MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Potop z lotu ptaka

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Wtorek, 8 sierpnia 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Marek Tkacz, Arkadiusz Piekarz
Rozmiar zalania miasta i regionu przez wody Bobru, Kamiennej i innych rzek oraz potoków widać najlepiej z pokładu samolotu.

Bez zbędnego komentarza przedstawiamy naszym Czytelnikom fotoreportaż obrazujący widok Jeleniej Góry i okolic z lotu ptaka. Fotografie zostały wykonane we wtorek po południu.

Zobaczycie, między innymi, podtopione skrzyżowanie ulic Jana Pawła II z Grunwaldzką, zalaną pobliską oczyszczalnię ścieków, zbiornik retencyjny (rezerwuar wody pitnej) w Sosnówce, podtopiony Wojanów, Cieplice oraz wiele innych miejsc, które ucierpiały podczas sierpniowej powodzi.

Zdaniem hydrologów zbiornik w Sosnówce w dużej mierze – już po raz drugi – przyczynił się do powstrzymania powodziowej fali. Ale i tak częściowo podtopiony został leżący w pobliżu Podgórzyn.

Z prognoz wynika, że najbardziej intensywne opady deszczu już nam nie grożą, choć nie jest wykluczone, że fala wezbranej wody nadejdzie ze strony Czech.

Ogłoszenia

Czytaj również

Finał remontów wiaduktów na A4

Bus dla strażaków

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (68) Dodaj komentarz

~Leoncjo 8-08-2006 18:28
P O R A Ż A J Ą C E !
~Jaco 8-08-2006 19:14
Pozostaje tylko pytanie czy można było temu zapobiec
~Parafianin 8-08-2006 19:40
Czy aby napewno tama w Marczycach ochroniła Podgórzyn??
~ktos 8-08-2006 19:44
Napewno nie mozna nikt nie powtrzyma natury
~qba 8-08-2006 20:06
ciekawe ujecia smutnych widokow...
~JG77 8-08-2006 20:09
Mozna wielu rzeczom zarazdic PRZYKLAD ul Wiejska wystarcylo lekkopodniesc waly a nawet nie podnosic ale te od strony ulicy a od strony ląk i pol zniwelowac tak aby rzeka nie przyspieszala i pietrzyla sie ale rozlewala lagodnie od wiejskiej do w pola jest tylko 1 problem (nie mowie ze nieistotny itd) na calym tym terenie zalewowym jest 1 dom przed w pola....... niemcy planowali zrobic tu teren zalewowy w 70 latach te pomysly wrocily nawet mialbyc ostrodek sportow wodnych itd ale jest jak jest i jakpodaja oficjalnie zabezpieczenie powodziowe w polsce wymaga 4omld zlotych i wszystko zostanie zrobione do ..........2020 roku !!! a do tej pory to maja system wczesnego ostrzegania i ok 24h przed powodza daja znac i jest wszystko super......Jak w tym kawale ... byla powodz w Wietnamie zachod przysylam koce, pontony i jedzenie a rosjanie ....10mln ulotek szybka nauka plywania
~17 8-08-2006 20:14
zapytajcie pana Kusiaka czy to są tak jak On twierdzi lokalne podtopienia skandal!!!!!!
~tha 8-08-2006 20:39
ja tam sądzę że tej naturze to trochę Czesi pomogli...:/
~krzychu 8-08-2006 20:42
szkoda tylko ze Mc donalda nie zmyło
~Gosienka__86 8-08-2006 21:25
Lokalne podtopienia, ładnie to ujął Pan Kusiak, szkoda tylko, że jak zwykle dał d... Niestety, ale tylko tam mozna nazwać organizację pomocy dla tych ludzi.. szczególnie na Jagiellońskiej. O reszcie miesta nie bede pisac... Czas w koncu czas na jakies zmiany w tym miescie, najlepiej zmiane władzy... Ja głosuję na Wspólne Miasto i Pana Roberta, a Wy??
~ponury grabarz 8-08-2006 21:42
PIECHOWICOM GRATULUJEMY BURMISTRZA EJNIKA !!! Właśnie włączono mi prąd po 25 godzinach przerwy. Ale czego się dowiedziałem? Że wodę odzyskam w piątek lub sobotę. Ciekawe, bo: 1) Zakład "Ceramica Marconi", mający doskonałe układy z burmistrzem, przez cały czas ma prąd i bierzącą wodę. 2) Cieplice, korzystające z piechowickiego ujęcia, też mają wodę. 3) Wokół wybudowanego parę lat temu i ochrzczonej przez tow. Millera ujęcia wody było już sporo kontrowersji co do jej jakości, a raczej zastosowania (woda zamiast spełniać normalne standardy wody pitnej, spełnia standardy zdatności do użycia przy produkcji kafelek w Ceramica Marconi) a teraz okazuje się jeszcze, że tak drogie i pseudonowoczesne ujęcie w przypadku tego typu awarii naprawia się przez tydzień. Jeżeli ten alkoholik wygra kolejne wybory, a jest to bardzo możliwe, to potwierdzi się moja teza ż e 90% mieszkańców mojego miasta to d...le. Wolałbym żeby tak nie było, ale chyba się przejadę.
~bajka 8-08-2006 21:48
to lokalne władze za taki stan są winne nic nie robiąc od roku 1997 aby uniknąć tego typu problemów i gadać tylko o lokalnych podtopieniach przed kamerami.niech nieroby z ratusza wezmą wreszcie się do roboty
~marl 8-08-2006 22:26
Ciekawe co Kusiak - "Sprawdzony samorządowiec" jak się reklamował w wyborach do senatu zrobił np aby przy kazdej większej ulewie nie zalewało obwodnicy przy Tesco - od lat jest ten sam problem, ale dla tego komucha liczą się tylko bankiety i wyjazdy na koszt podatników, po co wydawać pieniądze dla miasta, jak można na siebie? Ciekawe jaką posadkę sobie załatwił jeśli jesienią go wyborcy nie wybiorą? (mam nadzieję że NIE!!)
~dawi 8-08-2006 22:34
tak! to koniec...
~ram 8-08-2006 22:54
tha - która rzeka płynie z Czech do Kotliny Jeleniogórskiej?
~kazimierzp 8-08-2006 22:58
90% walki z powodzią jest walką i obroną przed zalaniem terenów z założenia zalewowych. Podany tu przykład ulicy Wiejskiej. Po 1997 roku kiedy wiadomo było dokąd dochodzi tzw "woda stuletnia" niektórzy własciciele gruntów przy Wiejskiej dążyli do takich zapisów w powstających planach zagospodarowania przestrzennego, które pozwalałyby stawiac na tych terenach zalewowych obiekty i o dziwo mieli w tym poparcie niektórych radnych!!! Do bajki! Jak to "ładnie określiłaś - nieroby z ratusza" nie mają prawa prowadzic robót na ciągach wód rzecznych. Jakbyś weszła na stronę Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej - jedynego gospodarza (nie podlegajacego władzom samorządowym) to byś zobaczyła, że praktycznie wszystkie cieki wodne są w ich administracji i nikt bez ich zgody nie może w granicach koryta (od wałów do wałów) nic robić - nawet remontować! Zaskakuje mnie fakt zalania terenów przebudowywanej oczyszczalni ścieków przy Lwóweckiej - tu woda nie powina była się dostać. Wykonawca robót ma "raczej przechlapane" Obserwuję też jak niektórzy właściciele nieruchomości połozonych przy wałach przeciwpowdziowych (własciwie na wałach) powoli zasypują teren za wałami w kierunku rzeki. Niektórzy robią to bezprawnie, niektórzy za zgodą ODGW. Zmniejsza to teren zalewowy i ogranicza naturalną retencję. Woda jest strasznym żywiołem i w sytuacjach ekstremalnych pokazuje wszelkie niedoróbki dlatego niedopuszczalnym jest aby nurt wypłukiwał świeżo umocnione brzegi tak jak przy drodze do Szklarskiej Poręby! Ciekawe czy "Polak będzie mądrzejszy po szkodzie?"
~Przemo 8-08-2006 23:11
Tylko wspólczuc... Choć zapewne znajdzie się tutaj kilka opini cwaniaków...
~zainteresowany... 8-08-2006 23:15
W większości przypadków winni są sami ludzie, budujący się w obszarze zalewowym. Rzekę trzeba zrozumieć. Świetne fotki ...gratuluję ! Gdyby nie tutejsza (ta nieuzasadniona) cenzura, zacząłbym chyba lubieć jelonkę.pl :)))
~zainteresowany... 8-08-2006 23:25
Do ram. Odpowiedź brzmi BÓBR. Oczywiście z tą "pomocą" Czechów to bzdura. Do kazimierzp. Zasięg wody stuletniej wyznaczany jest w oparciu o wieloletnie dane statystyczne i oczywiście znany był hydrologom znacznie wcześniej niż w 1997 r. Nie zmienia faktów o których piszesz :)
~do 'ponury grabarz' 8-08-2006 23:28
w cieplicach nie kazdy ma prad. ulina ZJEDNOCZENIA bedzie sie zmagac z tym problemem przez tydzien. w sumie to lepszy bylby brak wody, bo dostarczają ją beczkowozy.
~gość niedzielny 8-08-2006 23:37
Co tak mało tej wody ?!
~Ojciec Dyrektor Rydzyk 8-08-2006 23:43
Mnie tam to nie zaleje bo jestem teraz na Karaibach, mam czystrzą wode do pływania niz , ale w waszej to dobrze pływałoby sie na pontonie , spróbujcie a potem mi opowiecie:)
~Bartek 9-08-2006 0:18
to wszystko przez PiS!!!! deszczu im sie chcialo!!
~booozu00 9-08-2006 1:05
Proste żeby nie zalewało ul.Wiejskiej trzeba podnieść wały około 0,5 Metra i pogłębić rzeke iNietrzeba by ustawiać na całym wale worków ale pan ~Kuśiak~ muśi postawić nowy market w samym centrum jak by niemógł stawiać ich na przedmieściach miasta.
~D3 KORAL 9-08-2006 1:33
Fajnie ciężarówki niektóre przjeżdżały koło TESCO a szczególnie jeden czech co mu woda chlusła aż po samiutkie szyby ;D A pozatym po wiejskiej fajnie się jeździ rowerem. Szkoda mi tych ludzi co ich zalała ale przecież wiedzieli że tam zawsze zalewa więc w pewnym sensie też to jest ich wina.
~CochaS 9-08-2006 6:26
Gdyby nie "Zbiornik Sosnówka", tamy wodne w Sobieszowie i Cieplicach to Sobieszów, Cieplice, Marczyce i Podgórzyn pływałyby w wodzie. W odpowiednich miejscach zostały wybudowane wały przeciwpowodziowe i tym samym "Zbiornik Sosnówka", który powinien być jeszcze bardziej pogłębiony w tego względu, że na zdjęciach widać, że "Zbiornik Sosnówka" był prawie pełny powodziową wodą. Wały w Sobieszowie i Cieplicach spisały się bardzo dobrze już po raz drugi. Chwała Bogu, że Sobieszów, Cieplice, Wojcieszyce i Podgórzyn otaczają wały przeciwpowodziowe
~monikakb 9-08-2006 8:17
to powódż to lekcja sprawdzajaca 1)poczatek kampani przedwyborczej nasych samorządowców. Lekcja jak oni tak naprwde sobie radzą z sytuacjami kryzysiwymi. Jak rzadzą i pomagają swoim wyborcą. Jak sie wywiązuja z obiecnic i władzy. 2)to sprawdzian miedzyludzkich stosunków. Czy jeden drugiemu pomoże i nie spyta za ile. 3)to sprawdzian ludzkości. kto wygra natura czy ludzi i ich technologia.to lekcja porory ludzi wobec siły przyrody 4)to sparwdzian dla sił porządkowych. NIe oceniam czy straż pożarna i inne służby staneły na wysokości zadania? 5)tych lekcji jest o wiele lepiej. To była chyba najgorsza 24-48 godzinna lekcja.
~kedlaw 9-08-2006 8:19
z naturą się nie wygra,ale można pomóc poszkodowanym,poczynić działania aby w przyszłości zminimalizować skutki.Nasze władze zachowują się tak,jakby sądziły,że nic się nie stanie.Podziękujmy im w wyborach samorządowych
~Bezrobotny 9-08-2006 8:27
Do Kazimierzap Jest Pan pracownikiem urzędu.Powinna być opracowana strategia działań między prezydentem,starostą a Inspektoratem RZGW w Jeleniej Górze.Są otwarci na wspołpracę.Od początk nowej transformacji ustrojowej władze lokalne zapomniały o czyszczeniu cieków wodnych na terenie gminy i to się nam teraz odbija.Tak samo jak na terenie miasta nie są czyszczone systematycznie wpusty uliczne.Kompletnie nie wyciągnięto wniosków po powodzi w 1997r.Również budowa oczyszczalni w miejscu zalewowym jest jedną wielką farsą.Ta oczyszczalnia już pływała.Obecna jeszcze nie ukonczona wymagać będzie remontu.Niemcy budując oczyszczalnię 70 kat temu/nota bene/już jej nie ma ,mieli wiecej rozumu w głowie niż cała ekipa Kusiaka razem ze specjalistami z Wodnika do kupy wzięta.Również Komisja Komunalna nie wykazała się troską o stan cieków.Proszę zapoznać się z planem pracy tejże komisji na rok 2006.Według mojej oceny plan pracy tejże komisji jest na poziomie dziecka ze szkoły podstawowej.Takich mamy radnych i prezydenta.I myślę,że społeczeństwo zmądrzeje w końcu i pójdzie na jesieni do wyborów.Ci ludzie są zmęczeni władzą.Tak jest w skrócie prawda.Nie wchodzę w szczegóły hydrotechniczne,gdyż nie ma na to czasu.
~Archi 9-08-2006 8:42
przykra sprawa, że zwolennicy Pana Prystroma robią sobie reklamę i żerują na czyimś nieszczęściu! Jestem niemal przekonany że teraz Prystrom będzie stał się zbić kapitał polityczny na tym nieszczęściu. Mnie też zalało w cieplicach, i to poważnie, ale jakoś nie widziałem Pana Prystroma na miejscu tragedii. Za to teraz będzie pewnie specjalistą od wszystkiego, a zwłaszcza od krytykowania rzeczy które nie leżą w kompetencji miasta!
~sloniu 9-08-2006 9:06
To co zobaczyłam jest po prostu przerażające...takie miejsca ogląda się ze złami w oczach...Przykre jest to ze ludzie, których bezpośrednio dotknęła powódź są bezradni. Czy władze w końcu coś z tym zrobią ??? ....myśle że to nasze niedoczekanie.
~Karolina 9-08-2006 10:03
Też uważam że to jest przerażające ale mniejmy nadzieję że pogoda się poprawi i jakoś to będzie.
~anita14 9-08-2006 11:03
bez komentarza...
~krzychu 9-08-2006 11:12
współczuję wszystkim zalanym i podtopionym
~ALICE 9-08-2006 11:20
TRAGEDIA!!! Ale zdjęcia zrobione z lotu ptaka to super pomysł, doskonale ujmują ogrom zniszczeń. Ale strasznie to wygląda... :/
~Piotr Kuban 9-08-2006 11:49
Świetne zdjęcia, bardzo dobry pomysł aby pokazać rozmiar zniszczeń z lotu ptaka.
~DORO 9-08-2006 12:00
Widać braki i niedoróbki naszych władz oraz projektantów. Obwodnica przy TESCO powinna być zbudowana wyżej o pół metra i problem by nie wystąpił, i tak jest duży nasyp na wiadukt więc co szkodziło podnieść teren przy budowie. Osobiście uważam że całe skrzyżowanie zostało źle zaprojektowane. Zamiast budować nasypu można było drogę poprowadzić górą nad ulicą Grunwaldzką, a w miejscu MC-DONALD zrobić serpentyny. W czasie budowy było na to miejsce a droga nie kolidowałaby z ul. Grunwaldzką oraz nie byłaby narażona na zalanie. Jak widać na wysokich stanowiskach zasiadają osoby całkowicie niekompetentne które nie mają pojęcia o tym czym sie zajmują. Ktoś w końcu powinien z tego wyciągnąć odpowiednie konsekwencje i winnych ukarać. Sprawa drogi do Szklarkiej Poręby, z tego co pamiętam to w ubiegłym roku wykonywany był remont regulacji rzeki, uzupełniane były ubytki kamieni oraz fugi. Firma EKO-MEL wzięła za to duże pieniądze. Efekt widoczny teraz. Ktoś za to powinien odpowiadać. W Polsce jednak nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności, wystarczy zaprosić burmistrza na bankiet a sprawa zostaje umorzona lub powołana komisja nie stwierdza niedociągnięć. Osobiście uważam że nastał kres dotychczasowych niekompetentnych władz wywodzących się z upadłego komunizmu.
~Paula 9-08-2006 12:25
Masakra!!!!!!!!!! czy bedzie tak często.....?????? współczuję.....
~zdziwiony 9-08-2006 14:45
"choć nie jest wykluczone, że fala wezbranej wody nadejdzie ze strony Czech.choć nie jest wykluczone, że fala wezbranej wody nadejdzie ze strony Czech." czlowieku! wez se mape i powiedz, ktora rzeka plynie z czech do jeleniej! tak samo jak w 97, bajki opowiadacie o tych czechach! nie te rejony polski! podstawy geografii sie klaniaja! WODA NIE PLYNIE POD GORE!!!
~Marcin J 9-08-2006 15:06
o ile wiem, to bobr ma zrodlo w czechach wlasnie.... sam kup sobie mape zdziwiony
~Kazio 9-08-2006 15:35
Do kazimierzap.Podobnie jak Pan zwróciłem uwagę na przedostanie się wody do oczyszczalni ścieków.Sprawa wg mnie polega na rażącym niedbalstwie obsługi lub wadą projektu.Tam po prostu nie zadziałały automatyczne blokady odpływów burzowych oczyszczalni i brak pomp do przerzutu ściekow/nawet nieoczyszczonych.co przy wielkiej wodzie jest dopuszczalne/ ponad wałami.Boli mnie,że w XXI wieku istnieją takie problemy z powodzią,które były i są tamże nieuniknione i że nie wyciągnięto wniosków z katastrofy 1997 r.Pozdrawiam.
~Marion 9-08-2006 15:49
Wyrazy współczucia dla rodzin które zostały podtopione w swoich mieszkankach.Jestem w szoku.Jak sie tego nie odczuje samemu to trudno sobie to wyobrazić .
~ram 9-08-2006 15:58
Marcinie J. - Bóbr ma rzeczywiście źródła w Czechach, tuż za granicą Polski w okolicach Zaclera. Z tym, że tam nie ma żadnego zbiornika retencyjnego, z którego Czesi mogliby spuścić wodę. Tak, że jest to fakt pomijalny w zestawieniu z ignorancją niektórych.
~007 9-08-2006 16:43
Wszystkiemu jest winien człowiek. Np. gdyby jednostka wojskowa nie była zlikwidowana to pomoc w cieplicach w Szklarskiej czy Piechowicach była by po ok. 30 min. a tak byli ściągani Policjanci z Legnicy i Wrocławia którzy dojechali po ok. 4 godz. Brakowało worków, piasku, tronsportu no i rąk do roboty, a jak było u nas wojsko to wszystko mieli. Najbardziej mnie wkurza gadka Kusiaka że wszystko jest Ok, pomoc dotarła na czas i oprócz lokalnych podtopień to nic się nie stało. Chyba na Zabobrzu u niego pod domem.
~Bezrobotny 9-08-2006 17:21
Do Kazia Problem polega na wadliwie wykonanych wałach przeciwpowodziwych,które przepuściły wodę z Bobru i zalało oczyszczalnię.Są to nowe wały.Prawdopodobnie do budowy struktury wałów nie zastosowano odpowiednich materiałów.Oprócz tego wały są za małe.Oczyszczalnia posiada klapy zwrotne,zapobiegające cofaniu się wody.Obsługa w tym momencie była bezradna.Nie rozumiem twojego twierdzenia o przerzutach ścieków.Wyjasnij mi to.Jest to bardzo skomplikowany problem na który w tej chwili nie mam czsu aby go szerzej omówic.Ale służę pomocą.Tak naprawdę sprawa nadaje się do prokuratury.
~Tiger 9-08-2006 18:12
Gdyby Kusiak nie zabronił otwierania włazu na tamie w Wojcieszycach to Cieplice nie zostałyby aż tak zalane. Woda "poszłaby" na pola koło Wojcieszyc - w końcu to są tereny zalewowe. No ale przecież blisko tej tamy "szychy" mieszkają to nie można 3 osób zalać - lepiej całe miasto. Na Zjedn. Narodowego koło mojego kumpla było prawie po pas wody (na ulicy) w 97 roku zalało tylko ogródek. Z tego co pamiętam w 97 dłużej padało.
~Tiger 9-08-2006 18:15
"Lokalne podtopienia Kusiaka" - Niech ruszy dupe do Piechowic - co mają zrobić ludzie którym zalało dom po sufit?! Może wicepremier Dorn który miał się dzisiaj pokazać - da Kusiakowi po dupie. Należy mu się. A i wojewoda i wice wojewoda dolnośląski nie są bez winy - to oni zdecydowali, że wojsko jest zbędne do pomocy.
~Ania co mieszka 50m od wałów 9-08-2006 18:48
W latach 80 tereny ul.Pu laskiego Staszica i Czarneckiego były jeszcze niezabudowane jakis burak wykupił od Pani Skruch ziemie w tej okolicy i niestety zezwolil na budowanie tam domow . Cale szczescie ze nie zalewa nas tam całkiem. Choc z powodu zniszczenia rowów melioracyjnych i drenazu pływamy czesciowo co wiosne i teraz... Rowy zatkane nie mają odpływów , studzienek nie ma , nawet asfaltu nie ma - nie wymagajmy wiec droznych rowow... czy nastepne 25 lat dzielnica domkow pod wałami bedzie czekała na drozne rowy??? przydałoby sie tez podniesc wały o jakis metr bo nastepnej wiosny utoniemy z calym dobytkiem.I bedziemy pontonami do pracy smigac... Zdjęcia są straszne. Wyobrazcie sobie mieszkac kolo wałów i miec 100m od domu jezioro na 8m głębokie za przsiąkającymi wałami.Strach zasnąc.
~Aga 9-08-2006 22:18
Popieram Gosieńkę_86,również uważam, że czas na zmianę władzy. Też głosuję na Roberta Prystroma i "Wspólne Miasto". Czas na partię i człowieka, który naprawdę interesuje się losem naszego miasta i pomaga mieszkańcom, niekoniecznie przejadając pieniądze podatników na bankietach i robiąc tylko wielki szum w lokalnych gazetach i telewizji. Ludzie zacznijmy w końcu myśleć i działać!! czas pana Kusiaka powienien się już skończyć..
~Realista 10-08-2006 4:13
Do Gośki i Agi I Salamon z pustego nie naleje,tak Robert Prystrom z Jeleniej Góry nie zrobi wam Ameryki.Trzeba być realistą.Ludzie którzy dużo mówią z zasady nic nie robią.
~Marcin Bxxxxxski 10-08-2006 5:36
Ciekawe czy Państwo pomoze tym którzy ucierpieli jasne że nie bo i po co polska kraj w którym gnije.
~Kazio 10-08-2006 13:36
Do bezrobotnego.Przeciek " nowych" wałów oczyszczalni jest nieprawdopodobny.Patrz na wały np w Cieplicach.Chyba ,że projektowali, wykonywali i odbierali, je-szewcyAle,że oczyszczalnia pracowała pełną mocą ,to dam sobie łeb uciąć a zrzut był niemożliwy z uwagi na w.wodę.To raz.Ponadto ze wzgórza chyba-Gapy też coś spływało.Wszystkie te moje uwagi opieram na a...lizie?z odległ.ok.800km/ powyższych zdjęć i własnemu doświadczeniu.Panstwo zaś,będący na miejscu, musicie ujawnić wszystkie mankamenty zabezpieczenia p/powodziowego i nękać decydentów.
~bobek 10-08-2006 20:32
miszkam tu i jakoś nam tylko piwnice zalało
~d3m0l 10-08-2006 22:36
Witam, ja dodam tylko to co mnie gnebi po podziach 1997 i 2001 już trzeci raz 90% mojego gospodarstwa jest pod wodą, czy znów za wywóz 2 ciężarówek śmieci i dwa drzewa będę musiał zapłacić MPGK. Nie bardzo rozumiem stwierdzenie MPGK, "że to są teraz moje śmieci" może powinienem je oddać rzece ? Ja w przeciwieństwie do władz miasta usuwam skótki i sprzątam.
~Moher 11-08-2006 8:47
Do Realistki No tak, ale takie podejście jak twoje powoduje, że dalej będziemy tkwili w tym bagnie. Zmiany muszą być. Poza tym sama nie wiesz chyba do końca jak jest, bo okazuje się, że więcej dobrego w ciągu 4 lat zrobił pan Robert Prystrom jako spełnienie obowiązku wyborczego niż ta pozostała "ELYTA" u władzy absolutnej
~Aga 11-08-2006 11:31
Do Realisty, więcej obiecuje i nic sobie z tego nie robi obecny Prezydent naszego miasta. Najlepiej jest siedzieć z założonymi rękami i nic nie robić, tylko, że samo też się nie zrobi. Niedługo będą wybory nowej władzy i każdy z nas powinien oddać swój głos (teraz właśnie to powinniśmy zrobić) a nie siedzieć biernie i czekać na efekty. Jeśli wszyscy będziemy takimi relistami jak Ty to rzeczywiście do żadnej poprawy nie dojdziemy. Może od razu wszyscy się spakujmy i wyjedźmy do Anglii albo Irlandii skoro nic tu po nas...
~ruda 11-08-2006 15:57
Fajnie się komentuje jeśli się tego nie przeżyło. Woda podnosząca się z minuty na minutę,lament ludzi,płacz dzieci.Worki z piaskiem przywiezione za pożno,brak pradu przez trzy dni.A teraz tylko strach przed deszczem i przed tym czy np. w odpowiednim momęcie nie puszczą wody z któregoś ze zbiorników.Szkoda że nie ma tu zdjęć z nocy poniedziałkowej bo to co tu jest to już musztarda po obiedzie. Było "ciekawiej".....
~Zbulwersowana 12-08-2006 8:24
Ciekawe co zrobiłby pan Kusiak, gdyby to jemu woda zabrała dorobek całego rzycia i doszczętnie zszargał nerwy strach przed wielką wodą!!! Ciekawe czy wtedy też mówiłby o LOKALNYCH PODTOPIENIACH !!!!!! Może za swoją niegospodarność chce teraz pomóc powodzianom z własnej kasy a nie za pieniądze ich samych - PODATNIKÓW i MIESZKAŃCÓW MIASTA i okolic !!!!!
~Do ani co miesza 50 m od wałó 12-08-2006 8:28
A KTO PRZY ZDROWYCH ZMYSŁACH BUDUJE SIĘ NA TERENIE ZALEWOWYM, ALBO PRZY WAŁACH PRZECIWPOWODZIOWYCH !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! To już wina nikogo innego a tych co się tam budowali !!!!! Nie umiecie myśleć????
~Do ani co miesza 50 m od wałó 12-08-2006 8:33
A KTO PRZY ZDROWYCH ZMYSŁACH BUDUJE SIĘ NA TERENIE ZALEWOWYM, ALBO PRZY WAŁACH PRZECIWPOWODZIOWYCH !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! To już wina nikogo innego a tych co się tam budowali !!!!! Nie umiecie myśleć????
~jasiek 15-08-2006 11:36
Konieczna jest budowa zbiorników retencyjnych, ale oczywiście nie ma na to pieniędzy. Chociaż były pieniądze i to nie małe na projekty takich zbiorników: - Mała Kamienna (Płociczna) powyżej Górzyńca, - Kamienna w rejonie Jakuszyc, oba o podobnej pojemności wody jak Sosnówka. Były też wykonane projekty zbiorników mniejszych. Między innymi na Czeskiej Strudze i na Kamiennej w rejonie Szklarskiej Poręby Średniej. To tylko niektóre z dziesiątków projektów i dotyczą tylko jednej rzeki. Ale najważniejsza i najmniej kosztowna jest tzw mała retencja.Tylko niech ktoś spróbuje zbudować zbiornik na terenie Parku Narodowego albo Lasów Państwowych. Kanadyjczycy, żeby zapobiec powodziom przesiedlają bobry (nomen omen) na górskie rzeki, żeby tam budowały tamy i żeremia, ale o czym ja tu piszę ???
~ks. Bolek z Cieplic 21-08-2006 16:49
Ludzie !!! To nie wina wladz ani natury ! To wszystko wasza wina grzesznicy ! To kara Boska ! Ludzie modlcie sie !!!
~jordan 21-08-2006 17:40
jakos hyba to nie nasza wina tylko upałów
~Ania 23-08-2006 16:40
z naturą człowiek nie wygra.
~ziko 5-09-2006 19:59
dobre
~bluza 5-10-2006 19:43
hehe haha hihi ale jaja ze <alaboga>
~mieszkaniec 8-02-2007 16:43
Wioska cudów jeden drugiego zalewa!!!!! niestety ale to prawda!!!
~TOMEK Z WOJANOWA 13-02-2007 22:09
Gmina Mysłakowice robi sobie z mieszkanców niezłe jaja. Biorom kase na regulacje rzek i nic nie robią więc się pytam gdzie jest ta kasa?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bezmyślne palikowanie

Referendum coraz bliżej

Będą utrudnienia w ruchu

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Ścieki w sieci

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
795
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
6%