Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 9615
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Porozumienie o współpracy „Zorki” i „Rzemiosł”

Czwartek, 16 lipca 2015, 7:33
Aktualizacja: Piątek, 17 lipca 2015, 7:51
Autor: Karolina Matusewicz
Jelenia Góra: Porozumienie o współpracy „Zorki” i „Rzemiosł”
Fot. Karolina Matusewicz
Wczoraj (15.07) podpisane zostało porozumienie między zakładem produkcyjnym „Zorka” i Zespołem Szkół Rzemiosł Artystycznych o współpracy w sprawie praktyk, staży i wsparcia procesu edukacji uczniów.

Prezes firmy Jerzy Chałaj, dyrektor ZSRA Bogdan Helik oraz prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła podpisali dokument, który przyniesie wiele korzyści obu stronom. Choć współpraca między szkołą i zakładem trwa od kilku lat, teraz zostanie zacieśniona i nastawiona będzie na naukę praktycznych umiejętności na najnowocześniejszych maszynach, co znacznie zwiększy szansę absolwentów na znalezienie zatrudnienia. - Łączy nas jedna wspólna pasja – obróbka drewna – mówił B. Helik.

Pracownie „Rzemiosł” wyposażone są w sprzęt z lat 60-tych XX wieku i nadal nadają się do podstawowej nauki zawodu, ale nie dają takich możliwości jak nowoczesne maszyny używane w „Zorce”.

W porozumieniu szczegółowo zapisano, jakie działania deklaruje firma oraz warunki, jakie musi spełnić szkoła. „Zorka” zapewni uczniom m.in. czterotygodniowe praktyki z dostępem do najnowocześniejszych maszyn, wizyty zapoznające z technologią, staże zawodowe, dni otwarte w okresie rekrutacji do szkół oraz kursy zawodowe dla uczniów, pracowników i wszystkich chętnych.

Szkoła i firma będą podejmować wspólne projekty edukacyjne, być może pracownicy „Zorki” będą przekazywać uczniom wiedzę w murach szkolnych. Rozważany jest także pomysł uruchomienia w przyszłości nowych, zapewniających młodym zatrudnienie w „Zorce”, specjalizacji w „Rzemiosłach”, np. operatora maszyn lakierniczych.

Prezes firmy podkreślił, że w „Zorce” nabór pracowników jest ciągły, nie brakuje tu absolwentów „Rzemiosł”, a 80 proc. mistrzów wywodzi się z załogi. Świadczy to o możliwości rozwoju i awansu w firmie, której zależy na wykwalifikowanej kadrze.

Prezydent Jeleniej Góry przypomniał o znaczeniu kształcenia zawodowego oraz możliwościach, jakie ono daje. - Zwłaszcza rodzicom trzeba uświadomić, że kształcenie zawodowe ma sens – mówił M. Zawiła.

Warto zachęcić młodzież do kultywowania swoistej tradycji Jeleniej Góry i nauki zawodu związanego z drewnem, który zapewni im stabilną przyszłość i zatrudnienie w rodzinnym mieście. Rozwój „Zorki” i wiążące się z tym ściąganie do pracy ludzi z całej Polski pokazuje, jak ważne są kierunki związane z obróbką drewna.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
494
Tak
23%
Nie
41%
Czasami
25%
Nie chodzę
11%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group