MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Potrójna opłata

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Środa, 7 lutego 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 7 lutego 2007, 10:16
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
Brak możliwości jednorazowego zapłacenia za korzystanie z uroków zimy w Karkonoskim Parku Narodowym oburza turystów w Karpaczu i Szklarskiej Porębie.

– Przyjeżdżam tu regularnie, co zimę. I od kilku lat jest tak samo: muszę zapłacić najpierw za parking, potem za wejście do KPN, a na koniec – za wjazd wyciągiem na Kopę – mówi Marcin Folkier z Poznania. Turysta przyznaje, że jest uciążliwe nie tylko dla kieszeni.
– Często trzeba niepotrzebnie stać w dwóch kolejkach. A przecież sprawę mógłby załatwić jeden łączony bilet uprawniający zarówno do wejścia do parku, jak i korzystania z wyciągów – dodaje turysta.

Takie rozwiązanie stosowane jest w wielu górskich kurortach za granicą. Sprzedawane są specjalne karnety, które uprawniają gości do korzystania praktycznie z całej infrastruktury.

Przedstawiciele Miejskich Kolei Linowych w Karpaczu podkreślają, że rozmowy z Karkonoskim Parkiem Narodowym dotyczące ujednolicenia opłat trwają od kilku lat i nie dają efektu.

Nieoficjalnie mówi się, że jednostką niechętną jest KPN, który na biletach do parku rocznie zarabia krocie (15 procent sumy pieniędzy przeznaczona jest ustawowo na wsparcie Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Rocznie to około 300 tysięcy złotych. Po ujednoliceniu opłat cena za wstęp na tereny chronione musiałaby zostać obniżona.

Jednak, zdaniem dyrekcji KPN są czynione starania, aby ułatwić życie turystom i wprowadzić tak zwane opłaty równoległe. Jak powiedział szef parku Andrzej Raj pewne procedury już zostały poczynione. Być może goście nie będą musieli potrójnie płacić za górskie atrakcje już przed sezonem letnim.

<b> Płać i wchodź </b>
Opłaty za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego (kwoty brutto):
Opłata normalna jednodniowa 4 zł,
ulgowa jednodniowa 2 zł,
Trzydniowa noramlna 8,00 zł ulgowa 4 zł.
zbiorowy jednodniowy (dla 10 osób);
dla grup z przewodnikiem 28,00 zł. ulgowa 14 zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zamknięta droga od Przełęczy Kowarskiej

Moja Mała Ojczyzna – konkurs

Porównaj ceny z Jelonką.com

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~AGA 7-02-2007 15:01
Jestem mieszkanką Karpacza.Kilkakrotnie w roku z moimi gośćmi i znajomymi udaje sie w góry.Nie da sie ukryc ,ze bilety i wszystko inne drozeje z roku na rok.KPN pobiera oplaty za wstep do parku ,ale nie umie nawet postawic kosza na smieci.NA szlaku od Wangu do Samotni kosz znajduje sie tylko na Polanie.I tak jest na wszystkich szlakach .Zatem ,gdzie te pieniadze? Brak koszy ,a pozniej zdziwienie ,ze smieci i odpadki niszczą park
~mieszczuch 7-02-2007 22:09
W nawiązaniu do wystąpienia AGI. Brak koszy na smieci na szlakach to jedno. Drugie to jezeli już jest kosz, miejsce przy szlaku gdzie turyści pozostawiają śmieci, to nie jest ono sprzątane. Śmieci potrafią tam leżeć latami!! Miałem taki przypadek bodajże przy Szwajcarce. Moi znajomi rozpoznali jakis charakterystyczny przedmiot-śmieć pozostawiony tam podczas pobytu przed 2-3 laty. O rozpowszechnianiu walorów regionu irozwoju turystyki w powiecie starosta "miele jęzorem" przy każdej nadażającej się okazji. I na tym kończy się jego zangażowanie w rozwój turystyki. Żadnych inicjatyw w zakresie o którym piszesze AGA. Jak by ludzie nie wiedzieli o co chodzi.Wiedza ich o organizowaniu turystyki wskazuje na to iż uprawiali turystykę za stodołę, z tym, że w jedną stronę biegiem. Wstyd, że w rejonie gdzie uczy się o organizowaniu turystyki nikt jej praktycznie nie organizuje. Dyletanctwo 100% A propo sprzatania śmieci - KPN zaprosi pierwszaków da im worki i zorganizuje akcje sprzątania ziemi. BRAWO!! Niech się dzieci uczą - ale tak naprawdę czego? Jak smiecić? Akcje sprzatania ziemi przez dzieciaki to najgłupszy na ziemi pomysł.
~no właśnie 8-02-2007 10:32
no własnie śmieci trzeba ze soba targać po całych górach bo koszy nigdzie się prawie nie uswiadczy... a druga sprawa umiejscowienie kasy KPN w Karpaczu... dlaczego jest w tym miejscu???nie można podejść do wyciągu żeby np sprawdzić temperaturę itd. albo do sklepiku z pamiątkami bo najpierw jest kasa i trzeba wybulić a może ktoś wcale nie chce wchodzić do parku tylko właśnie do tych kramów czy pod wyciąg no ale nie bo już pani przez megafon go ściga, że na terenie KPN obowiązują bilety... weźcie tą kasę przestawcie w bardziej logiczne miejsce...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Co z wodą w zalewie złotoryjskim?

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
409
Tak
48%
Nie
39%
Nie wiem
14%