MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Pomóżmy samotnym matkom z dziećmi (3)

Wiadomości: Region
Środa, 23 marca 2016, 7:44
Aktualizacja: Piątek, 25 marca 2016, 7:56
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. DSMzD w Pobiednej/ III LO w Jeleniej Górze
Minęły trzy tygodnie od kiedy Jelonka.com rozpoczęła akcję pomocy dla Domu Samotnych Matek z Dziećmi z Pobiednej, gdzie konieczny jest pilny remont budynku. Już udało się przekazać 150 mkw. płytek podłogowych, w tym tygodniu trafią tam gładzie, biała farba czy fuga, a w kwietniu 140 mkw. paneli podłogowych. W zbiórkę środków czystości zaangażowały się szkoły. Pierwszy miesięczny zapas od Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze został przekazany wczoraj (22.03). Ale to nie koniec akcji...

Kiedy rozpoczynaliśmy akcję i otrzymaliśmy od kierownictwa MONAR-owskiej placówki listę potrzeb, liczyliśmy z tym, że to nie będzie łatwe zadanie. Jednak kiedy dowiedzieliśmy się, że w obiekcie wymagającym natychmiastowego remontu ze swoimi matkami żyje 18 dzieci w różnym wieku, a dwójka kolejnych maluszków przyjdzie niebawem na świat, nie zastanawialiśmy się. Na portalu Jelonka.com napisaliśmy apel o pomoc i zaczęliśmy dzwonić do firm prowadzących działalność na terenie Jeleniej Góry.

Natychmiast na naszą prośbę odpowiedzieli Państwo Marconi z firmy Polcolorit w Piechowicach, którzy przekazali płytki podłogowe na powierzchnię 150 mkw. i własnym transportem dostarczyli je 16 marca do placówki. Z pomocą przyszedł również otwierający się przy ul. przy ul. Legnickiej w Jeleniej Górze market budowlany Leroy Merlin, który przekaże 140 mkw. paneli podłogowych. Dyrektor sklepu Sławomir Partacz w ciągu dosłownie kilku dni określił jaką konkretnie pomoc otrzyma placówka i ustalił termin dostawy na początek kwietnia. Hurtownia materiałów budowlanych KE-MA działająca przy ul. Żeromskiego w Jeleniej Górze przekaże natomiast materiał na całą elewację budynku, zadeklarowała też przekazanie farby i innych potrzebnych materiałów. Pomoc tej placówce KE-MA oferuje już nie pierwszy raz. Sklep materiałów budowlanych PSB Mrówka Mysłakowice działająca przy ul. Stawowej 10 w Mysłakowicach (przy głównej drodze na Karpacz) przekaże białą farbę, gładzie i inne. Wszystkim bardzo dziękujemy!

- Jestem bardzo wdzięczna za każdą formę okazanej nam pomocy i bardzo się cieszę z tego, co otrzymamy – mówi Jolanta Fijałkowska, kierownik Domu dla Samotnych Matek z Dziećmi w Pobiednej. – Teraz wierzę, że ten remont uda się zrobić. Dzięki tym darowiznom łatwiej będzie nam znaleźć czy odłożyć pieniądze na to, czego nie dostaniemy i przede wszystkim na robociznę. To naprawdę wiele dla nas znaczy, bo remontu w tej placówce nie było od wielu lat. Podarowane kafelki położone zostaną w kuchni, jadalni, sali terapeutycznej, pralni i w innych pomieszczeniach. Panele potrzebne są do 15 pokoi. Obecnie trwa już remont dwóch z aneksem dla malutkich dzieci, a także remont łazienek. Cieszymy się również, że będziemy mieli nową elewację budynku, bo obecna pozostawia wiele do życzenia. Jeden pan zaoferował nam pomoc w wymianie tej elewacji. Po zakończeniu prac nasze matki i ich dzieci w końcu będą miały godne warunki do życia – dodaje J. Fijałkowska.

Jak podkreśla kierowniczka Domu Samotnych Matek z Dziećmi z Pobiednej, zakres remontu jest ogromny i znacznie wykracza poza to, co planowano zrobić wewnątrz budynku. Dlatego placówka stara się zaoszczędzić każdy grosz. - Kiedy zaczęliśmy robić jedną rzecz, okazywało się, że materiały użyte do kolejnych elementów pomieszczeń są niezdrowe i trzeba je natychmiast wymienić – mówi Jolanta Fijałkowska. – Dlatego tak duże są koszty robocizny. Wyremontowanie jednego pokoju kosztuje nas od 2 do 4 tys. zł. Więc każdy zaoszczędzony grosz jest na wagę złota, bo przekazujemy na remont – dodaje kierowniczka.

Stąd pomysł, by odciążyć placówkę od zakupu środków czystości, które co miesiąc pochłaniają sporą część budżetu Domu Samotnych Matek z Dziećmi w Pobiednej. Do akcji zaprosiliśmy szkoły gimnazjalne z Jeleniej Góry i regionu i poprosiliśmy by każda szkoła wybrała sobie jeden miesiąc, w którym każdego roku będzie organizowała zbiórkę ucząc w ten sposób młodzież wrażliwości na krzywdę innych i chęci dzielenia się. Nie musieliśmy długo czekać na pozytywną odpowiedź. Wszystkie miesiące w roku zostały „przydzielone”. Jako pierwsza z pomocą ruszyła szkoła, która już wcześniej pomagała tej palcówce – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze na czele z pedagog Bożeną Fijałkowską. Wczoraj (22.03) przekazało już produkty placówce. – Młodzież bardzo aktywnie włączyła się w zbiórkę – mówi pedagog szkoły Bożena Fijałkowska, na którą w akcjach charytatywnych zawsze można liczyć. – Zanim przystąpiono do zbierania potrzebnych produktów, byłam w każdej klasie osobiście i poinformowałam uczniów o tym, jakie warunki panują w placówce. Mówiłam, że do tego ośrodka trafiają mamy z dziećmi z całej Polski, które wiele w życiu przeszły. Każda klasa miała też lekcję wychowawczą poświęconą tej zbiórce, co doskonale wpisało się w program szkoły i problematykę przeciwdziałania wykluczeniu. Cieszę się z efektów, bo naprawdę wiele udało się zebrać – dodaje pedagog szkoły.

Dzisiaj (23.03) odebrana zostanie żywność i odzież zebrana dla placówki w Pobiednej w Publicznym Katolickim Gimnazjum św. Pankracego w Jeleniej Górze. W kwietniu zebrane produkty przekaże Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze, którego dyrektor Bogdan Helik zaoferował nie tylko natychmiastową pomoc, ale i transport paczek. Pomocy na maj nie odmówił Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych przy ul. Leśnej w Jeleniej Górze, na czele z dyrektor Heleną Kasperczyk. Z chęcią przystąpienia do akcji same zgłosiły się: Zespół Szkół Technicznych „Mechanik”, Zespół Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze oraz Szkoła Podstawowa w Dłużynie Dolnej (g. Pieńsk, powiat zgorzelecki). Ponadto na nasz apel pozytywnie odpowiedziały placówki: Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych nr 2 w Jeleniej Górze, I LO im. Żeromskiego w Jeleniej Górze, II LO im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Zespół Szkół Licealno – Gimnazjalnych w Mirsku, Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema w Kowarach i Zespół Szkół Elektronicznych i Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze. – Wszystkim szkołom już teraz bardzo dziękuję – mówi Jolanta Fijałkowska. – To piękny gest zgodny z hasłem głoszonym przez naszego założyciela Marka Kotańskiego „Daj siebie innym”. Zaoszczędzone na tych produktach pieniądze przekażemy oczywiście na remont, dlatego jestem za nie bardzo wdzięczna – dodaje kierownik placówki.

To nie koniec akcji. Jelonka.com nadal szuka firm, instytucji i szkół, które mogłyby pomóc, bo potrzeby w dalszym ciągu są duże. Do remontu potrzebne są jeszcze: regipsy na pow. 300 mkw., farby kolorowe pastelowe na powierzchnię ok. 300 mkw., płyty OSB na pokrycie 200 mkw. podłogi, gładzie na powierzchnię 150 mkw., klej do kafli, a także zamrażarki skrzyniowe przemysłowe (być może jakieś hurtownie, sklepy wymieniają je u siebie ze względów estetycznych i mogłyby przekazać jeszcze sprawne urządzenia) i piekarnik elektryczny. Druga sprawa – również bardzo ważna bo kosztowna – to opał. Placówka potrzebuje miesięcznie przez cały rok (bo latem podgrzewana jest woda) około dwie tony tzw. ekogroszku.

Tym, którzy chcieliby wesprzeć placówkę finansowo podajemy numer konta Stowarzyszenia Monar Domu samotnych Matek z Dziećmi w Pobiednej, ul. Hetmańska 61, 58-814 Pobiedna: BZW BK 02 1090 1997 0000 0005 2802 3441

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie taniej za wodę i ścieki

Nurkowe Demo Days

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~par.... 23-03-2016 8:17
Na zdjęciach młodzież z III LO. Jestem dumna, że moja córka (która też pomogła) chodzi do tej szkoły. Brawo wychowawcy, brawo pani pedagog.
~qwe 23-03-2016 8:28
A po remoncie matki z dziećmi wygoni się do noclegowni ,bo arabusy przyjadą a byle gdzie to ciapaty nie będzie mieszkał i dolary im trzeba dać na kieszonkowe żeby sobie w wolnym czasie jakieś bomby konstruowali
~gluś 23-03-2016 8:32
bardzo cenna akcja, fantastycznie że jest tylu ludzi dobrej woli a Pani redaktor Angelice należą się wielkie wyrazy podziękowania, zresztą wszystkim uczestniczącym akcji także :)
~ 23-03-2016 9:57
Na Facebooku także zrobiliśmy zbiórkę w piątek zostanie dostarczone. Zbiórka zorganizowana przez Panią Joannę Z. administratorki grupy Baby Market Jelenia Góra i okolice ;-). To jest straszne jak ktoś mówi, że nie ma cebuli i ziemniaków bo i takie są potrzeby na już... Pomóżmy tym mamom i dzieciaczkom, bo jak nie my to kto? Państwo Polskie?
~xxx 23-03-2016 11:17
w tych szkołach oby nie była zbiórka jak za moich czasów wymuszona,Teraz z tego się śmieję ale do dziś pamiętam jak zbierali na coś po 3 zł i choć rodzice mi ich nie dali bo sami potrzebowali pomocy to pani wychowaca fest mnie poniżyła przed klasą ,bo niby jak można nie mieć 3 zl,a niby co miałem ukraść?,
~ 23-03-2016 12:32
Teraz trzeba pomagać muzułmaną bo im żle !!!
~ 23-03-2016 13:09
i słusznie tak należy pomagać pytanie .a tatusiowie kochani którzy są częściowo winowajcami tego koszmaru matek z dziećmi.zapomnieli ,że mają obowiązek .kochane dzieciaczki szkoda ale trzeba pomagać.
~ 23-03-2016 13:50
Jestem rozczarowana nieobecnoscia Pani Machalek ! :(.
~ 23-03-2016 13:54
nie zapomnij ,że są także samotni ojcowie wychowujący dzieci.I pomyśl o tym czy matki zostały samotne bo ojciec zapomniał czy może zmarł ?Nie uogólniaj bo możesz kogoś skrzywdzić taką opinią.
~ 23-03-2016 14:49
do 12:32 może dla Ciebie należałoby zrobić kwestę w celu zakupu słownika ortograficznego?Gęsi pasałeś zamiast chodzić do szkoły?
~Joasia M 23-03-2016 18:37
a jeszcze lepiej pomagać przyszłym samotnym matkom - jeszcze w szkole uświadamiając je że dzielnicowy macho lub klasowy samiec alfa to nie jest dobry kandydat na partnera
~ 23-03-2016 22:55
Tatusie tych dzieci mają ich w d..ie, są rozgrzeszeni bo ich podatnicy utrzymują i to na być prawo i sprawiedliwość a gdzie w tym jest złotousty kler !!
~uovuitvt 24-03-2016 0:51
u mnie na osiedlu jest taki jeden gościu co już dwie samotne matki zrobił, a jedna laska właśnie szeroko nóżki rozkłada i wkrótce on zrobi z niej trzecią samotną matkę... myślę jednak, że to nie będzie jego ostatnie słowo... pomagajmy, pomagajmy samotnym matkom... one same sobie nie są w stanie pomóc....
~AD966 24-03-2016 4:54
Tosą ludzkie tragedie . Tak było zawsze w każdym kraju . Poczytajcie ,jest film o dzieciach i samotnych matkach w katolickiej Irlandii kierowanej przez zkonBoromeuszek,. Przyczyne tego stanu trzeba szukać w braku EDUKACJI ,ciemnogród religijny. Do tego dochodzą alkohol ,narkotyki .Wazne to brak MIŁOŚCI rodziców .Na samych darach dlugo sięnie pojedzie ,muszą dac coś od siebie ,musi powstać tzw .komuna ,kto ma predyspozycje zajmuje się dziećmi reszta pracuje coś wytwarza aby sprzedać ,tylko praca czyni człowieka wolnym. Chcącwyjść z biedy i marazmu sam musi sobie pomóc .
~ 24-03-2016 6:53
"zakon" boromeuszek to może pomińmy milczeniem http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/siostry-boromeuszki-przepraszaja-i-wyrazaja-gleboki-bol,422069.html
~eee 24-03-2016 13:02
Drogie mamusie wraz z pociechami, proszę o szeroki uśmiech do wiodącej partii i pimpusia....powodzenia!
~Olo2580 24-03-2016 13:46
Teraz widać na czym polega dziadowskie państwo jak to raczył był powiedzieć min płaszczak! Gratulacje dla sponsorów bo robią dobre i wielkie rzeczy! Popieram ich bo też nieraz wspomogę groszem jakąś akcję charytatywną. Za minn. te zaoszczędzone pieniądze rząd w ramach dobrej zmiany może zakupić dla siebie za 20 mln pełne garaże nowych audiczek od niemców których tak nienawidzi. A to tylko dlatego że jakiś burak z boru założył do pierwszej beemki w kraju zużytego kapcia. A tak po za tym to zdrowych i wesołych świąt dla wszystkich!
~@^@ 24-03-2016 15:13
Jak nie pomóc matce z dzieckiem, to komu? Brawo dla wszystkich darczyńców! W końcu to pomoc dla członków naszego społeczeństwa, którzy tu będą żyć i dorastać. Im godniej te życie przebiega, tym lepiej dla nas wszystkich. Oczywiście, aby zabiegać tragediom ludzkim należy lepiej edukować młodzież i wymagać odpowiedzialności od przyszłych matek i ojców. Od obojga!
~Ted 24-03-2016 16:07
Właśnie. Trzeba tu pomoc! A nie tym ciapatym mieszkania na wolności podarować(obecny urzad skarbowy)
~ 24-03-2016 20:24
teraz pewnie będzie ich o wiele więcej , bo piguła "po" znowu tylko na receptę no i jacyś pomyleńcy majstrują przy aborcji
~oma 24-03-2016 23:57
Pomóc i co dalej....jasne szlachetnie, ale jak nie uważały co robią, to niech robią jak uważają....
~OK 25-03-2016 0:13
chętnie pomogę, podać proszę wiek, ile mam jeszcze dzieci narobić, a po co wiek? ano nie wiem , czy wszystkie "obrobię"....jak mi się trafi, jakaś babcia po trzydziestce, co będzie chciała 500 +, zarobić, to pewnie , nie obrobię się! tak czy inaczej, do szydlowania, czym prędzej !!!
~ 25-03-2016 1:53
PiS dba o przyszłych wyborców, dotuje w ciemno, żenada I sorttu !
~ 25-03-2016 2:06
A kto kużwa pomoże emerytom i rencistom na pewno nie pisuary, moja podwyżka emerytury 2, 47 zł a podwyżka opat za wod ę 7zl, [isuary ja was p...lę !
~jak 1-01-2017 4:40
Ludzie co wy wogule piszecie, czy w wiecie co tam się dzieje pewnie nie zaco ta pani kierownik bierze pieniądze od tych dziewczyn pewnie do swojej kieszeni.A te laski nie są w stanie swoim dzieciom prawdziwego domu zapewnić.A teraz są wielce pokrzywdzone a prawda jest taka że tam moncą. Rozbijają ludziom związki a wiem to bo moja dziewczyna poszła tam by dostać mieszkania z gminy, miało to być na jakieś czas, a nagle się rozstalisimy z niewiadomo jakiego powodu, gdy zaczęła brać tam jakieś leki, które wogule nie musiała brać bo to jest spokojna dziewczyna rozbili nam 10 lat związku a gdzie regularnie bywałem u swojego dziecka pewnie się rozbija wszystko o pieniądze bo nawet jak dziecko ma do lekarza pojechać to karzą sobie jeszcze za to słono płacić wiec pani kierownik Fijałkowska

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tydzień Zrównoważonego Transportu – od wczoraj  

Zygzakiem po ulicy

Trwa "Davos" w Karpaczu

Dzień Sportu

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
590
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%