MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 28 września
im. Marka, Wacława

Pomocny tajnopis

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Czwartek, 5 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 5 kwietnia 2007, 10:32
Autor: TEJO
Fot. KMP
Nie daj szans złodziejom rowerów: oznakuj jednoślad.

Sezon rowerowy trwa nie tylko dla cyklistów, lecz także dla przestępców, którzy już zaczynają kraść ciche pojazdy. Warto je oznakować na policji. Przekonał się o tym mieszkaniec Zgorzelca, który dzięki takiemu oznaczeniu odzyska skradziony przed dwoma laty rower, a przestępca trafi za kratki.

Ostatnio uwagę patrolu zgorzeleckiej policji, który sprawdzał rower prowadzony przez 23-letniego mężczyznę, wzbudził fakt, że miejsce gdzie powinien być widoczny numer fabryczny, jest oszlifowane i zamalowane farbą.
Policjanci od kilku lat realizują program „Stop, rower oznakowany”. Dlatego zdecydowano o dokładniejszych oględzinach podejrzanego pojazdu.

– W świetle lampy UV funkcjonariusze ujawnili numer oznakowania znajdujący się w dwóch miejscach na rowerze. Po sprawdzeniu tego numeru w policyjnych bazach danych, okazało się, że rower ten został skradziony w kwietniu 2005. Mężczyzna został zatrzymany, a rower zabezpieczony – poinformowała nadkom. Iwona Leszczyńska-Bartkowiak.
Dochodzenie wyjaśni, czy sprawca jest złodziejem, czy też kupił kradziony pojazd. Za posiadanie przedmiotów pochodzących z kradzieży grozi kara więzienia do 5 lat.

Indywidualny numer naniesiony tajnopisem jest niewidoczny gołym okiem. Można go odczytać tylko dzięki wykorzystaniu latarek ze światłem UV. Zdaniem policjantów powyższy przykład pokazuje, że akcja może być skuteczna.
Rower będzie można oznakować podczas różnych imprez zbiorowych, w których uczestniczą także policjanci dokonujący wpisu jednośladów do specjalnych rejestrów.

Liczba kradzionych rocznie rowerów nie jest dokładnie znana, bo wielu poszkodowanych nie zgłasza utraty pojazdu na policję. Tłumaczą, że śledztwa są opieszałe, a skardzione jednoślady bardzo trudno odzyskać.
Zdaniem funkcjonariuszy lepiej o sprawie zawiadomić. – Zawsze wtedy są podstawy do poszukiwania roweru, a oznakowanie tajnopisem to dodatkowe zabezpieczenie, które bywa bardzo pomocne – mówią jeleniogórscy funkcjonariusze prewencji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drugi taki przystanek

Uhonorowali krwiodawców

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~poszkodowany 5-04-2007 11:14
Kiedyś został mi skradziony rower... dobry drogi góral. Zawiadomiłem policje, ale równolegle prowadziłem własne poszukiwania. Dzięki wypytaniu sie kilkunastu osób doszedłem do złodzieja, którego widziano z moim rowerem. Powiadomiłem policję (jeszcze tego samego dnia) Podjechali ze mną do jego domu, ale go nie było. Niestety pomimo wskazania sprawcy i świadków, roweru nie odzyskałem, a złodziej pobił mnie dotkliwie. Nagonka policji na niego (już za pobicie) też nic nie dała. Po co znakować, jak nawet gdy wskażesz złodzieja i przedstawisz dowody i świadków, nic nie zrobią? ... znakowanie to kolejna akcja, gdzie mogą się wykazać do statystyk, ale nic to nie zmienia (jedynie to że ludzie MYŚLĄ, że pały coś robią)
~ona rowerzysta 5-04-2007 11:22
a kiedy i gdzie bedzie to znakowanie rowerow?
~Morf 5-04-2007 11:42
gdzie aktualnie mozna w JG oznakowac rower ? co potrzbeba by zostal oznakowany ( jakies dokumenty ? )
~6161 5-04-2007 11:49
Jasne, złodzieje już sobie kupili przenośne lampki UV i wiedzą, czy rowerek jest znakowany czy nie, a jeśli jest, to szybciutko spirytusik polipropylenowy i już rowerek czysty...
~do poszkodowany 5-04-2007 16:24
To jest akcja prewencyjna czyli taka, która ma na celu zniechęcenie złodzieja do kradzierzy roweka a nie odzyskiwanie wczejśniej ukradzionego sprzętu. O ile przyjemniej jest nic nie robić i brać kase niż uczciwie pracować. Taki złodziej pomyśli sobie, że rowerek jest oznakowany i juz go nie ukradnie co automatycznie zmniejszy statystyki przestępczości, policjanci będą mogli sie byczyć a i tak będą chwaleni.
~rowerzysta 5-04-2007 18:16
szybka ta policja-dwa lata na odzyskanie roweru-pewnie po ,,szeroko zakrojonym śledztwie"(czytaj: pomógł przypadek).Znakowanie nic nie da, bo plicja ani spacerowicze miejscy nie zwracaja na rowery na mieście żadnej uwagi
~rower 5-04-2007 19:02
Bujda na resorach. Jak mają ukraść to i tak ukradną bo niby skąd złodziej ma wiedzieć że rower jest znaczony? Przecież nie parzy. Już lepiej by obok tajnopisu była czytelna informacja "Uwaga rower oznakowany-kradniesz-wpadniesz". Wtedy jest szansa że ktoś się zniechęci a tak to tylko przypadek może pomóc.
~Do rower i rowerzysta 6-04-2007 11:13
Jesteś mało kumaty, a myślisz że jesteś cwany. Widoczne numery są automatycznie przez złodzieja usuwane i wtedy już nikt nie udowodni mu że ukradł. A numery na UV są nie widoczne i nawet po dwóch latach można rower odzyskać. ( Czytaj dokładnie artykuł) Myśle że gdyby tobie ukradziono rower za 3000-4000 tyś. to nawet po dwóch latach gdybyś go odzyskał to cieszył bys sie jak małe dziecko !!!
~Do poszkodowany 6-04-2007 11:14
Tylko się nie rozpłacz prosze !!!!
~badyl 17 6-04-2007 21:28
Kiedyś rowery, podobnie jak samochody, miały fabrycznie wybijene numery, których nie spoosób było usunąć. Takie znakowanie to fikcja. Miałem podobną sytuację jak "poszkodowany" - w nocy skradziono dwa oznakowane rowery (miałem pecha bo to była noc sylwestrowa), zgłosiłem na Polcję w Nowy Rok wskazując złodzieja. Po kilku dniach otrzymałem informację, że sprawca już tych rowerów nie ma i że są one teraz w Sobieszowie, ale niedługo je odzyska. Po kilku miesiącach dostałem powiadomienie że sprawa umorzona z powodu nie wykrycia sprawców. Od tej pory minęło kilka lat a rowerów jak nie było tak nie ma. Tak jak napisał "do poszkodowany" jest to akcja czysto prewencjna mająca uspokoić sumienia policji
~do 06-04-2007 11:13 10-04-2007 9:56
Rower za 3000-4000 tyś? Aleś się pajacyku ośmieszył... I ty piszesz, że ktoś jest mało kumaty!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Powstanie plac zabaw

Jarmark Staroci był skromniejszy tym razem...

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Będzie na nowy sprzęt

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1000
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%