MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

Potęga dzieła Carla Orffa

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ REGION
Piątek, 4 czerwca 2010, 8:43
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 czerwca 2010, 7:24
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Monumentalna Kantata Sceniczna „Carmina Burana” zabrzmi niebawem przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Potężny utwór Carla Orffa napisany 73 lata temu, będzie przedmiotem międzynarodowych warsztatów muzycznych, których zwieńczenie to wykonanie znanego chyba wszystkim dzieła.

Nieprofesjonalny Chór Europera z Polski, Czech i Niemiec, Chór Dziecięcy Severacek z Liberca oraz Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry – oto uczestnicy projektu „Ponadczasowe arcydzieła muzyczne na przykładzie Carla Orffa” realizowanego wspólnie przez Polskę i Czechy.

W Jeleniej Górze otwarte warsztaty odbywać się będą w dniach 18 i 20 czerwca. Zajęcia poprowadzą profesjonalni muzycy i konsultanci. Podsumowaniem zajęć będą koncerty oratoryjne, podczas których zabrzmi znany wielu miłośnikom muzyki (nie tylko klasycznej) motyw z „Carminy Burany”. Soliści Gabrijela Ubavić (sopran) Czechy, Franck Ernst (tenor) Niemcy, Ulf Paulsen (baryton) Niemcy zaśpiewają z towarzyszeniem wspomnianych chórów i filharmoników dolnośląskich. Początek koncertu 20 VI o godz. 21 na terenie przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Dzień przedtem kantata zostanie wykonana w Kamiennej Górze.

„Carmina Burana” Orffa jest dziełem opartym na średniowiecznym zbiorze pieśni. To najbardziej znany utwór skomponowany w nazistowskich Niemczech i nie mający nic wspólnego z obowiązującą wówczas ideologią. W kantacie przewijają się łacińskie słowa z motywem losu i przeznaczenia. Dzieło jest nie tylko w kanonie muzyki klasycznej. Pierwsza jego część bywa często zapożyczana przez różne zespoły grające muzykę popularną i rockową.

Ogłoszenia

Czytaj również

Parking na... przejściu

Śmierć na żwirowni

Zatrzymany za narkotyki

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~MarcinP 4-06-2010 9:29
Co to za namiar "przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa"??? Ja także mieszkam na pięknym osiedlu za winklem. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć gdzie się odbędzie ten koncert?
~q 4-06-2010 10:35
przy kościele i do tego ...niebawem ale o godz. 21...Jakaś dokładniejsza data też by się przydała!
~do MarcinaP 4-06-2010 10:35
jak nie wiesz gdzie jest "przy Kościele Łaski..." to szkoda czasu dla ciebie! Spróbuj nadrobić zaległości!
~ja 4-06-2010 12:03
Na litość boską ! Data i godzina koncertu ! Co to za informacja : "Początek koncertu o godz. 21 na terenie przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Dzień przedtem kantata zostanie wykonana w Kamiennej Górze."
Riposta 4-06-2010 19:21
Proszę o jak najwięcej szczegółów. Ciekawe czy wykonawcy dadzą radę temu genialnemu dziełu??? Tu można zobaczyć i posłuchać mistrzowskie wykonanie :) http://www.youtube.com/watch?v=7HMQOX3h7ZI&feature=related
~ 5-06-2010 0:20
.. nagrobek fundatora dzwonów w tym kościele ! ~KTO .. jeszcze o nim pamięta ? (..patrz.zdj.nr.1 )

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Remont drogi wojewódzkiej

Urząd czynny krócej

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
694
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
5%