MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Posadzili tysiąc drzew

Wiadomości: Kopaniec
Środa, 17 października 2018, 6:25
Aktualizacja: Czwartek, 18 października 2018, 11:55
Autor: WAC
Fot. użyczone
Ponad 200 osób,w tym wiele dzieci z Polski, Czech oraz Węgier wraz z dorosłymi posadziło na górze Popiel w okolicach Kopańca 1000 drzew, uruchamiając projekt zalesiania terenów zdegradowanych w naszej części Europy. Miejsce, na którym wyrośnie nowy las jest terenem jeszcze niedawno rozpatrywanym pod kopalnię uranu.

Dzieci, opiekunowie i rodzice przeszli wcześniej krótki kurs sadzenia drzew, a broszura zawierająca podstawowe informacje na ten temat będzie dostępna online na stronie lesnaszkolka.pl. Ze względu na suszę nie było łatwo, ale w końcu udało się zgodnie z planem zasadzić 1000 drzew z gatunków rodzimych dla naszego regionu, takich jak: dąb, buk, olcha czy dzikie jabłko.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu Leśna Szkółka, który jest jednym z pierwszych stałych działań edukacyjno-ekologicznych w Polsce, działających w ramach Fundacji Harmonia Kultury z Kopańca. Cały projekt jest finansowany przez Fundusz Wyszehradzki. Organizatorzy dziękują lokalnym nadleśnictwom za darowizny sadzonek na potrzeby projektu.

- Celem akcji zalesiania przez dzieci w Kopańcu jest doprowadzanie do tego, by przedszkola i szkoły w Europie Środkowo-Wschodniej włączyły się w systematyczne działania na rzecz reforestacji w regionie, przywracając zróżnicowane lasy, a jednocześnie budując silną więź pomiędzy dziećmi a lasem - mówi rzecznik projektu Maciej Muskat. - W ramach projektu powstała specjalna instrukcja, którą opiekunowie i nauczyciele mogą wykorzystać do uruchomienia podobnych projektów zalesiania w innych miejscach w Polsce.
- Mamy nadzieję, że to nie koniec, lecz początek – dodaje Noemi Nemes, która organizowała projekt dla fundacji Harmonia Kultury. - Nasz region Europy potrzebuje szybkiego zalesienia, a dzieci chcą i mogą grać w tym wysiłku ważną rolę, tworząc swoją wieź z drzewami od najmłodszych lat. Jeśli w jeden dzień mała grupa może posadzić 1000 drzew, można sobie wyobrazić co byłoby możliwe, gdyby każda szkoła i przedszkole robiło takie akcje regularnie.

Twoja reakcja na artykuł?

14
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa rozbudowa SOSW

Nadbrzeżna gotowa

Leśnicy posprzątali, sprawcy zapłacą

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~AD 966 17-10-2018 7:54
Dlaczego tak ważne wydarzenie nie jest podawane z 2tygodniowym wyprzedzeniem?
~sziwoj 17-10-2018 9:28
do: ~AD 966 (7:54)
Bo teraz ważniejsze są sponsorowane artykuły cudotwórców politycznych. :D
~Gregory54 18-10-2018 17:06
do: ~sziwoj (9:28)
I kolejne odcinki Autodrania !
~ 17-10-2018 12:37
Dlaczego nie ma tych nierobów co 500+ biorą a nie znowu dziećmi się podpierają są od sadzenia inni co biorą pieniądze a dziecko kulturę wynosi z domu jak będzie patologia to dziecko wyrośnie na takiego nie będzie sadzić tylko niszczyć
~Zbój 17-10-2018 13:26
do: ~ (12:37)
Fajnie zorganizowana sprawa dzięki czemu dzieci zrobią coś dobrego, nauczą się też, że pewne rzeczy można zrobić samemu a nie wskazując kto ma za nich to zrobić. Tak sobie myślę, że patologia to pewnie ty ,tylko że bez 500...
~ 17-10-2018 13:55
do: ~ (12:37)
Potalogią jest pisanie takich bzdur, zwłaszcza jak się nie ma żadnych przesłanek do stawianych ocen.
~nie dla was złoty róg 17-10-2018 20:39
..., to woła o pomstę do nieba. Wtykają w ziemię małe z...łe patyki i lecą się reklamować jakiego to cudu dokonali. Ja jest? Otóż (nie będę zbyt szczegółowy) koło mnie na Zabobrzu, w ramach urządzania nam życia, posadzono kilka miesięcy temu DRZEWKA. 30 sztuk. Chodzę tam codziennie z Pieskiem na spacery i obserwuję, jak po kolei zdychają. Obecnie żywe są jeszcze 4 z 30. Codziennie podlewam jedno od dwóch miesięcy - ono teraz ! wypuściło liście. Reszta będzie na wiosne wyrwana, żeby... Może nawet posadzić nowe. A STATYSTYKI rosną chłopysiom, co potem po ordery się wypinają. KRÓTKO MÓWIĄC, NIKT NIE PRZEWIDUJE DALSZEGO CIĄGU PIELĘGNACJI NASADZEŃ. Posadzili, chwała przyjęta, reszta goowno ich obchodzi. Ja bym wziął do galopu takiego d...la co sadził (jako kierownik czy zleceniodawca) na wiosnę drzewka. I policzył ile z nich przeżyło lato. I dopiero PO tym, przyznawał bym EWENTUALNIE jakieś premie czy ordery. Bo inaczej jest to wszystko klasycznie jak to w Polsce: PSU O DOOPE POTŁUC.
~Zbój 17-10-2018 20:56
do: ~nie dla was złoty róg (20:39)
Mieszkasz obok, narzekasz, ale jedno uratowałeś,chwała ci za to . Wziąłeś się za swój kawałek świata.Ale czemu nie uratowałeś np, dwóch? Chyba nie dla tego żeby udowodnić że akcja sadzenia była bez sensu?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Drzymały i Flisaków nieco dłużej

Powstanie obwodnica Kaczorowa

Spotkali się z Beatą Kempą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1287
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%