MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Ponadczasowy Chopin na skrzypce i fortepian

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 3 października 2010, 8:20
Aktualizacja: 8:22
Autor: Gabi
Fot. Gabi
Piątkowy koncert skrzypaczki Jolanty Stopki i pianistki Magdaleny Blum ukazał widzom nowe możliwości, jakie z sobą niesie muzyka Fryderyka Chopina.

W tym duecie nie ma gwiazdy, są dwie bardzo utalentowane kobiety, których instrumenty współistnieją i przeplatają się ze sobą. Otwarty dla publiczności koncert w Filharmonii Dolnośląskiej rozpoczął się Sonatą na skrzypce i fortepian w aranżacji Ferda Davida. Jeden z największych znawców i badaczy Fryderyka Chopina tak mówił o sonacie, która rozpoczęła piątkowy koncert: „ Sonata wciąga i przykuwa od pierwszego do ostatniego taktu. Komponowana w czasach dla Chopina trudnych, porywa, zadziwia i zachwyca swym rzadkim pięknem i przeświecającą poprzez dźwięki mądrością- cierpką i gorzką”.

Nieskazitelna czystość i wyrazistość Nokturnu Es-dur w aranżacji Camille’a Saint-Saënsa wypełniła salę filharmonii. Magdalena Blum, bardzo utalentowana pianistka, świetnie zaprezentowała się w czterech mazurkach. Jolanta Stopka i Magdalena Blum tworzą duet niebanalny, który łączy w sobie wrażliwość, otwartość na dźwięk i żywiołowość sceniczną.

Panie podkreślają, że najważniejsze w ich muzykowaniu to słyszeć, słuchać i być słuchanym. Jednym z Utworów kończących piątkowy koncert była kompozycja Jarka Kordaczuka pt. Sostenuto. Hommage à Chopin skomponowana specjalnie dla Jolanty Stopki w 2009 roku. Koncert pięknych artystek został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność jeleniogórską. U niejednej osoby interpretacje tego duetu wycisnęły łzę wzruszenia.

Artystki natomiast podziękowały publiczności dwoma bisami. Po koncercie cierpliwie rozdawały autografy, nie tylko młodym adeptom szkoły muzycznej.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

Zaczytaj się z Jelonką.com

Czeskie fotografie w BWA

Na ratunek skoczniom

John Quincy Adams w Kotlinie Jeleniogórskiej

Country pod Śnieżką

Festiwal na ludowo

Jeleniogórzanie uwielbiają festiwal teatrów ulicznych

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
443
Tak
87%
Nie
9%
Nie mam zdania
5%