MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 5 sierpnia
im. Mariana, Marii, Stanisława

Poprawek matury nie będzie

Wiadomości: Polska
Środa, 13 kwietnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 11:33
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Czy nowa matura to naruszenie konstytucyjnych praw i równego dostępu do edukacji.

Rodzice uczniów domagają się poprawek na nowej maturze. Ministerstwo edukacji konsekwentnie mówi: żadnych zmian nie będzie!

Uczniowie, którzy w dniu egzaminu zachorują lub z ważnych powodów nie przystąpią do matury, najbliższą okazje na jej zdanie będą mieć dopiero w styczniu.
– Egzamin maturalny zdawany zimą oznacza dla tych młodych ludzi stracony rok, bo tracą szansę na przyjęcie na studia – tłumaczy Krzysztof Śnioszek, przewodniczący Krajowego Porozumienia Rodziców i Rad Rodziców.
Porozumienie wysłało pismo do ministra edukacji i rzecznika praw obywatelskich. – Chcemy, żeby profesor Andrzej Zoll odpowiedział nam, czy to jest zgodne z prawem. Jeśli nie, zmobilizujemy rzecznika, by skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego – tłumaczy Śnioszek.
Rzecznik praw obywatelskich na razie nie zajął stanowiska w tej sprawie. – Dwa tygodnie temu wysłaliśmy do ministra edukacji pismo z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. Wczoraj po południu otrzymaliśmy odpowiedź. Teraz musimy ją przeanalizować. Dopiero wtedy będziemy mogli coś powiedzieć
– tłumaczy Stanisław Wileński z biura RPO.
Minister jest konsekwentny. – Zmian nie będzie. Rozporządzenie z 7 września obowiązuje i nie będziemy go zmieniać na pięć dni przed maturą – mówi Mieczysław Grabianowski, rzecznik ministerstwa edukacji.
Rodzice zaalarmowali dopiero teraz, bo w głowie im się nie mieściło, że nikt tego nie zmieni. – Myśleliśmy, że będą jakieś poprawki – mówi Śnioszek.

(...)
Maturalny rozkład jazdy
Nowa matura rozpocznie się w poniedziałek, 18 kwietnia. Najpierw maturzyści będą zdawać egzaminy ustne, które potrwają do końca kwietnia. Od 4 maja czekają ich egzaminy pisemne, które mają trwać do ostatnich dni maja.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Radośnie i bezpiecznie

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Zabezpieczono susz konopi indyjskich

Jest kapliczka św. Anny

Strażacy przeszli szkolenie

Stalowe rumaki w Karpaczu

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
828
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
5%