MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Posucha jak na pustyni

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Piątek, 21 lipca 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Arkadiusz Piekarz
Coraz mniej wody w Bobrze i górskich strumieniach nie napawa optymizmem przyrodników. Nawet w wilgotnych zazwyczaj zakątkach przedgórza Karkonoszy robi się sucho. Natura płata figle: w 1997 roku w lipcu ludzie walczyli z powodzią stulecia.

Na terenach Karkonoskiego Parku Narodowego dawno nie było tak niskiego poziomu wody w górskich potokach. Nie stanowi to bezpośredniego zagrożenia dla lasów, ale sytuacja jest poważna. – W wielu miejscach z natury wilgotnych, jest bardzo sucho, a rzeka Kamienna płynie bardzo wąskim strumieniem – mówią pracownicy KPN.

Nie lepiej jest z poziomem wód w Bobrze. W niektórych miejscach można przejść rzekę suchą stopą. Wędkarze obawiają się o to, co stanie się z rybami.
– Po zatruciu Kamiennej w Piechowicach kwasem przez hutę Julia, teraz może nastąpić przyducha, czyli niedotlenienie wody, co spowoduje śnięcie ryb – zauważa Mirosław Kowalczewski, jeden z okolicznych wędkarzy.

Spacerowicze, którzy przechadzają się Borowym Jarem, mówią, że w Jeziorze Modrym jest bardzo dużo ryb. – Tu mają więcej wody, więc zapewne spłynęły z rzeki – twierdzi Leszek Domagała. Zauważył klenie, które polują na żer tuż pod powierzchnią akwenu. Z mostu widać także spore okonie i płocie.
Jednak na wędkę słabo biorą. – Jest za gorąco – podkreślają wędkarze, którzy liczą na zwiększoną aktywność ryb po zmianie pogody.

Synoptycy nie przewidują solidnych opadów deszczu na najbliższe dni, choć nie wykluczają, że może popadać przelotnie i pogrzmieć. Na pewno nie wpłynie to znacząco na poziom wód w rzekach i strumieniach.

Strażnicy leśni przypominają, że – ze względu na suszę – obowiązuje zakaz wstępu do niektórych lasów. W Jeleniogórskiem jest tak w nadleśnictwach w Świętoszowie, Ruszowie, Pieńsku, Węglińcu i Bolesławcu.
W całym regionie obowiązuje też ciągle trzeci najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stracili prawo jazdy za przekroczenie prędkości...  

Piknik Kasztelański

Blisko 800 porcji narkotyków nie trafi do sprzedaży

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~pędziwiatr 21-07-2006 12:38
Nie ma głupich, pędzę dziś do Tesco po kilka butli z niegazowaną
~Damian 21-07-2006 14:12
a co susza bedzie ? :)
~misiek 21-07-2006 14:41
No to pędź :P :))
~salomon 23-07-2006 9:35
teraz widac jakie problemy maja rolnicy , łąki wysychają,bydlo nie ma co wypasać itd. myslę że że zywność powinna zdrożec bo ludzie na wsi walczą oprzetrwanie a wieększość z miasta ma problem gdzie wypoczywać i w ogóle ich to nie interesuje. za chwilę zobaczę jakis zgryzliwy komentarz/?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Marzena Machałek o programie PiS

Dali dobry przykład

Wizyta gości z Chin i... wpadka

Pożar szopy w Ścięgnach

Seniorzy w akcji

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
689
Tak
80%
Nie
15%
Nie mam zdania
4%