MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Porozmawiaj z notariuszem o… testamencie notarialnym

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 14 listopada 2016, 15:33
Aktualizacja: 15:40
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek/ Organizatorzy
Fot. Organizatorzy
26. listopada br. (sobota) w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze będzie można skorzystać z bezpłatnych porad dotyczących testamentu. Spotkanie odbędzie się w ramach tegorocznej edycji Otwartego Dnia Notariatu „Porozmawiaj z notariuszem o… testamencie notarialnym”. Notariusze będą udzielali informacji zarówno na temat testamentów, jak i innych zagadnień właściwych dla ich kompetencji.

Jak przekonują notariusze, testament to wola niekoniecznie ostatnia. - W Polsce nadal pokutuje przekonanie, że testament sporządzają osoby starsze lub ciężko chore. Nic dziwnego, że najchętniej odsuwamy przygotowanie takiego dokumentu na bliżej nieokreśloną, ale jak najbardziej odległą przyszłość. Jednak niesłusznie – dopóki żyje spadkodawca testament nie wywołuje skutków prawnych. Spadkodawca może dowolnie dysponować swoim majątkiem, może testament zmienić, odwołać lub sporządzić kolejny – wyjaśniają organizatorzy akcji.

W Polsce najbardziej popularne są testamenty sporządzane osobiście przez testatora (tzn. testamenty własnoręczne) oraz testamenty notarialne. Wszystkie dopuszczalne w polskim prawie sposoby sporządzenia testamentu mają taką samą moc prawną i wywierają takie same skutki.

Do sporządzenia testamentu własnoręcznego (holograficznego) wystarczy kartka i długopis. Dla swojej ważności dokument musi być w całości napisany własnoręcznie, opatrzony podpisem i datą sporządzenia. Testament napisany przy pomocy komputera, podyktowany i jedynie podpisany przez spadkodawcę nie jest ważny.
Sporządzenie testamentu przed notariuszem warto rozważyć z co najmniej kilku powodów – notariusz potwierdzi tożsamość spadkodawcy i upewni się, jaka jest jego rzeczywista wola oraz zaproponuje takie zapisy, które pozwolą zrealizować ją zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zdarza się, że z testamentów własnoręcznych wynikają nie do końca takie skutki, jakich oczekiwałby spadkodawca. Brak wiedzy prawniczej testatora powoduje, że jest w nich popełnianych wiele błędów dotyczących np. zapisów czy wydziedziczenia. Nieprecyzyjne zapisy mogą prowadzić do sporu pomiędzy spadkobiercami, a wówczas testament będzie podlegał ocenie sądu i może zdarzyć się tak, że wola spadkodawcy zostanie, zgodnie z Kodeksem cywilnym, zastąpiona rozwiązaniami wynikającymi z obowiązujących przepisów – co oznacza, że w pierwszej kolejności dziedziczyć będą np. małżonek i dzieci, a w razie ich braku dalsi krewni, nie zaś inne osoby wskazane przez spadkodawcę.

- Na prośbę testatora testament notarialny może zostać zarejestrowany w Notarialnym Rejestrze Testamentów (NORT) utworzonym przez Krajową Radę Notarialną. Rejestracja taka jest warta rozważenia, ponieważ dla spadkodawcy jest bezpłatna, a jednocześnie ułatwia zainteresowanym szybkie odszukanie testamentu po śmierci testatora – dodają organizatorzy akcji.

Więcej na temat testamentów będzie można dowiedzieć się podczas tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji społecznej Dzień Otwarty Notariatu „Porozmawiaj z notariuszem o… testamencie notarialnym”.

- Nie ogranicza to jednak listy tematów udzielanych informacji, ponieważ notariusze odpowiadają na pytania dotyczące wszystkich spraw, które można załatwić w kancelarii notarialnej – dodają organizatorzy akcji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Niebezpieczne wyzwania

Bulwar Cieplicki otwarty!

Komisja w terenie

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~gluś 14-11-2016 18:46
super :)
~JGC 15-11-2016 11:26
Tiaa, zarobki spadły i trzeba się reklamą ratować ? Prawniczy bełkot jest dobry, aby jak najwięcej wyciągnąć od klienta, a każda wizyta kosztuje :-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wreszcie dobra droga

Drzymały jeszcze poczeka na remont  

Przy Złotniczej będzie chodnik do boiska

Bilety do Term Cieplickich za pół ceny! (komunikat)

Studium na początek

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
310
Tak
62%
Nie
36%
Nie wiem
3%