dziwiszowie czy Bobrowie.
~zniesmaczony 27-06-2016 8:50
Ale nieścisłości w tym artykule! 1. Został przejęty - taaa - Wrocław dostał pałacyk za friko. Zaniedbał go (nawet chemikalia trzeba było usuwać na nasz koszt) i ... dostał budynek na Piłsudskiego i sporą kasę (w 2 turach)! Przecież to paranoja! 2. Wieżyczka została zabezpieczona w taki sposób, że pół zimy wyglądało to tak, że w przypadku opadów śniegu (albo deszczu) zakres prac dodatkowo musiałby być powiększony! 3. Żeby miasto 5 (PIĘC!) (!) lat nie umiało poradzić sobie z budynkiem i ciągle mami nas kolejnymi "projektami UE", "funduszami norweskimi", "podłączeniem pod projekt innych miast" - to istny dziw! No ale skoro Kilińskiego od 10 lat straszy wyglądem a pomysłów co tam zrobić brak, no to pewnie i tu poczekamy jeszcze z 5 lat, aż "inwestycja" się skończy
~Gość 27-06-2016 9:04
To miasto i ten Prezio to typowy przykład PO rządów ,syf kiła i wodorosty a Zawiły tylko dba o swoich zameczek na zabobrzu jak wprowadziłem sie 1969 roku był budynkiem i parkiem zagospodarowanym i zamieszkałym wszystko było zadbane ale ta Politechnika zniszczyła wszystko i sobie poszła zostawiając to miastu i to pewnie nie za małe pieniądze ,dzis mamy skutki tego ze ruina pałacu i tych zabudowan niszczeje ,aż ża że tak sie stało wina leży po stronie rządzących tym miastem ,nic nie robili żeby uchronic ten obiekt przed dewastacją ,p.Zawiła dba tylko o swoie interesy i psuje to miasto całkowicie ,wszędzie brud smród i dziadowo Biedronka na biedronce a dookoła syf ,basen miejski pożal sie borze o pomste do nieba woła od lat PO prostu żyć sie tu nie da .
~ 27-06-2016 9:12
kolejny dom kultury miasto postanowilo walczyc z bezrobociem otwierajac nowe instytucje kultury, pomysl inowacyjny w skali kraju ,tylko kto na to wszystko zarobi.
~ 27-06-2016 9:42
Prywatny inwestor, centrum szkoleniowe z prawdziwego zdarzenia i po kłopocie.
~ 27-06-2016 10:48
Stary Niemiec powiedział jeszcze wy Polaczki będziecie Niemcom buty czyścić i co wszystko pomału zagarną
~Do Rico 27-06-2016 12:04
Zamek Bobrów i kompleks pałacowy w Dziwiszowie są w prywatnych rękach i dlatego wyglądają tak jak wyglądają więc nie wiem o co Ci chodzi
~wc 27-06-2016 12:11
complex czyli .... i tak to zmarnuje przecież dom kultury to nie to ,co biedronka , galeria ,oj zawiłow,zawiłow coś ty nam uczynił!???
~do Tubylec 27-06-2016 12:21
Jak już chcesz być taki szczegółowy to był to przemysłowiec ze Straupitz a nie Strupic.Pozdr.Regionalista
kazimierzp 27-06-2016 12:28
@9:12 - nikt nie tworzy nowy dom kultury, tylko JSM chce się pozbyć ze swojego obiektu placówkę miejską i dlatego zamiast budować nowy budynek miasto chce ulokować w tej willi ODK. @12:04 - zamek Bobrów jest w rękach niemieckich i ruina się pogłębia, a pałac w Wojanowie w rekach polskich i rozkwita!
~do powyżej 27-06-2016 12:58
Pana guru i dobroczyńca wziął na barki budżetu Jeleniej Góry (czyli nas wszystkich) ruinę zwaną pałacykiem, którą to ruinę politechnika próbowała bezskutecznie sprzedać od kilku lat. W zamian za to oddał całkiem fajny budynek w samym centrum miasta i jeszcze dopłacił. (Jest to kolejny błyskotliwy interes zrobiony przez Pańskiego guru, który świadczy jak się on nadaje na sprawowane przez siebie stanowisko) Po przejęciu dopiero zaczęto myśleć, cóż z tym kukułczym jajem zrobić. Kolejnym błyskotliwym pomysłem w tej komedii pomyłek, był pomysł umieszczenia tu, w budynku kompletnie do tego nie nadającego się ośrodka kultury dla tak wielkiego osiedla jakim zabobrze. Wszyscy wiedzą, że budynek jest za mały, nie funkcjonalny i zbudowany w zupełnie innym celu.
~ 27-06-2016 13:01
Pan Kazimierz dziwnie zapomnial dodac jaka wspaniala placowka jest Przystan Tworcza
~c.d. 27-06-2016 13:04
adaptacja tego budynku będzie droga i skomplikowana, a i tak nie da efektu, jaki można by było osiągnąć budując ośrodek kultury od podstaw. Od 5 lat miasto boryka się z tym budynkiem, pustym, stojącym bezużytecznie i zabezpieczonym jedynie prowizorycznie, a więc w praktyce niszczejącym dalej. Wielokrotnie próbowano uzyskać środki na jego remont, raz od ministra Zdrojewskiego, raz z funduszy norweskich i wszystkie te próby spełzły na niczym. Ile pieniędzy już włożono w studia i opracowania, któż to wie... i tak oto mamy następny pomnik gospodarności i pomysłowości obecnego prezydenta.
~ 27-06-2016 13:14
...a to wszystko przez tych Niemców, że rozpoczęli i przegrali wojnę...
~1945 27-06-2016 13:25
Wojnę niemiaszki przegrały , a te wojenkę przegra zawiłek!,. on nie buduje tylko rujnuje i jeszcze wciąga w to niemca.
~buuu 27-06-2016 14:18
Do zniesmaczony , no i Jelenia Góra dostała pałacyk od Wrocławia i co? I nic. Jeleniogórskie cfaniaczki niczego nie potrafią tylko psuć.
~kulturalny 27-06-2016 15:50
Pisza ze bedzie w palacyku dom kultury?. A co to w Jeleniej malo domow kultury? Na ulicy 1- maja , na bankowej , na komedy ,, blaszak,, czy nawet ,, muflon ,, w Sobieszowie- wszedzie przybytki kultury w ,, brud,, a w codziennym zycju kultury w spoleczenstwie brak. Wiec po co kolejny dom kultury? Chyba po to zeby K.O. ( kulturalno - oswiatowi) mieli do kad chodzic i tworzyc swoje fantasmagorie za budzetowy grosz.
~Ktosik 27-06-2016 18:12
Takie przedsięwzięcie wymaga przede wszystkim skrupulatności z obu stron na każdym etapie projektu. Nici z dotacji, jeśli któraś ze stron nie dotrzyma terminów, po prostu nawali, "strzeli" papierami, wtedy dopiero będzie jazda, bo środki wraz z odsetkami trzeba będzie oddać "w zębach". A nawet jeśli wszystko się uda, co dalej? Na jaki cel miasto przeznaczy budynek? Kto będzie ponosił koszty jego bieżącego utrzymania? Skąd weźmie pieniądze? Uważam, że budynek ten powinien zostać sprzedany osobie prywatnej, inwestorowi, komukolwiek. Czy w nim zamieszka, czy przeniesie siedzibę firmy..., jego sprawa. Będzie musiał zadbać o budynek i dokonywać remontu oraz bieżącej konserwacji zgodnie z przepisami dot. obiektów zabytkowych. Lepiej tak, niż ma niszczeć.
~tuyhryu 27-06-2016 18:39
frustraci piszą do frustratów. tego normalni ludzie nie czytają. Jelenia Góra rozwija się całkiem nieźle, ale PiS, przewodniczący z Dziwiszowa i jego niewielki wspólnik z Podgórzyna, gotowi są wszystko zniszczyć, żeby tylko dowalić Zawile. Marcin trzymaj się!!!!
~MXL 27-06-2016 20:23
A jednak ja bym w życiu nie wpuścił tu Niemca. Potem już nie wyjdzie stąd. To głupota. Oni powoli tu wracają. W końcu będa ich domy, ich fabryki, ich gazety (bo prasa lookalna w90% należy do Niemców). To bardzo nierozsądne. Oni nam u siebie nic nie sprzedają.
~szuger53 27-06-2016 21:27
ale jaja
~brd 27-06-2016 21:41
Jak nic Niemcy nam nie sprzedają ? A kto kupuje mieszkania za granica niemiecką w okolicy Szczecina ? Niemcy wyprowadzają się pod Berlin a mieszkania czekają, więc Polacy kupują. Chłopie ogarnij się a nie żyj jakimiś przedpotopowymi atawizmami
~tak ma być 28-06-2016 0:33
zróbcie tak jak w Cieplicach ! może wtedy "Marysieńka się znajdzie"? i nie zapomnijcie o "przepięknych nasadzeniach roślin i kwiatów" jak w cieplickim parku i nie zapomnijcie, że po roku wskazany jest natychmiastowy remont tego wszystkiego co nieuchronnie zniszczycie ! zostanie jedynie asfalt i kamieni kupa....
~:) 29-06-2016 13:08
I znów Gorzów Wielkopolski przy projekcie unijnym. Są jakieś inne miasta w Polsce?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Chcą łącznika Harrachov–Jakuszyce

Strażacy przeszli szkolenie

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1087
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%