MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Postawili na kamiennogórską strefę. Zainwestują w Jeleniej Górze

Wiadomości: REGION
Środa, 11 sierpnia 2010, 8:37
Aktualizacja: 8:39
Autor: "Mo–Ja” Multimedia
Fot. Mo–Ja” Multimedia
Innowacyjne maszyny, protezy, materiały izolacyjne i meble będą wkrótce produkowane w nowych zakładach powstających w Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości. Pracę otrzyma około 200 osób. Nakłady inwestycyjne liczone są w milionach zł. To efekt rocznej pracy przy projektach, ostatecznie ulokowanych w: Kamiennej Górze, Jeleniej Górze, Lubaniu, Nowogrodźcu i Żmigrodzie.

- Branże są bardzo zróżnicowane. Inwestorzy będą poszukiwać zarówno specjalistów, jak i pracowników fizycznych. Z pewnością pozytywnie wpłynie to na rynek pracy, co na naszym terenie ma ogromne znaczenie – mówi prezes kamiennogórskiej strefy, Iwona Krawczyk.

W Kamiennej Górze 1, 2 mln zł zainwestuje PPHU Andy. Na blisko hektarowej działce przy ul. Magazynowej powstanie zakład specjalizujący się w izolacjach tekstylnych. Budowa ruszy lada moment, pierwsze wyroby opuszczą linię produkcyjną w 2015 roku.

- Produkowane w Kamiennej Górze materace izolacyjne będą wykorzystywane w turbinach parowych, gazowych, silnikach i wymiennikach ciepła. Ich zaletą jest odporność na wysokie temperatury: średnio 600 – 1000 st. Celsjusza. Izolacje będą odbierane przez elektrownie i elektrociepłownie z: Polski, Niemiec, Włoch i Iranu – tłumaczy prezes Krawczyk.

Druga kamiennogórska firma już działa. Spółka Stolko zainwestowała w modernizację dotychczasowego zakładu przy ul. Fornalskiej 420 tys. zł. Produkuje meble biurowe i kuchenne. Na tym nie chce poprzestać- planuje w najbliższych latach rozwinąć swoją działalność.

Nową inwestycję realizuje w Jeleniej Górze Jelenia– Plast. Hala stanie przy ul. Spółdzielczej, na terenie przyległym do działającego zakładu. Planowany wzrost zatrudnienia to 50 etatów, przy zachowaniu dotychczasowego profilu działalności - produkcji artykułów gospodarstwa domowego z tworzyw sztucznych.

- O wielkiej innowacyjności można mówić w przypadku inwestora w Lubaniu - podkreśla Iwona Krawczyk.
Spółka Contur 2000 zagospodaruje 1,6 ha działkę, na której w 2014 roku za blisko 4,5 mln zł zakończy się budowa nowoczesnej firmy. Na rynki: europejski, amerykański, kanadyjski i japoński trafią z Lubania protezy podudzia oraz maszyny i urządzenia medyczne.

W Żmigrodzie działka o powierzchni 2,7 ha w plac budowy zamieni się już w styczniu 2011 roku. Inwestor – Enforest w 11 miesięcy uruchomi tam ekologiczne linie do wytwarzania biomasy z odpadów drzewnych. Kolejna firma- transportowo – logistyczna, kooperant działającego już w strefie przedsiębiorstwa, upatrzyła sobie blisko 2 ha działkę w podstrefie Nowogrodziec. W ciągu roku zainwestuje 4 mln zł. Swoim działaniem obejmie kraje Unii Europejskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drzymały do remontu

PiS zaprezentował kandydatów

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~tomekkk 11-08-2010 13:33
Miło to słyszeć :) Skoro nie potrafimy wykorzystać potencjału turystycznego, to jedyną szansą jest przemysł - bez niego nasz region czeka powolna agonia...
~gostek345 11-08-2010 14:17
szkoda ze w Jeleniej G. nie ma takiego włodarza ktory by rozruszał - naprawdę inwestycje.U nas zawsze jest jakiś problem no ale i władze mamy bardzo słabe nie dbajace o wizerunek jeleniej a jezeli dbaja to tylko o własny- nachapać się teraz bo potem moze nie będzie okazji!!!
~Obywatel 11-08-2010 15:49
Alleluja dobrze że powstają nowe miejsca pracy niezwiązane z handlem w powiecie i samej Jeleniej Górze gdzie bezrobocie szaleje a wykorzystują to jedynie małe prywatne firemki które zatrudniają ludzi na czarno.
~Prozak 12-08-2010 8:08
...hahaha, oczywiście że cokolwiek jest miłe, nawet okruchy, ale jak na razie z tego co dobrze przeczytałem, to w J.G. w ramach tej strefy rozbuduje się jedynie istniejący zakład Jelenia Plast dając 50 miejsc pracy, w skali 85 tyś ( niegdyś tj. w 1998r. 94 tyś ) miasta to faktycznie nie bywałe osiągnięcie. Czy naprawdę nie stać nas na własną strefę nazwaną nazwą naszego miasta, na kształt WSSE w Wałbrzychu i okolicach, nie wieżę że nikt tu nie chciał by zainwestować..!!!
~ja 12-08-2010 8:43
no niestety ale "Prozak" ma 100% racji - NIESTETY !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zgrzyt w KO – kandydatka rezygnuje

PiS ujawnił listy kandydatów

Razem bezpieczniej

Odbudują zbiorniki

Dni Wojcieszowa

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
591
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
5%