MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Półtora tysiąca ton azbestu w mieście. To trzeba usunąć do 2023 roku

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 19 lipca 2011, 7:10
Aktualizacja: Środa, 20 lipca 2011, 7:33
Autor: RED
W Jeleniej Górze doliczono się 1.154 ton wyrobów azbestowych, głównie w postaci pokrycia dachów.
Fot. AT
Jelenia Góra ma jeden z najwyżej ocenianych na Dolnym Śląsku programów usuwania azbestu, a Polska jest zobowiązana przez przepisy Unii Europejskiej do wdrażania takich programów według ściśle określonego harmonogramu.

– Dokonana została inwentaryzacja miejsc, w których używana wyrobów z dodatkiem azbestu w Jeleniej Górze – powiedział Marcin Zawiła – trwa teraz szacowanie kosztów, jakie musiałby w kolejnych okresach ponieść budżet miasta na tę pracę.

W Jeleniej Górze doliczono się 1.154 ton wyrobów azbestowych, głównie w postaci pokrycia dachów, ale i płyt elewacyjnych, a także elementów okrycia sieci. Problem z usunięciem ma przede wszystkim Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa, ECO (d. PEC) i grupa właścicieli obiektów prywatnych. W przypadku własności komunalnej płyt eternitowych jest niewiele.

- Takich materiałów z użyciem azbestu – powiedziała Ewa Tomera z UM – używano głównie w Polsce centralnej i wschodniej, na zachodzie kraju jest go mniej. Przepisu UE nakazują rozwiązanie tego problemu do 2032 r., więc my zdążymy z pewnością, bo JSM sukcesywnie realizuje swoje w tym zakresie zadania przy termomodernizacji domów i zmianie elewacji.

Przepisy wprawdzie gwarantują dofinansowanie (w wys. 85 %) działań przy usuwaniu azbestu, ale to rozwiązuje tylko cześć problemu, to znaczy – zerwania np. płyt eternitowych z dachów i ich wywiezienie na specjalne składowisko. Ale wyłącznym kosztem właściciela obiektu, który z pomocą Państwa pozbył się eternitu jest sprawa pokrycia powierzchni dachu nowym materiałem – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Finał na lawecie

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~Straszne 19-07-2011 7:44
To właściwie ile jest tego azbestu półtorej tony czy ponad tysiąc ton, bo 1,5 tony to raczej na jednym dachu leży panie RED. Należy Wyjątkowo dokładnie monitorować postępowanie prywatnych właścicieli, wielu z nich pozbywa się azbestu wywożąc do lasu lub wysypując do rowu lub wprost na bocznych czy polnych drogach.
~sqandal 19-07-2011 7:53
bez UNI to nawet azbestu nie umiecie sie pozbyć , wstyd
~ość portalu 19-07-2011 7:57
Chyba raczej UNII.
~Karol 19-07-2011 7:59
A gdzie się zgłosić o takie dofinansowanie kosztów pozbycia się azbestu ? Takie informacje by się przydały w artykule. Że azbest jest w jeleniej to wszyscy wiedzą ale jak go się bezpiecznie pozbyć to mało kto. Może pozbyć się go tak jak na Morcinka przy rozbiurce baraków (tj. porozgniatać go kołami koparki) ?
~G. 19-07-2011 8:33
Czy azbest jest kopaliną? To może w naturalny sposób przywrócić go ziemi? Może będzie taniej? A może nie robić tego usuwania jako akcji, tylko poczekać aż w naturalny sposób powoli można się bedzie go pozbyć? Przecież przy naszej niebywałej kulturze technicznej i przestrzeganiu przepisów można spodziewać się takiej ilosci pyłu azbestowego w powietrzu i bałaganu że o ochronie zdrowia trudno będzie nie tylko mówić ale i mysleć. Na pewno da ta akcja jeden skutek. Poniesiemy koszty i jestem przekonany że nie będą one małe, a odczują to korzystający z usług PEC-u i członkowie spółdzielni w czynszach. Ogólnie ujmując kolejna bzdura pod wpływem "ekologów" Poczekamy zobaczymy - może zabraknie pieniędzy i zostanie jak jest.
~rumcajs54 19-07-2011 9:49
Z tego co wiem to dopóki on sobie spoczywa na elewacji lub dachu nie jest groźny. Dopiero obróbka mechaniczna NA SUCHO to jest zagrożenie. Nawet jeden drobny element dostając się do płuc może narozrabiać...
~Janosik2 19-07-2011 10:00
Na Noskowskiego 4 przy ocieplaniu bloku pracownicy rzucili wszystko na ziemie a dzieciaki z okolicznych podworek roznosily to po okolicy. Co powiecie na taki sposob pozbycia sie azbestu? Bravo JSM!
~do Karol 19-07-2011 10:02
Och Karo!l zapamiętaj: "rozbiorce" , i wiele lepiej brzmi " rozgniatając" Na wakacjach tez obowiązują zasady. Taki mały wytyk dla Karolka
Tomy M. 19-07-2011 10:14
Utylizacja azbestu polega na jego zakopaniu. Oczywiście głupotą jest zakopywanie go w przypadkowych i nieoznaczonych miejscach, ale innego sposobu utylizacji się nie stosuje. Prywatni właściciele mogą zapomnieć o jakimkolwiek dofinansowaniu. Istnieje REFUNDACJA kosztów pozbycia się azbestu, ale o DOFINANSOWANIU nie ma mowy. Procedura refundacji jest tak skomplikowana i czasochłonna jak tylko można ją zrobić, po to aby prywatni właściciele nie otrzymali NIC. Moja rada dla prywatnych właścicieli jest jedna ... "zniknijcie azbest" z dachów zanim traficie na listę, późniejsze "zniknięcie" azbestu będzie Was drogo kosztować i nikt Wam w tym nie pomoże, miasto liczy głównie na mandaty które zacznie wypisywać po określonym terminie, oni martwią się tylko o siebie i napchanie kieszeni kolesiom.
~jan 19-07-2011 10:30
KIEDY WŁADZE USUNĄ AZBEST Z DROGI NA DZIAŁKOWICZA - MIAŁO BYĆ POSPRZĄTANE DO POŁOWY MAJA. PROSTEJ SPRAWY NIE MOGĄ ZAŁATWIĆ A BIORĄ SIĘ ZA KOMPLEKSOWE - POWODZENIA
~antyusuwacz 19-07-2011 11:59
całe zabobrze to azbest! wyburzycie bloki?
~Na miejscu 19-07-2011 12:17
Pana Prezydenta to najpierw usunąłbym azbest z przedszkola, bo tam szkodzi dzieciom. Na miejscu rodziców właśnie tym bym się zainteresował. Ale nie ma się co spieszyć, jak wyniak z tekstu...
~ 19-07-2011 13:20
Dziwne to, ze czekano na "rozkazy" unijne. Sami by na to nie wpadli ?A potem dziwia sie, skad w Polsce tyle nowotworow.
~Niggers 19-07-2011 13:29
Dofinansują rozebranie dachu ! Koszta niewielkie .. A kto pokryje koszta położenie nowego dachu ? Ten problem spadnie na właścicieli- czyli koszty najwyższe.. Do 2023 roku nie będzie już żadnych spółdzielni, mieszkania będą prywatne więc kolejne rece umyte . O ile w 2012 roku nie będzie końca tego świata
~G II 19-07-2011 13:52
Przypomniałem sobie. Wiele lat temu w Niemczech też zwariowali na punkcie pozbywania sie azbestu. Akcja była nadzorowana i kosztowna, bo nawet po delikatnym zdjęciu płyt z dachu, trzeba było opakować je w specjalna ( kupioną za spore pieniądze) folię, potem zamówic specjalnie przystosowany samochód i dostarczyć za sporą odpłatnością do punktu skupu i utylizacji. A utylizacja polegała na zrzuceniu do zwykłego dołu z auta i wymieszaniu z innymi śmieciami. Pamiętam złość i wstyd Niemca któremu pomagałem ten azbest odwieźć. Ile on mi się wczesniej naopowiadał o niemieckim porządku, o dbałości o zdrowie i o przestrzeganiu prawa. A na koniec takie "coś" Myślę że u nas poza innymi skutkami o których piszą koledzy wyżej ta akcja jest jedynie fasadą ukrycia myslowego nieróbstwa rządzących.
~korwin 19-07-2011 15:41
Golimy i strzyżemy nie płakać w końcu PO-lska :D
Tomy M. 19-07-2011 16:33
A teraz pomyślcie logicznie. KTOŚ KIEDYŚ ZEZWOLIŁ NA UŻYCIE AZBESTU ... dlaczego za to nie odpowiada? BO NIE! W POlsce to normalna sprawa, nie zdziwi mnie gdy po zbadaniu tematu okaże się że ludzie odpowiedzialni za dopuszczenie azbestu dostali MEDALE ORLA BIAŁEGO i na 100% pobierają wysokie emerytury ... Z NASZYCH WPŁAT NA ZUS! Teraz to samo funduje nam rząd pod wodzą TUSKA w postaci dopuszczenia upraw GMO w POlsce! Kto za 50 lat będzie odpowiadał za umierających na raka ludzi?!! NIKT! Tusek będzie wtedy jeździł po Świecie z odczytami i kasował gruby szmal z premierowskiej emerytury. Tak wygląda sprawiedliwość PO POlsku.
~eeeeeee 19-07-2011 20:23
Tommy bredzisz jak pisuar, czyli 100m kw. pisu.
~qba 19-07-2011 20:30
dobrze ze nie do roku 2132 ;)
~stanley35 19-07-2011 23:18
Za obecność azbestu na dachach i ociepleniach bloków odpowiada Państwo Polskie. Ponieważ w czasie kiedy był produkowany i instalowany - zyski z jego istalacji pobierały tylko firmy państwowe. Uważam, że koszt likwidacji i utylizacji płyt azbestowych powinno ponieść Państwo. Ale oczywiście będzie niechętne. Najprostszy sposób pozbycia się kłopotliwego pokrycia dachu to - przestępcze wysypanie go byle gdzie. Lub mniej przestępcze załadowanie go na auto, które wozi na nasz teren węgiel z biedaszybów. Ci dobrzy ludzie z Wałbrzycha, sprzedadzą nam tani węgiel, i niedrogo umieszczą eternit głęboko pod ziemią. Nie nabijam się i nie żartuję teraz - uważam, że Ci ludzi są godni wysokiej dopłaty unijnej. Mam eternit do rozbiórki i numer do jednego busa z węglem. Cieszę się że załatwię sprawę.
~do którego r 22-07-2011 2:27
Bardzo przepraszam, ale do którego w końcu roku 2023 czy do 2032 roku mamy usunąć ten azbest?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mobilizacja przed II turą

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Trwa budowa punktu widokowego

Most do rozbiórki

Wakacje w Złotoryi

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2200
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%