MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Potrafią uratować życie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 2 maja 2010, 9:25
Aktualizacja: 9:26
Autor: KAM
Fot. KAM
W Lwówku Śląskim odbyły się powiatowe zawody dla szkół średnich z udzielania pierwszej pomocy. Wystartowało 9 drużyn. Wygrali licealiści z Mirska. Zawody zorganizowane zostały przez koło PCK.

Zawody otworzył burmistrz Lwówka Śląskiego Ludwik Kaziów, który przyszedł na zawody, jako jedyny z licznie zaproszonych samorządowców. Obecna też była prezes Stowarzyszenia na Rzecz Ofiar Wypadków Drogowych „POMOC” Zuzanna Górska, która organizuje pomoc finansową i medyczną dla osób, które ucierpiały w wypadkach.

Tak zwane stacje urazowe, które rozmieszczone były na stadionie miejskim w Lwówku Śląskim między innymi składały się z części praktycznej i teoretycznej. Jedną z najbardziej efektownych symulacji była pomoc osobie rannej w wypadku samochodowym, gdzie trzeba było zwrócić uwagę na prawidłowe wyciągnięcie poszkodowanego z wraku, rozłożenie trójkąta, zawiadomienie pogotowia ratunkowego itp. Ciekawa była też lekcja sztucznego oddychania na fantomach.

Część teoretyczna to między innymi test, składający się z dwudziestu pytań z zakresu ratownictwa. Sędziami zawodów byli instruktorzy pierwszej pomocy z PCK oraz lwóweccy strażacy.
- Ratowanie życie jest bardzo cenną umiejętnością, którą cały czas trzeba ćwiczyć. Cieszę się, że nasza młodzież z roku na rok jest, co raz lepsza i prezentuje wyższy poziom – mówi Krystyna Kośna prezes PCK.

Najlepszą drużyną okazał się Zespół Szkół Licealno-Gimnazjalnych z Mirska, kolejne miejsca to zajęły dwie drużyny z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim. Zwycięzcy otrzymali puchary i pamiątkowe dyplomy.

Duże podziękowania – jak mówiła Krystyna Kośna – należą się dla lokalnych sponsorów, bez, których ciężko byłoby zorganizować zawody. Sponsorami był sklep Intermarche w Lwówku Śląskim i mini bar Alibi, który ugotował dla uczestników 40 litrów grochówki. Cenną pomocą wykazał się Jerzy Pawłusiów dyrektor OSiR w Lwówku Śląskim, który udostępnił młodzieży stadion.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rondo – czy w tym roku się uda?

Spotkali się z Beatą Kempą

Drastyczne billboardy

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~garfild 2-05-2010 9:52
Bo samorządowcy mają gdzieś takie inicjatywy! Po co brać udział w czymś gdzie nie ma kilkuset osób lub kilku tysięcy? Kaziów jaki jest taki jest ale zawsze wspiera takie działania i tego ludzie jemu nie zapomną! Śmieszne żeby takie inicjatywy wspierane były przez (TYLKO!) 2 sponsorów!!! Ci młodzi ludzie uczą się po godiznach pierwszej pomocy, chcą być ratownikami więc powinni dostać cenne nagrody. Ile dało starostwo w lwówku śląskim skoro były to zawody powiatowe?
~lUl 2-05-2010 11:57
Ratowanie życia to cenna umiejętność! tak trzymać młodzieży!!!!
~pck 2-05-2010 13:35
większość akcji które organizuje PCK, HDK itp są w cieniu dlatego trzeba je nagłaśniać. obywatele wola iść na imprezę zakrapianą niż patzeć jak młodziez uczy się ratować życie. gorzej jak później taki obywatel znajdzie się w sytuacji gdzie trzeba będzie pomóc i stanie z gębom rozdziawioną bo nie bedzie umiał nic zrobić
teessi 3-05-2010 13:52
Burmistrz przyszedł, ale na zdjęciach go jakoś nie widać...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koderzy ze Ścięgien

Ciekawa inicjatywa rodziców z SP8  

Nabór do szkół ponadpodstawowych  

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Laptopy dla uczniów z gminy Podgórzyn

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
963
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%