MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Posprzątali Kowary

Wiadomości: Kowary
Środa, 30 kwietnia 2014, 8:52
Aktualizacja: 8:56
Autor: Manu
Fot. Organizator
Kowarskie instytucje i stowarzyszenia wspólnymi siłami uprzątnęły tereny Kowar. Udział w akcji „Czyste Karkonosze” wzięło ponad kilkadziesiąt osób, w tym przedszkolaki, uczniowie podstawówek, młodzież, emeryci, pracownicy Urzędu Miejskiego oraz mieszkańcy Kowar.

Organizatorem przedsięwzięcia był Związek Gmin Karkonoskich oraz Karkonoskie Centrum Gospodarki Odpadami w Ścięgnach – Kostrzycy, przy współpracy Karkonoskiego Parku Narodowego, Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra, Nadleśnictwa „Śnieżka”, Nadleśnictwa Szklarska Poręba oraz gmin członkowskich Związku Gmin Karkonoskich.

Wolontariusze przeszli z workami dobrych kilka kilometrów. Akcja miała zachęcić do większej dbałości o naturę. Śmiecą nie tylko turyści, również mieszkańcy. Organizatorzy akcji „Czyste Karkonosze” twierdzą, że ze śmieci znalezionych w Kowarach można byłoby spokojnie wyposażyć mieszkanie.

- W tym roku jest nas wyjątkowo dużo i bardzo się z tego cieszymy – wyznał Witold Szczudłowski ze Związku Gmin Karkonoskich. - Wielu rodziców przyszło ze swoimi dziećmi. To świetna lekcja edukacji, na zasadzie „czym skorupka za młodu nasiąknie…”.

Na trasie głównie znaleziono butelki po alkoholu, butelki plastikowe, opakowania z tworzyw sztucznych oraz ubrania i przedmioty codziennego użytku w gospodarstwach domowych. Zdarzyły się też miejsca ze specyficznymi śmieciami, jak worki ze zużytymi słoikami.

W akcję sprzątania Kowar zaangażowało się kilkadziesiąt osób. Są to ochotnicy z kowarskich instytucji i stowarzyszeń. W akcji udział wzięli: Przedszkole Publiczne nr 1, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Gielniaka, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Lema, „Kowarskie Klub Seniora” Związku Emerytów i Rencistów, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie Tenisa Ziemnego „Return”, Centrum Usług Medycznych i Profilaktyki Zdrowotnej „Przedwiośnie”, Zakład Eksploatacji Zasobów Komunalnych, Miejska Służba Ratownicza, Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Kowarach.

- To co udało się zebrać, od ręki zapakowano na samochód i odwieziono w miejsce, gdzie można składować odpady – dorzucił Mieczysław Lewandowicz ze Związku Gmin Karkonoskich. - Nie ma więc obawy, że stojące worki będą szpecić miasto.

Organizatorzy wielkiego sprzątania twierdzą, że widać efekty ich pracy. Śmieci jest coraz mniej. Mimo to, wciąż jednak jest co sprzątać. Kolejna edycja akcji odbędzie się jesienią, w dniach od 22 do 27 września.

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Walczyli o Puchar Wójta

Dachowanie w Radomierzu

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~ 30-04-2014 11:01
co z tego że sprzątają skoro żulerstwo zaraz znowu naśmieci i nie tylko w Kowarach ,, będzie porządek chyba dopiero jak policja będzie miała uprawnienia by każdemu przyłapanemu na chlaniu w m publicznym od razu kulkę w łep
~ufo 30-04-2014 11:07
A aleja wolnosci tam jest balagan
~ 30-04-2014 11:56
Jako co z tego? Głupie pytanie. To lepiej siedzieć i nic nie robić - poza narzekaniem jak jest źle???
~wielebny 30-04-2014 18:30
Uuu miejska słuzba ratownicza brala udzial ;) no no ciekawe czy Dyrektorro Januszek tez bral czynny udzial w obserwacji terenu z sluzbowego autka ;) bo przeciez on nie smieci to nie bedzie spzatal .! a fuj smierdzace smieci ;)
~... 30-04-2014 18:56
To przykre, że dzieci muszą sprzątać po nieodpowiedzialnych dorosłych. Widziałam te dzieciaki, jak butelki i puszki swoimi małymi łapkami do worów ładowały. :-( Nawet nie chce mi się myśleć, ile świństw, bakterii i innych mikrobów na tym się znajdowało. kochani! Nie dzieci-do sprzątania zaganiać ( no, chyba, że np. przystanek zaśmiecą, bo i tak potrafią! ), ale tych żuli wszystkich, którzy za free z Opieki społecznej doją, ile się da, aby na kieliszek chleba było! Niech spłacą dług wobec społeczeństwa, którego podatki na ich beztroski żywot idą!
~uczestnik 30-04-2014 18:56
Fajna akcja, czekam na kolejne, szkoda tylko że mieszkańcy zamiast się przyłączyć woleli dawać dobre rady. Ps. Januszek patrzył, rozglądał się...dalej patrzył, dalej się rozglądał.....a inni sprzątali.
~sprzatanie 30-04-2014 21:26
super akcja, ostatnio na wiosce też to wspólnie robiliśmy, proponuję ogłosić akcję na Jeleniej, już od parkingu niedaleko Mercurego (na przeciwko cmentarza) jest w lesie wysypisko śmieci. Z chęcią dołączę się do akcji sprzątania.
~fan krychy 30-04-2014 21:31
największe brudasy to dziady z działek
~avo 30-04-2014 22:05
Ja mam pytanie do organizatorow tego dzialania i czekam na odpowiedz gdzie i co sprzatali kowarscy c...nie ????????? . Macie odwage poslugiwac sie dziecmi i starymi ludzmi a ta banda szlaja sie i szweda , robi kipisz , Czy to sa nadludzie ???????? Dlaczego ich nie zaangazowano do sprzatania panowie organizatorzy ?????? WSTYD i HANBA dla was ,
~ 30-04-2014 22:52
DOLNOŚLĄZAK. Ongiś, wiosną modne były tzw. "czyny społeczne". "partyjne" lub pierwszo-majowe". Firma komunalna zapewniała sprzęt ogrodniczo-porządkowy. Natomiast tzw. aktyw organizował ludzi wierzących i niewierzących, partyjnych i bezpartyjnych, robotników i inteligentów z urzędnikami włącznie, młodzież szkolną i przedszkolną. Nie przyjść na czyn odbierano jak świętokradztwo, niczym nie przystąpienie do spowiedzi i komunii w okresie przed wielkanocnym. To fajnie, że tradycja nie ginie w narodzie i mieszkańcom Kowar nie jest obojętna estetyka miejsca w którym żyją. Gratulacje dla organizatorów. Korona nikomu z głowy nie spadła. Społeczność Kowar potrafi się integrować nie tylko w tej dziedzinie. A to jest cenne, gdyż dzięki takim mieszkańcom można wiele osiągnąć.
~$$ 1-05-2014 9:41
Do fan krychy dziad to Ty jesteś jak uda Ci się dożyć ...
~gluś 1-05-2014 11:25
inicjatywa godna naśladowania w coraz brudniejszych Jelonkach
~fan krychy 1-05-2014 21:10
mnie się uda a ty brudasie do zbierania tego syfu co wywalacie za ogrodzenie...mam ci syfie podesłać zdjęcia
~adonis 1-05-2014 23:13
Syzyfowa praca. Po majowym weekendzie, jak cepry z Wrocka wyjadą, znowu zostanie po nich wielki śmietnik w naszych górach. Najgorsi śmieciarze, powinni płacić jakiś specjalny podatek od przyjazdu w góry i w w ogóle od wyjazdu ze swojej zatęchłej mieściny.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zatrzymano nielegalny transport starych opon

Wrzuć nakrętki – dla dzieci

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Synoptycy: spodziewane burze i deszcz

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1083
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%