MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Porozmawiaj z notariuszem o… testamencie notarialnym

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 14 listopada 2016, 15:33
Aktualizacja: 15:40
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek/ Organizatorzy
Fot. Organizatorzy
26. listopada br. (sobota) w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze będzie można skorzystać z bezpłatnych porad dotyczących testamentu. Spotkanie odbędzie się w ramach tegorocznej edycji Otwartego Dnia Notariatu „Porozmawiaj z notariuszem o… testamencie notarialnym”. Notariusze będą udzielali informacji zarówno na temat testamentów, jak i innych zagadnień właściwych dla ich kompetencji.

Jak przekonują notariusze, testament to wola niekoniecznie ostatnia. - W Polsce nadal pokutuje przekonanie, że testament sporządzają osoby starsze lub ciężko chore. Nic dziwnego, że najchętniej odsuwamy przygotowanie takiego dokumentu na bliżej nieokreśloną, ale jak najbardziej odległą przyszłość. Jednak niesłusznie – dopóki żyje spadkodawca testament nie wywołuje skutków prawnych. Spadkodawca może dowolnie dysponować swoim majątkiem, może testament zmienić, odwołać lub sporządzić kolejny – wyjaśniają organizatorzy akcji.

W Polsce najbardziej popularne są testamenty sporządzane osobiście przez testatora (tzn. testamenty własnoręczne) oraz testamenty notarialne. Wszystkie dopuszczalne w polskim prawie sposoby sporządzenia testamentu mają taką samą moc prawną i wywierają takie same skutki.

Do sporządzenia testamentu własnoręcznego (holograficznego) wystarczy kartka i długopis. Dla swojej ważności dokument musi być w całości napisany własnoręcznie, opatrzony podpisem i datą sporządzenia. Testament napisany przy pomocy komputera, podyktowany i jedynie podpisany przez spadkodawcę nie jest ważny.
Sporządzenie testamentu przed notariuszem warto rozważyć z co najmniej kilku powodów – notariusz potwierdzi tożsamość spadkodawcy i upewni się, jaka jest jego rzeczywista wola oraz zaproponuje takie zapisy, które pozwolą zrealizować ją zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zdarza się, że z testamentów własnoręcznych wynikają nie do końca takie skutki, jakich oczekiwałby spadkodawca. Brak wiedzy prawniczej testatora powoduje, że jest w nich popełnianych wiele błędów dotyczących np. zapisów czy wydziedziczenia. Nieprecyzyjne zapisy mogą prowadzić do sporu pomiędzy spadkobiercami, a wówczas testament będzie podlegał ocenie sądu i może zdarzyć się tak, że wola spadkodawcy zostanie, zgodnie z Kodeksem cywilnym, zastąpiona rozwiązaniami wynikającymi z obowiązujących przepisów – co oznacza, że w pierwszej kolejności dziedziczyć będą np. małżonek i dzieci, a w razie ich braku dalsi krewni, nie zaś inne osoby wskazane przez spadkodawcę.

- Na prośbę testatora testament notarialny może zostać zarejestrowany w Notarialnym Rejestrze Testamentów (NORT) utworzonym przez Krajową Radę Notarialną. Rejestracja taka jest warta rozważenia, ponieważ dla spadkodawcy jest bezpłatna, a jednocześnie ułatwia zainteresowanym szybkie odszukanie testamentu po śmierci testatora – dodają organizatorzy akcji.

Więcej na temat testamentów będzie można dowiedzieć się podczas tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji społecznej Dzień Otwarty Notariatu „Porozmawiaj z notariuszem o… testamencie notarialnym”.

- Nie ogranicza to jednak listy tematów udzielanych informacji, ponieważ notariusze odpowiadają na pytania dotyczące wszystkich spraw, które można załatwić w kancelarii notarialnej – dodają organizatorzy akcji.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Utrudnienia na trasach rowerowych

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~gluś 14-11-2016 18:46
super :)
~JGC 15-11-2016 11:26
Tiaa, zarobki spadły i trzeba się reklamą ratować ? Prawniczy bełkot jest dobry, aby jak najwięcej wyciągnąć od klienta, a każda wizyta kosztuje :-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Rodzinna wystawa

Śladami św. Jadwigi

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
818
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%