MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Pomoc socjalna w mieście: 500+ i inne

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 10 kwietnia 2017, 0:50
Aktualizacja: 0:54
Autor: UM
Fot. Archiwum
– Służby socjalne Jeleniej Góry odnotowują interesujące procesy w obszarze świadczeń społecznych, wynikające nie tylko z Ustawy 500+, ale także z jej bezpośrednich i pośrednich konsekwencji. Nakładają się na to także inne sprawy, związane choćby z innymi, od pewnego czasu regulacjami spraw alimentacyjnych – informuje rzecznik Urzędu Miasta Cezary Wiklik.

Dla przykładu. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wypłacił w minionym roku ponad 4.126.000 zł z Funduszu Alimentacyjnego, Świadczenia te trafiły do 828 osób uprawnionych. Ale jeszcze rok wcześniej były one znacząco większe: 930 osób orz 4.400 tys. zł.

Skąd tak duże tempo zmian? - Składa się na to kilka czynników – wyjaśnia Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta miasta. – Choćby to, że ściągalność zaległych alimentów jest zdecydowanie większa, niż dawniej. Tylko w ubiegłym roku od opornych dłużników alimentacyjnych wyegzekwowano grubo ponad 730 tys. zł. Z pewnością przyczyniła się do tego także korekta niektórych przepisów, w tym możliwość skierowania przez MOPS do Wydziału Komunikacji wniosku o odebrania prawa jazdy ludziom, którzy nie regulują swoich alimentacyjnych zobowiązań. Dla przykładu: w 2015 roku skierowano ponad 300 takich wniosków. Prawa jazdy mogą być oddawane po zrealizowaniu określonych w ustawie zobowiązań, a że prywatny samochód stał się dla wielu niezbędnym elementem pracy, stąd wielu decyduje się zapłacić długi, żeby móc jeździć. Oczywiście, są i tacy, którzy usiłują jeździć bez prawa jazdy, ale sankcje za takie wyczyny też są coraz większe, więc po przekalkulowaniu wszystkich strat i zysków – opłaca się być rzetelnym płatnikiem alimentów.

W innych kwestiach też widoczne są zmiany. Na jeleniogórski rynek „wpłynęła” w ub. roku znacząca kwota – ponad 25.3 mln zł z tytułu Ustawy „500+”. Dokładnie 25.354.888 zł. Poza poprawą bytu wielodzietnych rodzin ustawa ta dała też inne skutki. Obserwuje się m.in. mniejsze zainteresowanie zasiłkami celowymi i okresowymi, bo tu pracownik MOPS może szerzej kontrolować ich wykorzystywanie przez beneficjentów, co w przypadku „500+” jest ograniczone.

Ale na kanwie interpretacji przepisów tej ustawy rodzą się niekiedy wątpliwości. Ustawa mówi, że odbierający pieniądze w ramach tego programu nie może ich marnotrawić, ale to pozostawia pole do interpretacji. Dla przykładu: czy zakup przyczepy kampingowej z tych środków jest ich marnotrawstwem? O ile została ona kupiona, by można było całą rodziną wybrać się na wakacje, to pewnie nie. Wiele dylematów musi być rozstrzyganych indywidualnie.

Inną konsekwencją pośrednią programu „500+” jest zmniejszenie (znaczące, bo dotyczy ponad 400 osób) liczby mieszkańców miasta ubiegających się dawniej o sfinansowanie dożywiania. Z różnych powodów takich wniosków jest teraz kierowanych znacznie mniej.

- Tak czy inaczej, w różnych formach na wydatki związane z wypłatami środków przeznaczonych na pomoc społeczną przeznaczonych jest w rocznym budżecie Jeleniej Góry ponad 23.960 tys. zł - dodaje rzecznik Cezary Wiklik.

Ogłoszenia

Czytaj również

To było bezpieczne?

Poświęcili kapliczkę

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 10-04-2017 6:15
A PO-PSL SLD,ten pomysl sie nie podobal, czolowi politycy tych partii mowia o likwidacji tej potologi.
~Wędka czy ryba 10-04-2017 7:34
A emerytom 5 zł. Wnuki będą spłacać. Oskubanie 27 mln dla 3 mln.
~jagoda1 10-04-2017 8:14
Pieniądze na 500+ są. Należy odebrać złodziejom. Ta prawda coraz bardziej dociera do opinii, a złodzieje wiedzieli o tym od początku, dlatego podnosili takie larum. I niech to będzie tez jasne, że gdyby Zjednoczona Prawica jakimś "cudem" utraciła władzę to ten program w pierwszej kolejności zostanie rozjechany i rozdrobniony i zaniechany -to bardziej pewne niż to ze dożyjemy gwiazdki. Paradoksalnie program 500+ napędza inny program -walki ze złodziejstwem państwowej kasy, warunkiem trwania 500+ jest skuteczne dobieranie się do wszelkiej maści gangów białych kołnierzy którymi niestety "Polska stoi". DLACZEGO poza 500+ nie jest nic mówione o planach dróg i żegludze śródlądowej, przejęciach banków, stoczniach, kopalniach i wszystkiego tego, co w końcu będzie służyć społeczeństwu?
~ 10-04-2017 9:50
kiedy w końcu przedszkola będą za darmo i otwarte w tych godz. i dniach w których rodzice u prywaciarza muszą tyrać ?
~san escobar 10-04-2017 10:24
Korzystaj z tej "darmochy" ciemny ludu póki możesz,baw się, pij i szalej.Pamietaj tylko że dług publiczny przekroczył już BILION zł i niebawem czeka cię ciemny ludu druga Grecja..a raczej drugi Bangladesz.
~tp 10-04-2017 10:36
Najlepsze 500+ bo to czuje się w kieszeni.A żłobki,przedszkola,dłuższy urlop macierzyński -"tacierzyński "to już się zapomniało ??? No tak tego się nie czuło w kieszeni lepiej ,pluć , narzekać -a i tak nasze wnuki za to zapłacą .Pamięć Polaków jest krótka ,ale złośliwości i zgryźliwości nam nie brak.Warto się "zatrzymać" i pomyśleć czy naprawdę "ja " jestem w porządku i czy te wszystkie zmiany to samo dobro???? Warto pomyśleć.....
~xyz123 10-04-2017 13:39
No to chyba niezbyt dobre te wieści: - jeśli tyle pieniędzy "wpłynęło" na jeleniogórski rynek - to skąd one wypłynęły? Czy aby nie z podatków ludzi, którzy pracują? - klienci chcą mniej zwykłych zasiłków bo te można kontrolować jeśli będą źle wydawane a wolą 500+ które mogą wydać bez ograniczeń? - nie chcą posiłków, a to chyba podstawowa forma pomocy społecznej dla biednych ludzi, prawda? Przestali być biedni? Ok, to dobrze, ale czy to normalne, że ktoś kto nie pracuje nie jest biedny?
~III sort 10-04-2017 14:39
Naprodukują /płodzą/ dzieci na ich zgubę ,bez perspektyw na lepsze jutro, dorosną i wyjadą .Kto by pomyslał w 89 roku że taki durny rząd będziemy mieli.
~Fajnie,że 10-04-2017 16:35
dobierają się do bialych kolnierzyków. Tylko czy aby do wszystkich białych kołnierzyków? Czy tylko do II i III sortu czy też do kołnierzyków swoich kolesi? No bo co z tego ,ze jedne świnie odpędzono od koryta, kiedy doń dobierają się " swoje" świnie. Problem w tym,ze wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazujuą,że te świnie są tak samo wygłodniałe i bezczelne jak ich poprzednicy. No tak , TKM( znajdż w GOOGLE rozwinięcie tego skrótu, jeśli nie pamiętasz/ nie wiesz co to znaczy ).

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Remont ulicy Ogińskiego  

Trwa "Davos" w Karpaczu

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Doczekają się ronda

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
776
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%