MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Pomocna Pożyczka dostała karę za niewykonanie decyzji

Wiadomości: Polska
Środa, 4 lutego 2015, 13:31
Aktualizacja: 13:33
Autor: UOKiK
Fot. Archiwum
Spółka Pożyczka Gotówkowa (wcześniej Pomocna Pożyczka) nie wykonała decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji i nadal stosuje niezgodne z prawem praktyki. Na przedsiębiorcę została nałożona kara w wysokości ponad 132 tys. zł.

Spółka Pożyczka Gotówkowa z Warszawy (wcześniej działała jako Pomocna Pożyczka i PKF Skarbiec) oferuje kredyty konsumenckie. W roku 2013 Urząd wydał decyzję nakazującą spółce Pomocna Pożyczka zaniechanie stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów i nakładającą karę pieniężną w wysokości ponad 500 tys. zł.

Urząd zakwestionował m.in. pobieranie opłat przygotowawczych, które nie odpowiadają faktycznie poniesionym kosztom związanym ze sporządzeniem umowy. Ponadto spółka nie zwracała konsumentom pieniędzy, gdy nie dochodziło do zawarcia umowy kredytowej. W konsekwencji pożyczkobiorcy byli obarczani nadmiernymi kosztami. Zdaniem Urzędu, przedsiębiorca miał prawo zatrzymać jedynie taką część kwoty, która odpowiada faktycznie poniesionym kosztom.

Prezes Urzędu nakazał zaniechanie stosowania tych praktyk i nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Jednak kontrola UOKiK wykazała, że przedsiębiorca kontynuuje zakwestionowane działania. Spółka dokonała jedynie symbolicznych zmian. Wysokość opłaty przygotowawczej została obniżona z 6 proc. do 5,9 proc. wnioskowanej pożyczki. Natomiast gdy nie dochodzi do umowy kredytowej, Pożyczka Gotówkowa zwraca obecnie tylko jeden procent pobranej kwoty. W opinii Urzędu działania spółki są niewystarczające a nieuczciwe praktyki nie zostały zaniechane.

Kara za niewykonanie decyzji Prezesa UOKiK wynosi do 10 tys. euro za każdy dzień zwłoki. Kara nałożona na spółkę Pomocna Pożyczka to 132 710 zł. Decyzja nie jest prawomocna. Przedsiębiorca odwołał się do sądu.
UOKiK wydał do tej pory pięć decyzji dotyczących PKF Skarbiec oraz dwi decyzje dotyczące Pomocnej Pożyczki. Łączna suma kar nałożonych na spółkę w ciągu ostatnich lat to blisko 2 mln zł. Ostatnie cztery decyzje nie są jeszcze prawomocne - toczą się postępowania odwoławcze przed SOKiK i apelacyjne przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie.

UOKiK przypomina, że w razie sporu z instytucją finansową konsumenci mogą liczyć na pomoc Miejskiego Rzecznika Konsumentów (tel. 75 75 46 110) oraz organizacji pozarządowych, w tym Federacji Konsumentów (tel. 800 889 866).

Ogłoszenia

Czytaj również

Budują ekopostojownię

G/Łoś na sobotni wieczór

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~emeryt 4-02-2015 19:24
dlaczego istnieja takie parabanki to wina rzadu i osob na stanowiskach sady w polsce nie istnieja to parodia.
~sasiad-22 4-02-2015 21:02
Kara w wysokosci czy to 132 tys czy nawet miliona - to dla nich pestka. Nabijają ludzi w butelkę od wielu lat, reklamują się mocno, nawet w gazetach z programem TV. Nigdy nikomu nie pomogli tylko łudzą możliwością a biedni ludzie się zapożyczają aby tylko złożyć wniosek. Proszę uważajecie na oszustów bo tak ich nazywam, ostatnio prezesów pozamykali ale pewnie na krótko. Dla takich powinien być zakaz działalności a nie kary... oni od kary się odwołają - oszuści na kilometr...
~czytający ze zrozumieniem 4-02-2015 21:51
Hmm, jak by to napisać bez emocji...O tym, co my tu teraz czytamy, w luźnych rozmowach rozmawiamy w kręgu znajomych i przyjaciół, to już dawno większość obywateli doszła do wniosku że w Polsce nie ma takich pojęć stosowanych w codziennym życiu, jak: uczciwość, tolerancja i sprawiedliwość (no chyba że tylko w nazwie pewnej partii). Ręce opadają jak każdego "normalnego" obywatela można oszukiwać bez żadnych konsekwencji. Ale to tylko u nas w Polsce... Żenada dla nas polaków....pozdrawiam...
~czytający ze zrozumieniem 4-02-2015 21:55
Hmm, jak by to napisać bez emocji...O tym, co my tu teraz czytamy, w luźnych rozmowach rozmawiamy w kręgu znajomych i przyjaciół, to już dawno większość obywateli doszła do wniosku że w Polsce nie ma takich pojęć stosowanych w codziennym życiu, jak: uczciwość, tolerancja i sprawiedliwość (no chyba że tylko w nazwie pewnej partii). Ręce opadają jak każdego "normalnego" obywatela można oszukiwać bez żadnych konsekwencji. Ale to tylko u nas w Polsce... Żenada dla nas polaków....pozdrawiam...
~Anzelm B. 5-02-2015 8:39
Nie tylko parabanki stosują metody, o których powyżej. "Normalne" banki stosują podobne chwyty marketingowe, np. pobieranie z przyznanej kwoty kredytu ubezpieczenia w całości od razu. I tak np. z kredytu 60 tys. pobierane jest od razy ok. 11 tys. za roczne ubezpieczenie. A ty biedaku musisz spłacić całą kwotę. Mogłabym opisywać co najmniej godzinę nieuczciwe praktyki banków. Opisywany parabank był zapewne konkurencją dla nich lub czymś się naraził; zatem podpier.... go do uokik i tyle. Skąd moja wiedza ? Ano z własnej praktyki ! Banków, kredytów, pożyczek stanowczo nie polecam !
~szuger43 5-02-2015 22:36
żyjemy w kraju istnych jaj,to wina rządu i naszych poj...b,,,,, przepisów,i tych d...li co te prawo ustalają

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wkrótce święto kolorów

Zygzakiem po ulicy

XXI Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Wandale kontra naukowcy

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
587
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%