MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Postrach na piratów

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 9 marca 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Krzysztof Knitter
Policja ma „niespodziankę” dla kierowców, którzy brawurowo i niebezpiecznie jeżdżą w mieście i powiecie.

Od poniedziałku wszystkim, którzy lubią przycisnąć gaz do dechy w miejscach, gdzie nie jest to dozwolone, radzimy jeździć wolniej i ostrożniej. Policjanci będą patrolować ulice i drogi – miejskiej i powiatowe – za pomocą fotoradaru.

Jak poinformował podinsp. Maciej Dyjach, naczelnik sekcji ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, urządzenie nie będzie zamontowane na stałe. Fotoradar obsłużą policjanci. Na początek trafi na główne ciągi komunikacyjne, czyli tam, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków i potrąceń. To głównie ulice Jana Pawła, Wojska Polskiego, a także Wrocławska i Wolności.

Pirat „na pamiątkę” dostanie pocztą zdjęcie własnego samochodu, które stanowić będzie dowód na złamanie przepisów. Do tego, oczywiście, mandat karny.
Jak informują policjanci taka forma jest bardziej skuteczna jeśli chodzi o ściągalność zapłaty. Nie pomoże nawet pożyczenie samochodu koledze. W przypadku namierzenia winny złamania przepisów będzie musiał ujawnić dane osoby, której auto użyczył.

Oprócz fotoradaru policjanci dostali także pięć słupów do montażu tego urządzenia, na których będzie ono działało automatycznie. Lokalizacja nie jest jeszcze ustalona. Trwają rozmowy z samorządowcami dotyczące partycypacji w kosztach zainstalowania słupów. Być może część z nich trafi także do miejscowości w powiecie jeleniogórskim: Karpacza i Szklarskiej Poręby.
– To, czy urządzenie jest na słupie, czy go nie ma, nie będzie oczywiste. Słup jest tak wykonany, że fotoradar pozostaje dla kierowców niewidoczny – uprzedza policja.
Ma to wywołać u prowadzących odruch zwalniania w niebezpiecznych miejscach.

Od poniedziałku policjanci będą zwracali także szczególną uwagę na te samochody, które poruszają się bez tablic rejestracyjnych. Takie auta coraz częściej widziane są na jeleniogórskich ulicach. Za brak stosownych oznakowań będzie można dostać mandat w wysokości 500 złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Jakie ma być nasze miasto za 20 lat...

To było podpalenie

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~KIEROWCA 9-03-2007 10:02
A NA FOTORADARY JEST BARDZO DOBRY I LATWY SPOSOB WYSTARCZY OD ZONY CZY DZIEWCZYNY POZYCZYC LAKIER DO WLOSOW I ................KTO DOMYSLI TO JUZ WIE CO ZROBIC Z TYM PS W WARUNKACH POGODOWYCH 95 PROCENT SKUTECZNOSCI UWAZAC NA DESZCZ SKUTECZNOSC ZEROWA POZDRO DLA PANOW POLICJANTOW
~Ktos :-) 9-03-2007 10:10
Panowie policjanci bardzo mi przykro ale nie ma czegos takiego jak przenosny FOTORADAR :p takie cos jest niezgodne z prawem a wiec mandaciki do kosza :( FotoRadar ma legalizacje i musi byc zamntowany na stale no chyba ze bedzie jakis nadzur i obsluga fotoRadaru przez caly czas ale wtedy co za roznica :-)
~Jaro 9-03-2007 10:14
Bardzo dobre posunięcie z montażem takich użądzeń, bardzo szybko zwróci się koszt ich zakupu :) A i na drogach będzie bezpieczniej. Zawsze dziwiłem się czemu do tej pory nie było nigdzie kamerek.
~marcel 9-03-2007 10:33
nareszcie :) teraz tylko żeby lokalizacje zostały wybrane z głową.
~kom17 9-03-2007 11:12
Zgodnie z ustawą unijna nalezy jeszcze ustawic znaki które informuja o fotoradarze ustawionym w miejscowosci tak jest w uni wiec ustawiajcie fotoradary????(lub fotoradar na razie 1 szt) ale nie zapomnijcie o znakach (chocby o wjezdzie do Jeleniej Góry na wlotach) ale pozdro dla policji moze sami zaczna jezdzic bezbiecznie w swoich cywilnych autkach??? Ogólnie jestem "ZA A NAWET PRZECIW"
~do ktosia 9-03-2007 11:12
już ty się nie martw o policjantów już oni dobrze wiedza jakie jest prawo i co mogą z radarami zrobić
~Yrk 9-03-2007 11:17
Trzeba było wcześniej to zrobić a nie karać pieszych likwidacją przejścia!
~Driver 9-03-2007 12:20
Ciekawe jaką ma tolerancje co do prędkości taki foto radar; to znaczy czy jak będę jechać 55kmh na 50kmh dozwolonych, czy przyjdzie mi wtedy fotka??
~Slick do Ktos:-) 9-03-2007 12:25
Mądrzysz się o tych fotoradarach i legalizacjach a słowo "nadzór" piszesz przez "u". Żenada...
~wolant 9-03-2007 12:53
szok! SZOK! precz z tym dziadostwem, nich poprawią stan ulic i przepustowość a potem radary
~do Yrk 9-03-2007 14:41
A może wcześniej nie robić tam przejścia skoro durnie się tam nie rozglądają? I tak na tym już "nie przejściu" w tym roku zginie lub zostanie potrąconych kilka osób.
~Grzech 9-03-2007 14:57
Jestem za ale powinno byc oznakowane miejsce fotoradaru jak w UK. Bierzcie przykład.
~do KIEROWCA 9-03-2007 15:15
I tu masz 100% racje, kolezka ma jeszcze w Bejcy 5 taki ciekawy system na tablicy ze nawet jak kręcisz zwykła kamera to numerów nie widac dał za to 500 euro ale sprawdza sie idealnie i czy deszcz czy słonce numerków nie widac :) Jest tyle sposobów aby przeskoczyc te fotoradary wiec kto ma zapierdzielac ten dalej bedzie szalał
~Do kierowca 9-03-2007 15:50
Twój patent jest stary i już nie działa na nowe urządzenia, a oprócz tego są inne znaki po których można dojść do właściciela np. zdjęcie ryja kierowcy, teraz każdy kierowca ma zdjęcie w systemie, a komputer w ciągu kilku sekund dopasuje zdjęcie z kompa i zdjęcie z fotoradaru. No chyba że bedziesz jeździł w masce. He he.
~Do Jaro 9-03-2007 15:51
Koszty za takie urządzenie ponosi Policja i miasto, a pieniądze za mandaty idą do Urzędu Wojewódzkiego więc jak koszty mają się zwrócić i komu ? bo napewno nie Policji i miastu ?
~Do redakcja 9-03-2007 15:53
Zdjęcie jest z poprzedniego tygodnia z kolizji. Więc jak ono się ma do dzisiejszego artykułu ?
~DO KIEROWCA 9-03-2007 15:56
ZAPOMNIAŁEŚ O NAKLEJCE NA PRZEDNIEJ SZYBIE. NAJLEPIEJ ZERWAĆ !!! TYLKO PO TEM KWIT 150 ZŁ. ZA BRAK NAKLEJKI.
~mesjah 9-03-2007 16:28
hahah,komputer dopasuje?po pierwsze program a nie komputer,po drugie takie systemy są bardzo drogie a w polskim komisariacie raczej po za windą oryginalną z kluczem,officem i worldem nic ciekawego nie znajdziesz,po trzecie jeśli masz jakies pojecie o przestrzeni to chyba rozumiesz ze jesli zdjecie nie będzie wykonane pod tym samym kątem to do niego jedynie mozesz sobie dopasować ramke;D 'He he...'
~ander 9-03-2007 17:38
to zdjecie dali bo ten buraczkowy ford własnie jeżdzi po jelonce z wideoradarem z zamazaną rejestracja
~ksywa 9-03-2007 17:58
"Ma to wywołać u prowadzących odruch zwalniania w niebezpiecznych miejscach." I teraz każdy przed słupem będzie dawał nagle po hamulcach co spowoduje wzrost ilości stłuczek. Idiotyzm ! Dodatkowo aby nadgonić stracony czas na dalszym odcinku za słupem kierowcy będą mocniej naciskać na p...ł gazu.
~ander 9-03-2007 18:31
dlaczego ni dodajecie komentarzy do zdjecia co jaks cenzura
~Do"ktos" 9-03-2007 18:51
Nie wiem czy sa legalne(prawdopodobnie sa,skoro korzysta z nich policja),ale przenosne fotoradary istnieja.Maly,czarny"pistolet",zaopatrzony w promien laserowy i ekran pozwala precyzyjnie namierzyc i"ustrzelic"przekraczajacy predkosc samochod.Dzialaja niezawodnie i"dyskretnie".Na zyczenie,mozesz otrzymac rowniez zdjecie.P.
~do ktoś 9-03-2007 18:57
Kolego mylisz się. Fotoradar pa przeniesienu nie traci legalizcji. Główny Urząd Miar- fragment "komunikatu w sprawie przyrządów do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym - tzw. fotoradarów": "Z obowiązujących przepisów odnośnie przyrządów do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym nie wynika obowiązek wykonywania legalizacji ponownej w miejscu instalacji lub użytkowania. W związku z tym legalizacja ponowna "fotoradarów" może być wykonana w innych miejscach wskazanych w ustawie Prawo o miarach, a tym samym powinny one być użytkowane zgodnie z warunkami zawartymi w decyzji zatwierdzenia typu. W Polsce decyzje zatwierdzenia typu posiadają "fotoradary", które mogą pracować: 1. w wersji przenośnej na statywie ustawianym na poboczu drogi lub w wersji stacjonarnej na słupie (maszcie), 2. w wersji przenośnej na statywie ustawianym na poboczu drogi lub w wersji zamontowanej w samochodzie. Możliwa jest zatem zmiana miejsca użytkowania "fotoradaru", ale musi być ona dokonana wyłącznie w obrębie wariantów danej grupy (tj. przenoszenie ze statywu na słup lub odwrotnie, względnie ze statywu do samochodu lub odwrotnie). Taka zmiana nie powoduje utraty ważności dowodu legalizacji."
~xx 9-03-2007 19:05
do Grzech" takie miejsca fototadarów oznacza sie tylko przy stałych miejscach czyli jak wynika z opisu "TEJO" jest ich pięć, Tam gdzie będzie on na statywie to nikt nie będzie informował,przekonałem się o tym we wrocławiu. Najlepiej aby policja podała grafik pracy urządzenia w internecie i gazetach.Ludzie wasza głupota w postach nie zna granic.Nareście będzie "bat" na kierowców.
~zwolennik 9-03-2007 19:07
Panie "Ktoś" słabo znasz przepisy w tej kwesti, poczytaj więcej na ten temat bo jesteś bardzo do tyłu.
~s. 9-03-2007 20:46
Zrobiłem sobie kiedyś test poszanowania przepisów. Przez dwa tygodnie jeździłem 60 kmh (to było kiedyś)- Wolności z Cieplic do Jeleniej - po południu. W tym czasie wyprzedziłem dwa pojazdy - traktor i autobus MZK ruszający z przystanku. Wszyscy inni mnie wyprzedzali - pewnie jeżdżą lepiej, szybciej myślą i mają więcej doświadczenia za kółkiem - ja mam tylko 26 lat jeżdżenia (kierowca). Musi być bat (fotoradar) inaczej będzie nadal tak jak jest na drogach.
~uk 10-03-2007 0:45
jeżdze na codzień po londynie jest tu setki fotoradarów ale statystychnie połowa jest zepsuta ten nasz tesz sie zepsuje a jak nie to go wandale uszkodzą tak jak sie to tu dzieje byl taki radar niedaleko mojego domu iagle ktos go sprejem psiknie i tylko stoi maszkara a co do zdjec to uruchamiaja sie tutaj jak przekroczysz 5mph ale nie wszystkie zdjecia sa czytelne jak przekraczasz predkosc przy radaze to 25%szans ze dostaniesz mandat
~do s. 10-03-2007 11:20
No, no... tylko dwa tygodnie przez 26 lat udało się tobie szanować przepisy??? no no.. ładnie... faktycznie powinni tobie pstryknąć fotkę z tego fotoradaru.
~do do s. 10-03-2007 20:26
Jak zasłuże zapłace. Jestem zwolennikiem fotoradarów, wideorejestratorów i innych ustrojstw, które wymuszają na prowadzących patrzenie na znaki i czy się to podoba czy nie - stosowanie się do nich.
~mesjah 11-03-2007 14:39
do uk:akurat u angoli jest inny temat,duze zwilgotnienie,caly czas mgła,to wplywa na jakosc pracy fotoradarów,które rzeczywiscie psuja sie tam czejsciej,fotoradary u nas nie zdadza egzaminu z innych powodów...;)Ci w temacie wiedzą z jakich.
~Do mesjah 11-03-2007 18:15
Chciałbym zobaczyć Twoją mine jak dostaniesz zdjęcie do domu !!! Zobczymy czy będziesz też tak cwaniakował.
~123 17-03-2007 20:05
Z zysków za mandaty powinny być kupione następne urządzenia. Tabliczek ostrzegających przed pomiarem powinno być dwa razy tyle co RADARÓW
~xxx 19-03-2007 13:01
marne gadanie i tak zabulicie jak na fotoradaże prędkość przekroczycie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Minka na sobotni wieczór

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Stalowe rumaki w Karpaczu

Czytelniczka: drogo i brudno

Tort w dowód wdzięczności

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
283
Tak
39%
Nie
57%
Nie wiem
5%