MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Pomnik ze słów dla wieszcza

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 21 października 2008, 17:35
Aktualizacja: Środa, 22 października 2008, 8:40
Autor: Angela
Fot. TEJO
Najpiękniejsze i niełatwe utwory poetyckie Cypriana Kamila Norwida wybrzmiały dziś w interpretacji najmłodszych mieszkańców miasta i regionu w tajemniczej scenerii rzeźb Ryszarda Zająca w Muzeum Karkonoskim. Wszystko za sprawą Norwidowskiego Regionalnego Przeglądu Recytatorskiego w 125. rocznicę śmierci poety.

– Choć trudny i poza szkołą nieco zapominany, Cyprian Kamil Norwid ma grono wiernych entuzjastów. Potwierdził to przegląd recytatorki zorganizowany przez Piotra Grosmana oraz Muzeum Karkonoskie. – Wieszcz ten zasługuje na wyjątkowe miejsce w naszym życiu kulturalnym – podkreśla pan Piotr, który jest jednocześnie nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza.

Przegląd recytatorski miał na celu zachęcenie do częstszego sięgania do twórczości poetyckiej Norwida i próby zrozumienia jej. – Młodzi recytatorzy zmierzyli się z potęgą poetyckiego słowa, sięgnęli po nowe teksty poety, te bardziej i te mniej znane. Obserwowaliśmy ich artystyczne poszukiwania. Dzięki nim mogliśmy przenieść się w świat wykreowany twórczą wizją oryginalnego poety. Norwid każe nam wierzyć w sens i celowość podjętych trudów – mówi Piotr Grosman.

Przegląd regionalny prowadzony był w drodze eliminacji. Po wyłonieniu najlepszego recytatora we wstępnych eliminacjach, ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, do finału zakwalifikowali się: Julia Antoszewska i Aleksandra Hładziak ze Szkoły Podstawowej nr 8, Krzysztof Baran i Eliza Kurowska z Gimnazjum nr 2, Krzysztof Gilowski i Zuzanna Grzelak z Gimnazjum w Mysłakowicach, Seweryn Kiljan i Natalia Rybarczyk z Gimnazjum nr 1, Michał Macur ze Szkoły Podstawowej nr 11, Alicja Mazan i Anna Organek ze Szkoły Podstawowej nr 7, Kamil Nawrot i Monika Środa ze Szkoły Podstawowej w Mysłakowicach oraz Ewelina Szklarek z Gimnazjum w Kowarach.

Uczestników oceniało jury w składzie : Magdalena Nogieć (doradca metodyczny w zakresie języka polskiego), Anna Szymańska (aktorka Teatru Cinema w Michałowicach), Edyta Tuz-Jurecka (wykładowca filologii polskiej w Kolegium Karkonoskim w Jeleniej Górze) oraz Piotr Konieczyński (aktor Jeleniogórskiego Teatru im. C.K. Norwida). W tym przeglądzie literackim nie było jednak wygranych i przegranych. Wyróżnienia i nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Biuro Rzeczy Znalezionych w Bolesławcu

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Pyzdra 21-10-2008 18:37
Brawo! Gratulacje dla laureatów i organizatorów!
~ 21-10-2008 19:34
Czy w tym Muzeum Karkonoskim to ktokolwiek poza rodzicami, nauczycielem polinistyki i oceniającymi aktorami to ktokolwiek jeszcze słuchał tych dzieci? I czy Muzeum to dobre miejsce do recytacji? Nie można było zorganizować tego w Teatrze Zdrojowym? Tam te rzeźby nie pomieściłyby się? Może więcej ludzi chciałoby posłuchać tych dzieci? (I zobaczyć rzeźby Pana Ryszarda Zająca - twórcy znanego w Europie? może tu przesadzam - aby zobaczyć rzeźby to można wybrać się do Muzeum). I posłuchać może niekoniecznie Norwida - bo za trudny dla dziesięcio- jedenasto- i dwunastolatków - (odpowiedni raczej dla licealistów)? - a raczej np. bajek Krasickiego lub fraszek Kochanowskiego albo Fredry? A Norwida zostawić dla Liceum im. Norwida? Czy te dzieci rozumiały co mówiły? Czy tylko "mówiły ze zrozumieniem"? Jeśli rozumiały co mówiły, to te dzieci są niezwykle zdolne. Ale podział nagród świadczy o czymś innym. Jeśli KAŻDE dziecko zostało nagrodzone, to tak jakby ŻADNE nie zasługiwało na wyróżnienie...
~Mocherowa 21-10-2008 20:15
poeta tylko głowa nie ta ,,,,,,,,
~... 22-10-2008 0:24
nie (tu chodzi oto, ze kazde zasługuje na nagrodę, a braly tu nie tlko 11 i 12 ale także 13, 14 i 15 bo były tez osoby z 3 gimnazjum ( a nasi młodsi koledzy i koleżanki znakomicie poradzili sobie z tymi wierszami!)
~... 22-10-2008 0:26
z resztą pisze:Krzysztof Baran i Eliza Kurowska z Gimnazjum nr 2, Krzysztof Gilowski i Zuzanna Grzelak z Gimnazjum w Mysłakowicach, Seweryn Kiljan i Natalia Rybarczyk z Gimnazjum nr 1,Więc prosze znim sie ktos cos zaznie pisac niech uwaznie przeczyta , albo sie dowie w jakim wieku chodzi sie go gimnazjum!
~ 31-10-2008 16:28
Pamiętam - 3 osoby dostały specjalne wyróżnienia, reszta normalne! Nie było miejsc, gdyż to był PRZEGLĄD, a nie konkurs... Generalne założenie przeglądu, to obejrzenie występów, a nie rywalizacja

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Krakowska w budowie

Tramwaj już po renowacji

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Redakcja przeprasza Krzysztofa Golke

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2054
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%