MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Popłynęła krew w akademii

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 26 lutego 2008, 17:22
Aktualizacja: 17:23
Autor: Mar
Fot. Mar
W Wydziale Gospodarki Regionalnej i Turystyki Akademii Ekonomicznej po raz czwarty odbyła się Wampiriada. Ale zamiast wampirów pojawiła się ekipa z wałbrzyskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z trzema łóżkami do pobierania krwi.

- W ciągu pięciu godzin zgłosiło się 44 ochotników, z których 41 dopuściliśmy do oddania krwi – powiedziała nam Teresa Kamińska, kierująca ekipą. – Takich wyjazdów do pobierania krwi mamy 8 do 10 w miesiącu. Zwykle odwiedzamy miejscowości, gdzie nie ma naszych placówek terenowych. Chociaż w Jeleniej Górze mamy taką przy szpitalu wojewódzkim, to zapał Pawła Mierzwińskiego i jego ekipy po raz kolejny skłonił nas do przyjazdu tutaj – dodała.

Anna Buła, która po raz pierwszy oddała dzisiaj krew, powiedziała nam, że zdecydowała się na to, ponieważ miała wypadek samochodowy i wie jak ważna w leczeniu jest krew. Z kolei Magdalena Ćwirko, studentka 2 roku Akademii Ekonomicznej, krew oddala po raz kolejny.

– Gdy tylko zaczęłam studia zdecydowałam się na jej oddanie, bo chciałam wiedzieć jaką mam grupę krwi. Gdy okazało się, że mam bardzo poszukiwaną 0 Rh- i że oddanie krwi to żaden problem dla mnie, zaczęłam krew oddawać regularnie. Nawet przekonałam dwójkę znajomych, żeby też zostali honorowymi krwiodawcami – powiedziała Magdalena Ćwirko. Krzysztof Ferenc przyszedł po raz pierwszy, bo chce pomóc tym, którzy krew potrzebują.

Jak powiedziała Teresa Kamińska, każdy kto zgłosi się trzy razy i odda krew, dostanie tzw. krewkartę, która może mu uratować życie w szpitalu, gdyż lekarze nie będą musieli już robić rozszerzonych badań krwi. – Natomiast każdy, kto chciałby mieć taką kartę a nie chce zostać honorowym dawcą, może za 45 złotych kupić ten dokument. Po szczegóły trzeba zgłosić się do najbliższej stacji krwiodawstwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Proces apelacyjny byłego proboszcza Ruszowa

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ed 26-02-2008 18:19
no nieźle, na samych dziennych 1000 studentów a tu raptem 45 osób przyszło (4,5%) niezły wskaźnik, szkoda że wszyscy nie myślą tak jak Mierzwa, źle to świadczy o poziomie przyszłych elit, oni widać wolą przyjmować różne płyny niż je oddawać
DEROG 26-02-2008 18:37
mało ludzi to prawda ale wytłumaczeniem tego faktu może byc to, iż obecnie na AE nie ma praktycznie 5roku a 1 i 2 rok walczy z poprawkami :) pozostałym może godzina nie pasowała. Tak czy inaczej dobrze, że są jeszcze odważni do oddawania krwi
~BGY 26-02-2008 19:18
Podczas czterech edycji WAMPIRIADY zebraliśmy ponad 100 litrów krwi:) Dziekujemy za to pozytecznym wampiom:))
~Greg 26-02-2008 21:03
Ja tego Pana w pomarańczowym to znam :P Cinek jak zwykle poważny...
~tomek.jg 26-02-2008 21:12
DEROG - jak będzie potrzebował krwi to też Ci powiem, że nie mam czasu bo oglądam "M jak miłość" To, że ktoś ma poprawki czy inne bzdety nie ma znaczenia w momencie kiedy walczy się o życie innych. Ty się zastanów ;) A po drugie to ciekawe ile w tym było wykładowców czy też pracowników AE? Założę się, że nie było nikogo. To dopiero NAGANA! Zamiast dawać przykład to nikogo z nich to nie obchodzi! Żenada!
~Mierzwa 26-02-2008 23:52
tomku.jg a tu Cię zadzwię, bo wspomniani wykładowcy byli i oddali dzielnie krew. Dwóch doktorów i jedna jedyna kobieta - Pani mgr :) Dysponuję dokumentacją zdjęciową. Jak napisał ed, raptem 4,5% spośród studentów, to niewiele. Wszak wiele osób odpada na wstępie z racji przebytych chorób, bądź w przypadku kobiet, z niedyspozycji, czy choćby terminów 8 tygodni między kolejnymi donacjami. Osób, które przyszly ale nie mogły oddać było naprawdę wiele! Czy troje wykładowców to godna reprezentacja spośród blisko 200 zatrudnionych na AE? Dobre i te trzy osoby - chwała im za to, że mieli odwagę przyszli i oddali!!
~Basia studentka 27-02-2008 9:02
ja mam tylko małą uwagę do strony merytorycznej artykułu. koleżanka po wypadku to nie Ania BUŁA tylko BAŁA!
~Sloujol 27-02-2008 19:23
ja tez wczoraj oddałem krew mowie wam satysfakcja niesamowita ze można komuś pomoc w ten sposób :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Strażacy przeszli szkolenie

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Stanowisko T4B Ekotechnologie ws. modernizacji oczyszczalni w Mysłakowicach (sprostowanie)

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
142
Tak
39%
Nie
54%
Nie wiem
8%