MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Portrety w zawieszeniu od dzisiaj w BWA

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 19 grudnia 2013, 7:01
Aktualizacja: 7:26
Autor: BWA
Fot. BWA
Wernisaż wystawy malarstwa Katarzyny Rotkiewicz – Szumskiej odbędzie się dzisiaj (19.12.) o godz. godz. 18.00 w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Długiej. Ekspozycję można będzie oglądać do 13 stycznia 2014 r.

- Na obrazach Katarzyny Rotkiewicz - Szumskiej bohaterami są postacie wypatrzone na fotografiach. Epoka nie gra roli – to mogą być dzieci z grupowego zdjęcia z przedwojennego domu dla sierot, albo młody Thomas Bernhard, albo anonimowa dziewczyna. Nawet z mini zdjęcia w gazecie artystka potrafi wyciągnąć intrygujące twarze. Wyjęte ze swojego kadru i wstawione w kadr obrazu zyskują na sugestywności, zaczynają grać jakieś nowe role. To portrety, za którymi czai się historia, chęć opowiadania. Niby realizm, ale daleki od wiernego odtwarzania rzeczywistości. Czasami obrazy są syntetyczne w formie, uproszczone, czasami na pierwszy plan wybija się malarski gest – pisze Małgorzata Czyńska.

Katarzyna Rotkiewicz-Szumska studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom w roku 1983 u prof. Jerzego Krechowicza. Od 1992 roku współtworzy Teatr Cinema a od 2005 - Festiwal Muzyki Teatralnej, będący autorskim projektem Teatru Cinema. Mieszka i pracuje w Michałowicach, w domu będącym również siedzibą teatru i miejscem realizacji gościnnych projektów artystycznych. Autorka cyklu portretów będących próbą stworzenia swoistej kroniki malarskiej opartej o opowieści mieszkańców Michałowic. Projekt zrealizowany został w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i prezentowany jest również na wystawie „Portrety w zawieszeniu”.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Jelenia Góra oraz Jeleniej Plast.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Zofia Czernow i Robert Obaz byli za ogromnymi podwyżkami – dla siebie

Stalowe rumaki w Karpaczu

Zaczytaj się z Jelonką.com

Trwają porządki w Mysłakowicach

Gdzie zawita Skok w blok dzisiaj i w piątek?  

Zaczytaj się z Jelonką.com

Kabaret Paka w starym, dobrym stylu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
889
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%