MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 3 lipca
im. Jacka, Tomasza

Pomnik Kunegundy atrakcją Sobieszowa

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 15 czerwca 2010, 8:20
Aktualizacja: 13:43
Autor: GABI
Legenda o Kunegundzie była "merketingowym" chwytem na początku XX wieku.
Fot. Archiwum
Janusz Wojtas wiceprezes MKS Karkonosze Sporty Zimowe oraz, wieloletni dyrektor Bursy Szkolnej w Sobieszowie i prezes Stowarzyszenia Sympatyków Sobieszowa postanowił stworzyć pomnik, który stałby się symbolem Sobieszowa. Żadna inna postać nie nadaje się do promowania tej dzielnicy Jeleniej Góry, jak księżniczka z Zamku Chojnik– Kunegunda.

Kilka lat zajęło Januszowi Wojtasowi zebranie wiadomości o księżniczce, która podobno miała słabość do wiktuałów. Z pomocą przyszli znajomi, którzy przysłali mu wiadomości dotyczące Kunegundy Szwabskiej i Kunegundy z Haliczów. W Pradze na Moście Karola znajduje się posąg szlachcianki. Kierownik oddziału jeleniogórskiego Archiwum Państwowego Ivo Łobarewicz znalazł dramat w czterech aktach pt. „Kunegunda” zawierający krótki opis bohaterki: miała rysy pruskie, ubierała się w chłopięce ubrania, tak też miała przystrzyżone włosy.

Pomysłodawca postanowił wraz z porozumieniem z władzami Liceum Plastycznego w Cieplicach ogłosić konkurs na projekt pomnika Kunegundy- księżniczki z Zamku Chojnik. Po roku wpłynęło kilkanaście prac, w tym jedna nauczyciela. Pomocną dłoń wyciągnęła Fundacja Ziemi jeleniogórskiej „Obeliscus”, do której należy Janusz Wojtas, oraz Miejski Dom Kultury „Muflon”.

Jego szefowa Aleksandra Jarocińska zaproponowała, że oprawi szkicem oraz zorganizuje wystawę nadesłanych prac we wrześniu. Wydany zostanie także okolicznościowy folder. W nadchodzący weekend w ramach XV Dni Sobieszowa mieszkańcy i przybyli goście będą mogli w namiocie Stowarzyszenia Sympatyków Sobieszowa wybrać najładniejsza propozycję. Poza tym zostanie powołana komisja, która wybierze trzy najlepsze projekty.

Autorzy trzech najlepszych prac otrzymają nagrody pieniężne i pamiątkowy dyplom. Oprócz tego z najlepszych szkiców zostaną wykonane modele pomnika z drewna, gipsu i innego materiału. Pomnik Kunegundy ma mieć naturalną wielkość. Przewidziane są dwa miejsca umieszczenia go. Pierwszym jest skwer przy bursie „Potok” . Drugim – plac zieleni przy bankomacie w Sobieszowie, na terenie wspólnoty mieszkaniowej.

Janusz Wojtas chciałby aby pomnik księżniczki stał się atrakcją turystyczną, którą odwiedzaliby turyści idący lub wracający z Zamku Chojnik. Jeśli ktoś chciałby dofinansować powstanie tego pomnika proszony jest o kontakt pod numerem telefonu: 606 265 202.

Sama Kunegunda – zgodnie z legendą (posłała na niechybną śmierć serki pretendentów do jej ręki, którzy nie poradzili sobie z postawionym warunkiem objechania konno murów zamku i wpadli w przepaść) – pozostaje symbolem rozkapryszenia i braku czułości. Według podania sama popełniła samobójstwo, kiedy jeden z rycerzy – sprostawszy warunkowi – odjechał w siną dal doprowadzając księżniczkę do czarnej rozpaczy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Działka nad zabytek?

Trwa rozbudowa SOSW

„Zielony” przystanek

Komentarze (6) Dodaj komentarz

wupe 15-06-2010 8:46
Ta Kunegunda to zła kobieta była
~bolko 15-06-2010 9:15
Jakie miasto taki pomnik.
~do bolko 15-06-2010 10:50
Niestety Sobieszów z dniem przyłączenia do Jeleniej Góry tylko stracił a przypominam , że był miasteczkiem bardzo urokliwym samo- wystarczalnym, posiadał dość liczną bazę hotelowo- restauracyjną oraz dużo małych i średnich zakładów pracy .Na jego terenie oprócz słynnego zamku Chojnik znajdują się piękne kościoły, stary pałac ( niestety w tej chwili niszczejący) a w dawnych czasach słynął też z pięknego i urokliwego basen ( dziś zniszczonego), który służył nie tylko mieszkańcom Sobieszowa ale okolicznym mieszkańcom i turystą. W tej chwili Sobieszów stał się sypialnią Jeleniej Góry i cieszy fakt , że znalazł się ktoś kto chce to zmienić. Pomysł umieszczenia w tzw.centrum Sobieszowa tego pomniku jest bardzo trafionym.A twoja opinia tylko krzywdzi mieszkańców Sobieszowa.Proponuję poczytać troszkę historii tego miejsca. Jeśli chodzi o samą Kunegundę to zgodnie z przysłowiem kobieta zmienną jest... Jestem ciekaw jak w dzisiejszych czasach młodzi artyści widzą tą postać. Sobieszowianin.
~ 15-06-2010 11:22
Co za chory pomysł,wystawiać pomnik takiej złej postaci.
~mieszkanka 15-06-2010 12:52
Super pomysł.Wszyscy odwiedzający zamek Chojnik z przyjemnością słuchają opowieści o Kunegundzie . A z zamkami zazwyczaj związana jest jakaś legenda a Sobieszów ma Chojnik i swoją Kunegundę.Jestem ciekawa jak będzie wyglądał ten pomnik , może okaże się następną atrakcją.
~valentine-ie 18-06-2010 21:48
Popieram ten pomysł :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trzeba posprzątać

Mieszkańcy o inwestycjach w Jeleniej Górze  

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Nadbrzeżna gotowa

Drastyczne billboardy

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1217
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%