MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Pomysły na biznes

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 5 czerwca 2019, 10:02
Aktualizacja: Czwartek, 6 czerwca 2019, 12:15
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W auli Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego odbył się finał Akademii Przedsiębiorczości dla uczniów szkoły ponadpodstawowej i studentów. Inicjatywa Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego ma rozwijać świadomość ekonomiczną uczestników i kreatywność u progu dorosłego życia.
5 miesięcy - 47 uczestników - 9 trenerów - 11 warsztatów z 8 zakresów tematycznych i 36 godzin zajęć - to pilotażowa edycja Akademii Przedsiębiorczości w liczbach, które przedstawiła Katarzyna Harbul-Bała na wstępie wtorkowego finału.

Finał, podczas którego swoje pomysły na biznes prezentowała grupa najmłodsza, miał miejsce 24 maja 2019 roku. Z kolei 4 czerwca 2019 swoje plany na biznesową przyszłość pokazali starsi uczniowie oraz studenci.

Uczestnikom bardzo się podobało, że były to zajęcia w małych grupach - maksymalnie 20-osobowych. Świetna współpraca na linii trener - uczestnik. To były warsztaty, więc w praktyce mogli sprawdzić swoje umiejętności. To już nie są ci sami ludzie, z którymi zaczynaliśmy w lutym - są pewniejsi siebie, wiedzą lepiej jak wyciągać informacje z rynku. Kilku studentów będzie zaczynało już swój biznes w te wakacje - powiedziała K. Harbul-Bała, która cieszy się, że Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego mogła pobudzić młodych ludzi do działania.
W Rzemiosłach Elwira Pindyk zaszczepiła we mnie gen ekonomiczny, a KARR pomaga dostarczając bardzo dużo wiedzy w krótkich spotkaniach, popartych praktyką. Dowiedziałem się np. jak rozwiązywać konflikty, problemy w dużych korporacjach, bo jeden mały problem może mieć bardzo duże znaczenie dla całej firmy, a to nie jest mile widziane - powiedział Patryk Prusinowski, student I roku ekonomii, który wraz z kolegą i koleżanką stworzył pomysł aplikacji, dzięki której można zlecać zrobienie zakupów, co ma być wygodne zarówno dla studentów, seniorów, osób niepełnosprawnych, jak i... leniwych.
Stworzyłyśmy kawiarnię z domowymi wypiekami. Stawiamy na jakość, chcemy pokazać, że gastronomia nie musi być nudna i oklepana - powiedziała Marta Lipnicka z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych. - Nauczyliśmy się wykorzystywać swoje możliwości, umiejętności. Wiemy, że mały problem może zaburzyć działania projektu, firmy - dodała uczennica.

W trakcie finałowego spotkania w auli WEZiT UE, młodzież i studenci prezentowali swoje pomysły na biznes, a oceniało je jury złożone z organizatorów (KARR), sponsorów, uczelni, szkoły czy Starostwa Powiatowego.

To 10 grup - 10 prezentacji - 10 pomysłów, które w większości mają ogromne szanse na realizacje. Kawiarenki, galerie sztuki, platformy zakupowe czy studio animacji. Jury najbardziej przekonała jednak aplikacja „Multibilet” umożliwiająca zakup wejściówek do wszystkich atrakcji turystycznych w regionie oraz pomysł na firmę TREE, produkującą meble z litego drewna. Autorem pierwszej jest student WEZiT – Arkadiusz Adamowicz. Autorami drugiego pomysłu są uczniowie ZSRA Natalia Lewandowska, Wiktoria Mękal oraz Jakub Rulkowski - informują organizatorzy, którzy zapowiadają kolejną edycję na znacznie szerszą skalę, bowiem zainteresowanie jest bardzo duże.

Twoja reakcja na artykuł?

8
89%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Szkoły przygotowane?

W planie szkoła katolicka

XXI Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~trader 5-06-2019 10:03
I na pomysłach najczęściej się kończy zapał większości,liczy się działanie ,jak nie zaczniesz działać od teraz, to na nic pomysły.
~` 5-06-2019 13:26
Dobry jak to mowia amerykanie bull shit. Pomysly na firme to mozna miec a skad kasa , lokum , zusy, skarbowki i inne chciwe k....? Chyba ze tatus da milion a ty w rok z tego zrobisz 100 tysiecy to moze wtedy tak. Szczegolnie w tym regionie w ktorym trzymaja sie tylko ci co sie dorobili w latach 90 a reszta sie zwija ba nawet banki zamykaja lokale bo im sie nie oplaca. A co dopiero 'domowe wypieki' no beczka smiechu. Co to za idiotyzmy wy tam cos palicie?
~ 5-06-2019 13:46
Chłopie, coś ty ubrał...:)
~Wow 6-06-2019 4:39
To ilu przetrwali 5 lat ? Młodzi widzą :)
~dzidizisu 6-06-2019 23:18
Biznes - tak; W polsce - NIE!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rodzice: będzie walka o szkołę aż do skutku

Trwa "Davos" w Karpaczu

Zygzakiem po ulicy

Będzie taniej za wodę i ścieki

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
582
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%