MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Pomoc mają we krwi

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 26 marca 2019, 7:25
Aktualizacja: Środa, 27 marca 2019, 6:43
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Angelika Grzywacz– Dudek
Kacper Obajda z Jeleniej Góry oddaje krew, bo ten obowiązek zaszczepiła w nim jego mama, która jest honorowym dawcą. – Moja mama oddaje krew od zawsze, dlatego i ja zgłosiłem się, by pomagać innym. To żaden bohaterski czyn i ważne jest, by robić to regularnie – mówi 19–letni uczeń Zespołu Szkół Elektronicznych. A pracownicy krwiodawstwa biją mu brawo za postawę i dopowiadają, dlaczego tak ważne jest, aby nie zabrakło tego cennego daru, którego nie da się wyprodukować.

Wielu krwiodawców nie chce ujawniać swoich danych. - Oddawanie krwi jest społecznym obowiązkiem – mówi pani Anna, którą spotkaliśmy w jeleniogórskim punkcie poboru krwi. – Nie ma tu o czym opowiadać. Jeśli ktoś jest zdrowy i nie ma przeciwwskazań, powinien regularnie tu przychodzić i dzielić się krwią, bo kiedyś i nam może być przecież ona potrzebna – dodaje jeleniogórzanka.

Podobnego zdania jest pan Adrian, który „wpadł” do krwiodawstwa, bo miał „po drodze”.

Byłem odwiedzić znajomego w szpitalu, bo połamał się na nartach, a że mam chwilkę wolną przed pracą, to oddam krew, może ktoś jej będzie w najbliższym czasie potrzebował. Oddawanie krwi to dla mnie pewna misja, dzięki której mogę zrobić coś dla innych niewielkim wysiłkiem – dodaje.

O tym, że oddawanie krwi nie jest wielkim wysiłkiem, wiedzą już ci, którzy robią to systematycznie. Tymczasem pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu starają się codziennie, by do grona obecnych, dołączali nowi krwiodawcy.

Cieszy nas bardzo, że rośnie świadomość społeczna mieszkańców, ale też za każdym razem podkreślamy, że potrzeby stale rosną – mówi Joanna Ziejło – Augun, specjalista ds. Promocji Krwiodawstwa Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. - Krwi nie da się wyprodukować, tylko człowiek jest w stanie przekazać ten cenny dar. Wystarczy 450 ml, by uratować aż trzy osoby. Krew wykorzystywana jest w przypadku: masywnego krwotoku, czyli gdy doszło do nagłej i znacznej utraty krwi (30-60%), podczas zabiegów chirurgicznych, przy dializie i krążeniu pozaustrojowym, przy przetoczeniach wymiennych. Jest niezbędnym składnikiem leczenia chorób o podłożu immunologicznym, w profilaktyce konfliktu serologicznego między matką a płodem, w celu zapobiegania niektórym chorobom zakaźnym oraz hipoproteinemii (niedobiałczenia krwi) czyli stanach niedoboru białek w tkankach i narządach. Krew może być potrzebna zarówno noworodkowi, jak i seniorowi. Angażując się w oddawanie krwi, zapewniamy również ciągłość w dostarczaniu leku (płytek, osocza oraz krwinek czerwonych) do szpitala. A liczba pacjentów wymagająca pomocy hematologów systematycznie rośnie. Na naszym terenie jest ona wyższa, niż w innych rejonach Polski. Zgodnie z przewidywaniami WHO - w roku 2030 liczba zgonów z powodu nowotworów może przekroczyć nawet 17 milionów osób. W lutym bieżącego roku powstał w Wałbrzychu odział hematologii. Jest to ważne wydarzenie, ponieważ na terenie Dolnego Śląska poza czołowym ośrodkiem hematologii we Wrocławiu i szpitalem w Legnicy, nie posiadaliśmy takich oddziałów – wyjaśnia specjalistka ds. Promocji Krwiodawstwa.
Lista chorych, którzy wymagają leczenia hematologicznego jest duża i stale rośnie. Należy przypomnieć, że do zadań oddziału hematologii należą: leczenie niedoborów odporności, niedokrwistości, zaburzenia krzepnięcia oraz nowotworów hematologicznych – poprzez np. przeszczepy szpiku oraz przygotowywaniem leków cytostatycznych (wykorzystywanych w chemioterapii). Aktualnie odział posiada 14 łóżek oraz przychodnie hematologiczną, gdzie pacjenci mogą się leczyć ambulatoryjnie – dodaje Joanna Ziejło – Augun.

Pracownicy krwiodawstwa przekonują jednak, że oddawanie krwi może mieć naprawdę wiele korzyści nie tylko dla biorców. Te najważniejsze profity dla dawców to darmowe badania profilaktyczne.

Osoba oddająca regularnie krew, może czuć się bezpieczniej, ponieważ jej krew jest za każdym razem szczegółowo badana – wyjaśnia Joanna Ziejło – Augun. - Przy rejestracji możemy zgłosić, że chcemy otrzymać wydruk naszych wyników badań. Jeżeli jest to centrum krwiodawstwa, otrzymamy go „od ręki”. Jeżeli oddział terenowy lub punkt, który nie wykonuje badań analitycznych, wynik będziemy mogli otrzymać lub samodzielnie odebrać w wyznaczonym czasie. W przypadku stwierdzenia istotnych odchyleń od prawidłowego stanu zdrowia kandydata na dawcę krwi kieruje się do lekarza sprawującego nad nimi opiekę zdrowotną, wraz z wynikami badań, w celu dalszej diagnostyki lub leczenia – wyjaśnia.

Ponadto krwiodawcy mogą korzystać z wielu przywilejów i ulg w aptekach, przychodniach, a nawet hotelach.

Są to m.in. zniżki na leki, ale nie tylko. Osoby, które posiadają tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Po otrzymaniu tytułu ZHDK i oddaniu określonej ilości krwi lub jej składników można korzystać też ze zniżek w komunikacji miejskiej (różne przepisy w różnych miastach), ulg w schroniskach, hotelach, sklepach i punktach usługowych zrzeszonych wokół inicjatywy „Dawcom w Darze” – wylicza Joanna Ziejło – Augun.

W Jeleniej Górze krew można oddać w punkcie w NZOZ przy ul. Ogińskiego 6 – codziennie w godz. 7.00 – 12.00.

Kiedy pierwszy raz miałem oddać krew, zastanawiałem się czy nie będzie mnie bolało, czy po wyjściu nie będę słaby, czy nie zachoruję. Okazało się, że pobór krwi minął mi szybko i przyjemnie, a ja czułem się świetnie. Dlatego naprawdę zachęcam innych, by przyszli ten pierwszy raz i podzielili się tym cennym darem jakim jest krew. Gwarantuję, że na pewno tutaj wrócą – podsumowuje Kacper Obajda.

Twoja reakcja na artykuł?

22
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
8%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~. 26-03-2019 9:41
Kiedy w Jg w końcu będzie można oddać płytki krwi i osocze ?! Temat od przynajmniej kilku lat wałkowany! Żart czy kpina! mam jeździć aż do Wałbrzycha czy Wrocławia ?!
~ 26-03-2019 11:15
do 9:41 jak chcesz oddać krew to udaj się wieczorem na ciemną ulicę to Ci upuszczą a co oddania krwi to się udaj do szpitala na Ogińskiego , tylko nie po dopalaczach
użytkownik facebook 26-03-2019 11:31
Ja m 31 lat i oddanych prawie 13 litrów i o mnie jelonka jakoś nie pisze 🤔
użytkownik facebook 26-03-2019 11:37
Wioletta Biłous oddaj w bieliźnie bedziesz na topie😉😂😂😂😉😉😉😉
użytkownik facebook 26-03-2019 11:39
Fantazja Cię ponosi 🤪
użytkownik facebook 26-03-2019 11:49
Wioletta Biłous a potrzebujesz rozgłosu ??
użytkownik facebook 26-03-2019 12:09
A zglosilas sie aby o tobie pisali? Skąd inni mają wiedzieć kto oddaje krew...
użytkownik facebook 26-03-2019 12:27
A to krew się oddaje dla rozgłosu czy z potrzeby serca?
użytkownik facebook 26-03-2019 14:42
Justyna Bieniek 👏👏👏👏
użytkownik facebook 26-03-2019 15:34
Super, to oddaj kolejne 13 💪
użytkownik facebook 26-03-2019 15:40
Justyna ten 19latek dla rozgłosu raczej
użytkownik facebook 26-03-2019 16:11
Wioletta Biłous widocznie jesteś niefotogeniczna dlatego nie napisali, ale Ty masz dziewczyno problem. Młody chłopak zgodził się na rozmowę, zdjęcie i tyle w temacie.
użytkownik facebook 26-03-2019 17:01
Wioletta Biłous Z całym szacunkiem droga Pani ale całkowicie nie rozumiem tej śmiesznej zawiści i jadu. Nie, mój brat nie chodzi oddawać krwi po to aby zrobili mu kilka zdjęć na Jelonke, bo nie o to w tym wszystkim chodzi. Nie oddaje się krwi dla rozgłosu, oddaje się po to aby uratować komuś życie. Akurat stało się tak że w dzień kiedy mój brat był w szpitalu był robiony artykuł. Ale nieeee, przecież specjalnie wtedy przyszedł tylko po zdjęcie 🤦🏼😂 Zamiast cieszyć się z tego że coraz więcej młodych ludzi posiada nawyk pomagania innym lepiej wylewać swoje żale na portalu. Wstyd mi za takich ludzi którzy zamiast wspierać taką szlachetną idee potrafią tylko robić aferę o to że to nie ich zdjecie trafiło do zwykłego artykułu. Nie ma to jak dobre słowo od dorosłego człowieka w stosunku do młodego chłopaka, naprawde gratulacje...:)
użytkownik facebook 26-03-2019 17:29
Młodzież taka zdemo...lizowana, w kółko ten sam temat. A jak chlopak zrobi cos dobrego i da dobry przykład równieśnikom to trzeba dac ponieść sie zazdrości i zniechęcić ... żenada
użytkownik facebook 27-03-2019 14:04
Wioletta Biłous brawo... 💞💞💞💞💞💞💞
Warszawiak 26-03-2019 12:23
Gronkowiec gratis :)
rymcycymcy 26-03-2019 12:23
Na widok igły moje żyły ...stają się niewidzialne !! :)
~Triceratops 26-03-2019 14:02
należy tez poruszyc temat przychodni tu PROMED.rejestracja telefoniczna od 7:30 (bez szans) a od 8:00 osobiscie. godzina 8:07 brak miejsc do internisty.przykład z życia
~wer 26-03-2019 14:25
A w Görlitz za krew dobrze płacą
rymcycymcy 26-03-2019 15:25
do: ~wer (14:25)
Po ile litr E95 ? :)
~Enio 26-03-2019 14:30
A o mnie pracowniki mówią krwiopijca, choć to nieprawda... A skoro jest tak wielu chętnych na oddanie krwi i u niemca ją skupują, to ja przyjmę każdą ilość!
~F 26-03-2019 16:00
Dziwne ci którzy zachęcają do oddawania krwi sami tego nie robią, bądź sporadycznie, gdzie jest cała publiczna służba zdrowia, lekarze,pielęgniarki , sanitariusze,tak to promują jakoś sami się do tego nie kwapia, czyżby mało z powołania?
~F 26-03-2019 16:02
Szukają głupich, później krew sprzedają na Zachód
~Ann 26-03-2019 18:55
BRAWO chłopaku. BRAWO i BRAWO dla wszystkich, co oddają krew. Chylę czoła takim ludziom. Ja nie mogę oddać krwi, bo z powodów zdrowotnych nie nadaje się do przekazania innym potrzebującym. Tym bardziej chylę czoła takim postawom.
użytkownik facebook 26-03-2019 20:50
Wspaniale
użytkownik facebook 26-03-2019 23:11
Brawo Kacper!
użytkownik facebook 27-03-2019 7:24
SUPER..POSTAWA GODNA NAŚLADOWANIA....
~xyz 15-05-2019 15:06
po prostu dobry chłopak i tyle

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwa budowa punktu widokowego

Redakcja przeprasza Krzysztofa Golke

Remont hali sportowej

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Policyjna akcja "Pieszy"

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2163
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%