MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Potężny pożar nieużytków

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 9 kwietnia 2010, 14:08
Aktualizacja: 18:34
Autor: Angela
Fot. Angela
Przez głupotę podpalaczy spłonęły trzy hektary nieużytków w okolicy stawów przy ulicy Orkana i tylko dzięki błyskawicznej akcji strażaków ogień nie dotarł do zabudowań i okolicznego lasu. Po godzinie 13.00 z natychmiastowo rozprzestrzeniającymi się płomieniami walczyły trzy zastępy straży pożarnej. Działania trwały niemal trzy godziny.

Z rozprzestrzeniającym się ogniem strażacy bez ustanku walczyli niemal trzy godziny. Działania były prowadzone w bardzo trudnych warunkach. Z jednej strony była to walka z czasem, bo z każdą chwilą płomienie zajmowały coraz większy teren. Z drugiej strony silny wiatr kierował ogień na budynek mieszkalny i okoliczny las. Do tego wszystkiego dochodził bardzo silny, duszący dym.

- Po godzinie 13.00 otrzymaliśmy zgłoszenie pożarze nieużytków w rejonie ulicy Orkana. Po przyjechaniu na miejsce okazało się, że pali się około trzech hektarów tych nieużytków. Zmienny kierunek i silny wiatr spowodował, że też pożar zaczął się przemieszczać w kierunku budynku mieszkalnego, a następnie w kierunku lasu, co stanowiło bardzo poważne zagrożenie. O ile ja jestem dosyć sceptyczny w osądzaniu zdarzeń i ludzi, o tyle w tym przypadku można powiedzieć, że ten, kto podpalił te nieużytki wykazał się wyjątkową głupotą - mówi asp. sztab. Maciej Gorzycki, dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Jeleniej Górze.

Strażacy przypominają, że wypalanie traw jest zabronione prawem. Mówi o tym między innymi ustawa z 16 października 1991 roku o ochronie przyrody. Zgodnie z artykułem 45 "zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin". Wypalanie traw zabrania też ustawa o lasach z 28 września 1991 roku. Mówi ona m.in., że "w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia czy wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych. Konsekwencją nieprzestrzegania tych przepisów są kary grzywny do 500 złotych, kary aresztu, nagany, a w przypadku rolników - także wstrzymanie dopłat z Unii Europejskiej. Ponadto podpalenie traw na nieużytkach to zagrożenie nie tylko dla przyrody. Poza zabijaniem żyjących w trawach i w glebie zwierząt, roślin i mikroorganizmów, ogień rozprzestrzeniony na większym obszarze łąk może być poważnym zagrożeniem dla człowieka.

- Podczas wypalania traw istnieje bardzo duże niebezpieczeństwo dla samego podpalacza. Pokazuje to ostatni przypadek z kraju sprzed dwóch dni z okolic Gryfic, gdzie osoba, która wypalała nieużytki doznała śmiertelnych poparzeń – mówi asp. sztab. Maciej Gorzycki.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~trw 9-04-2010 19:28
to wsioki wypalaja(czyt. rolnicy) wlasne laki bo od swoich pradziadyg mieli wbijane we lby ze po wypalaniu "trowa lepij rusnie"
~Yogi 9-04-2010 21:34
30 zdjęc strażak z lewej, strażak z prawej, dwóch z lewej, 2 z prawej kronika pełna grozy.
~koń 9-04-2010 21:43
Wydaje mi się że to ty jesteś podpalaczem bo twoje slowa są tak samo idiotyczne jak to zdarzenie DOBRA RADA ustaw się jak najszybciej w kolejce do specjalisty bo może okazać się za póżno
rymcycymcy 9-04-2010 22:04
OSP zawsze zadba o jakąś robotę ! ;)
*piipi* 9-04-2010 22:26
. ~CYCY ...gorzej będzie,gdy przyjdzie *im gasic pragnienie .. kobiety *sąsiada !
~cham 9-04-2010 23:11
Podpalanie jest GŁUPOTĄ, bezmózgów trzeba tępić ; ciepłym głosikiem szeptać delikatnie "nieładnie się syneczki bawicie, oj nieładnie ".
~mimi 9-04-2010 23:51
pewna nie jestem ale towarzystwo jakie tam przesiaduje to ludzie mieszkajacy w okolicy,i ciekawe rzeczy mozna tam zaobserwowac jaktam chodzimzz psem
diablica 10-04-2010 0:12
piipi - z tym nawet oni sobie zapewne nie poradzą!:)
~do piipy 11-04-2010 10:07
Uspokój się a...lfabetko!
~tibian23_shockwave 11-04-2010 16:11
paskudna sprawa! spłoneła m.in: moja altana !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Pechowa libacja złodziei

Interwencja służb na Transportowej

Posypały się mandaty

Kolejna ofiara fałszywego policjanta

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
858
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%