MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Porada z urzędu

Wiadomości: Polska
Czwartek, 17 marca 2005, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 22 stycznia 2006, 18:03
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Bezpłatną pomoc prawnika możesz uzyskać w stowarzyszeniu, fundacji lub w biurze poselskim

Częste zmiany prawa, niezrozumiałe sformułowania przepisów i trudny dostęp do specjalistycznych porad utrudniają nam życie. W ministerstwie sprawiedliwości powstał projekt o dostępie do bezpłatnej pomocy prawnej

Nie każdego stać na wizytę u adwokata czy radcy prawnego. Gdy chcemy uzyskać poradę, zaczynamy szukać kogoś, kto bezpłatnie wskaże nam drogę postępowania sądowego lub pomoże sformułować pismo procesowe. Zdani tylko na siebie, często rezygnujemy z dochodzenia swoich praw lub trafiamy ze sprawą do niewłaściwej instytucji. Wiele spraw nie trafiłoby w ogóle do sądu, gdybyśmy wcześniej uzyskali właściwą poradę prawną.

W przyszłości
Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy o dostępie do bezpłatnej pomocy prawnej. Zakres pomocy podzielono na dwie grupy. – Pierwsza – podstawowa polega na udostępnieniu informacji o aktualnych przepisach, instytucjach, przysługujących prawach oraz pomocy w przygotowaniu pisma sądowego lub urzędowego. Druga grupa to pomoc w reprezentowaniu naszych praw i interesów przed sądami.
Udzielanie pomocy uzależnione będzie od dochodów (to samo kryterium dochodowe, które bierze pod uwagę pomoc społeczna) i sytuacji życiowej (niepełnosprawność, bezdomność, przemoc w rodzinie czy sieroctwo). Biura pomocy prawnej tworzone będą w miejscowościach, w których mają swoją siedzibę sądy okręgowe i rejonowe. Nad działaniem tych biur czuwać będzie Krajowe Centrum Pomocy Prawnej w Warszawie.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Promesy dla strażaków  

Powstanie trasa rowerowa – sprostowanie

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie  

Politycy komentują wynik wyborów

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Czyżby Andrzej Duda?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
672
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%